AaB’s talentarbejde med fokus på hele det nordjyske område har med rette længe været berømmet, og i 2014 kulminerede det, da et forsvarende mesterhold med syv AaB-talenter i startopstillingen besejrede FC København med 4-2 i pokalfinalen.
Drengene fra 2014 fik dog ikke det optimale ud af deres karrierer, så på det nedenstående drømmehold er det faktisk to senere talenter, der lige nu er i gang med den mest spændende udvikling.
Det er wingbacken Joakim Mæhle, der spiller Champions League med Atalanta og er et godt bud på en plads i Kasper Hjulmands EM-trup, og midtbanemanden Oliver Abildgaard, der har imponeret stort siden skiftet til Rubin Kazan.
Tipsbladet er i gang med at talenttjekke de 12 Superliga-klubber samt Esbjerg og Silkeborg – de 14 hold, der spiller i de bedste ungdomsturneringer i Danmark – og i det arbejde har vi sat os for at sætte et drømmehold på hver af de 14 klubber.
Her er det AaB’s drømmehold, og nederst i artiklen kan du se kriterierne for holdet:

Begrundelsen for holdet:
Selv om AaB har haft stor succes med deres talentarbejde gennem mange sæsoner, var der ikke et væld af spillere at vælge imellem til holdet her. Faktisk var der kun to positioner, hvor der var decideret kamp om pladsen.
Den ene var helt på toppen, hvor både Mikkel Kaufmann og Nicklas Helenius kunne afløse Kasper Kusk, og hvor det står ganske lige på den aktuelle form og status, mens det andet spørgsmål handlede om venstre wingback. For her kunne Jacob Barrett Laursen fra Bundesligaens Bielefeld være et godt bud i stedet for Jakob Ahlmann, der dog bliver valgt med både mesterskab og landskampe i bagagen.
Målmandsposten var ikke så nem, da AaB ovenpå afskeden med Den Hvide Puma Jimmy Nielsen, der var førstekeeper fra 1996 til 2007, siden har importeret målmænd til det nordjyske i form af Karim Zaza, Nicolai Larsen og nu Jacob Rinne. Men med en prøvetræning i Juventus lyder den unge Theo Sander som et talent med et stort potentiale.
Læs med i de kommende timer, hvor vi bringer et stort interview med AaB’s mangeårige men nu pensionerede talentudvikler Poul Erik Andreasen, der blandt andet fortæller om baggrunden for det nordjyske talentarbejde og den måske begyndende ændring i filosofien, der bekymrer ham noget.
Du får også et interview med wingbacken Jakob Ahlmann, der faktisk forlod talentudviklingen i det nordjyske, men dog vendte tilbage og siden blev en del af det hold, der vandt The Double i 2014, og som har tre repræsentanter på drømmeholdet med Kasper Kusk og Nicolaj Thomsen som de to andre.
Kriterierne for drømmeholdene er som følger:
- En spiller SKAL have spillet ungdomsfodbold i klubben for at være i betragtning til holdet. Om det er et halvt år eller 10 år, har ikke haft betydning for udvælgelsen af holdet.
- Holdene er sat efter spillernes nuværende niveau.
- En spiller kan kun tilhøre én klub. Altså er Joachim Andersen f.eks. ikke på både FC Midtjyllands og FC Københavns hold.
- I de tilfælde, hvor vi har overvejet en spiller i flere forskellige klubber, har vi skønnet, hvor han hører mest hjemme
TOPNYHED – De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark
EKSKLUSIVT
‘FCK gik over budget i transfervinduet’
NYHEDER
Åge Hareide er alvorligt syg
Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
EKSKLUSIVT – Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK
KARAKTERER
Vanvittige scener i Parken!
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
INTERVIEW
Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
EKSKLUSIVT Andreas Christensen roser FC København
GOG buldrer forbi bundhold
NYHEDER
Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus
Medie med Kamil Grabara-afsløring
NYHEDER
Højbjerg: ‘Det er en skandale’
INTERVIEW
Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’
MEDIE Disse fire klubber meldes varme på Franculino
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
Danske tenniskvinder rykker ned
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
NYHEDER
Bendtner med drømmemelding for Danmark
INTERVIEW
Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’
EKSKLUSIVT Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
INTERVIEW
Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv
Chok i OB – siger op efter seks dage
EKSKLUSIVT
Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
EKSKLUSIVT
FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
NYHEDER
Riemer giver Højlund-opdatering
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
NYHEDER
Klar besked: Glem det, Thomas Frank!
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt i Moldova
NYHEDER
Skotland dummer sig i Grækenland
NYHEDER
Storsejr til Spanien – meget tæt på VM
TOPNYHED
Dansk stjerne udgår med sygdom
Røgalarm udsætter kampstart i Parken
Belgien skuffer mod Kasakhstan
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus
