De var kendt som de ypperste talentudviklere, og noget tyder i den grad på, at Brøndby IF stadig formår at uddanne fodboldspillere. Det viser Brøndbys hold, der tæller flere danske stjernespillere.
Godt nok har der været en periode, hvor talenterne ikke har fået nok chancer på førsteholdet, men det er ved at vende nu, hvor Carsten V. Jensen har sat sig i sædet som fodbolddirektør og blandt andre har været med til at sluse Jesper Lindstrøm – Efterårets Profil i Superligaen – ind på førsteholdet.
Tipsbladet er i gang med at talenttjekke de 12 Superliga-klubber samt Esbjerg og Silkeborg – de 14 hold, der spiller i de bedste ungdomsturneringer i Danmark – og i det arbejde har vi sat os for at sætte et drømmehold på hver af de 14 klubber.
Her er det Brøndby IF’s drømmehold, og nederst i artiklen kan du se kriterierne for holdet:

Begrundelsen for holdet:
Brøndby IF kan præsentere et fremragende hold bestående af lutter stjerner. Og så hører det endda med til historien, at der er lavet svære fravalg. Klublegenden Mike Jensen må se yngre kræfter styre midtbanen hos de blå-gule, og selv sydafrikanske Lebogang Phiri, der spiller i fransk fodbold, er valgt fra.
I angrebet kan der ikke umiddelbart findes en plads til Nikolai Laursen, og så lider den nuværende AGF-bomber Patrick Mortensen under, at han kom til Brøndby og spillede 2. divisionsfodbold uden ifølge optegnelserne at spille i ungdomsligaerne. Nicolai Jørgensen er valgt til, da han spillede en enkelt sæson i Brøndbys ungdomsafdeling.
Gennem mange år har Brøndby IF haft store talenttraditioner, og holdet her viser, at der fortsat leveres et glimrende stykke ungdomsarbejde. Men der er også en løftet pegefinger, for hverken Martin Hansen, Andreas Christensen, Jannik Vestergaard, Nicolai Boilesen eller Pierre-Emile Højbjerg nåede at få debut for Brøndbys førstehold, inden de rykkede til udenlandske klubber.
Læs med i de kommende timer, hvor vi bringer et stort interview med Brøndbys nuværende administrationsansvarlige og tidligere akademichef, Kim Vilfort. Han fortæller om talentudviklingen i Brøndby IF, og hvorfor det er vigtigt at være tålmodig.
Vi bringer også et interview med Jens Stryger Larsen, landsholdsspiller med flere års udvikling i Brøndby IF. Han fortæller, hvad det er, der gør mandskabet fra den københavnske vestegn noget særligt.
Kriterierne for drømmeholdene er som følger:
- En spiller SKAL have spillet ungdomsfodbold i klubben for at være i betragtning til holdet. Om det er et halvt år eller 10 år, har ikke haft betydning for udvælgelsen af holdet.
- Holdene er sat efter spillernes nuværende niveau.
- En spiller kan kun tilhøre én klub. Altså er Joachim Andersen f.eks. ikke på både FC Midtjyllands og FC Københavns hold. I de tilfælde, hvor vi har overvejet en spiller i flere forskellige klubber, har vi skønnet, hvor han hører mest hjemme
- Opstillingerne er valgfrie og sat med det formål at få det bedst mulige hold.
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Her spiller Lasse Schöne i dag
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Fyrer landstræner to måneder før VM
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
Fik blackout på Brøndby Stadion
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
Fifa kritiserer transportpriser under
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
