Talenttjek: Her er FC Københavns drømmehold

Tipsbladet har sat sig for at undersøge 14 danske klubbers ungdomsarbejde, og i den forbindelse har vi sat et ungdomsdrømmehold for at zoome ind på, hvor gode de 14 mandskaber reelt er. Holdet består af 11 fortsat aktive spillere, der har spillet ungdomsfodbold i den pågældende klub. Drømmeholdet følger her.



FC København er den klub i Danmark, der har flest penge til at købe nye spillere, men de mangedobbelte mestre vil også meget gerne udvikle stjernerne selv.

Mange fine navne har været igennem FC Københavns ungdomsafdeling, og løverne har både udviklet Superliga-spillere, A-landsholdsspillere, top fire liga-spillere og en enkelt verdensklassespiller.

Tipsbladet er i gang med at talenttjekke de 12 Superliga-klubber samt Esbjerg og Silkeborg – de 14 hold, der spiller i de bedste ungdomsturneringer i Danmark – og i det arbejde har vi sat os for at sætte et drømmehold på hver af de 14 klubber.

Her er det FC Københavns drømmehold, og nederst i artiklen kan du se kriterierne for holdet:

FCK

Begrundelse for holdet:
De mangedobbelte danske mestre må siges at have fostret markant flere offensive profiler end defensive, så der skulle graves dybt for at udfylde eksempelvis midterforsvaret, hvilket valget af Marcus Mathisen fra IK Sirius også vidner om. Og så er det pudsigt, at Roerslev og Racic er fra samme årgang, 1999, og i dag begge spiller i Brentford.

Målmandsposten i Parken har de seneste mange år været besat af den ene klassekeeper efter den anden, men det har ikke været folk af egen avl, så pladsen går til Jakob Busk, der ikke greb chancen i FCK og i dag er reserve i Union Berlin. Offensivt var det en anden sag at skulle udvælge spillere. Her er dygtige, unge spillere som Nikolas Nartey, Carlo Holse og Victor Jensen blevet fravalgt.

Holdet er sat op med en diamant på midtbanen, så Jonas Wind kan komme til sin ret i mellemrummene på modstanderens halvdel, og den helt store stjerne, Thomas Delaney, kan styre løjerne fra en tilbagetrukket position. Og så bliver det interessant at se, hvordan modstandernes forsvar vil håndtere de 384 centimeter og næsten 200 kilos rå angrebskraft helt i front.

Læs med i de kommende timer, hvor vi bringer et længere interview med Sune Smith-Nielsen, der er udviklingsdirektør i FC København. Han forklarer blandt andet, hvordan FCK skal udvikle flere spillere som Thomas Delaney, og han forholder sig til, hvorfor FCK har udviklet markant stærkere offensivspillere end defensive. 

Vi bringer også et interview med Union Berlins Jakob Busk, der fortæller om, hvordan han oplevede ungdomsarbejdet i FC København.

Kriterierne for drømmeholdene er som følger:

  1. En spiller SKAL have spillet ungdomsfodbold i klubben for at være i betragtning til holdet. Om det er et halvt år eller 10 år har ikke haft betydning for udvælgelsen af holdet.
  2. Holdene er sat efter spillernes nuværende niveau.
  3. En spiller kan kun tilhøre én klub. Altså er Joachim Andersen f.eks. ikke på både FC Midtjylland og FC Københavns hold. I de tilfælde, hvor vi har overvejet en spiller i flere forskellige klubber, har vi skønnet, hvor han hører mest hjemme
  4. Opstillingerne er valgfrie og sat med det formål at få det bedst mulige hold




TransferLIVE: Raser over Thomas Frank-beslutning




EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Kommer til AGF efter monstersæson

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Stærk FCK-trup – han må ikke spille



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby har IKKE budt

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Han skal væk fra FC Midtjylland 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stjerne på vej: Her er han i særklasse

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Brøndby forhandler om stor transfer

– Det er forfærdeligt

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Agent til Tipsbladet: FCK-aftale kan ske

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb

Storklub lurer på Jonas Wind

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Manchester City køber landsholdsspiller

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Como indtager hovedstaden

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte