Talenttjek: Her er FC Nordsjællands drømmehold

Tipsbladet har sat sig for at undersøge 14 danske klubbers ungdomsarbejde, og i den forbindelse har vi sat et ungdomsdrømmehold for at zoome ind på, hvor gode de 14 mandskaber reelt er. Holdet består af 11 fortsat aktive spillere, der har spillet ungdomsfodbold i den pågældende klub. Drømmeholdet følger her.



Det startede ude på bane 5 en vinterdag i 2007.

Dengang stod FC Nordsjællands daværende klubejer Allan K. Pedersen og ITU-træner Flemming Pedersen og så på et U/16-hold bestående af spillere fra årgang 1991 og 1992. Pedersen hævdede, at det hold i løbet af et par år ville være blandt Danmarks tre bedste, og ”AKP” tog ham på ordet – det fik Pedersen til ansvar at sørge for. Og det lykkedes: I 2008 vandt holdet bronze i den bedste række.

I FC Nordsjælland regner man selv ’92’erne som begyndelsen på den talentsucces, der er blevet bygget op i Farum. Én af spillerne fra det hold, Jores Okore, er også repræsenteret på nedenstående mandskab, og siden er et væld af dygtige spillere blevet uddannet i Farum.

Tipsbladet er i gang med at talenttjekke de 12 Superliga-klubber samt Esbjerg og Silkeborg – de 14 hold, der spiller i de bedste ungdomsturneringer i Danmark – og i det arbejde har vi sat os for at sætte et drømmehold på hver af de 14 klubber.

I disse uger skriver vi på tipsbladet.dk artikler om de 14 klubber og deres hold, og nu er vi nået til FC Nordsjælland.

Her er det FC Nordsjællands drømmehold, og nederst i artiklen kan du se kriterierne for holdet:

FC_Nordsj__lland

Begrundelsen for holdet

Bruttolisten er bred, og bundniveauet er højt hos FC Nordsjælland, der dog er stærkere frem ad banen end defensivt. Ikke et ondt ord om Jores Okore og Mads ”Mini”, der begge har været Superliga-profiler, eller de to stoppere, som stadig er det, men der er et stykke op til Serie A- og Bundesliga-spillerne i angrebet. Det er dog værd at bemærke, at ”Mini” i godt halvanden måned har været førstevalg som venstreback i Augsburg, efter han længe havde problemer med at finde sig helt tilrette i klubben.

På mål er der et sjovt fravalg, for i stedet for Jesper Hansen kunne man også have valgt den nuværende Arsenal-backup Rúnar Alex Rúnarsson. Han kom til FC Nordsjælland i januar 2014 og spillede et halvt år på U/19-holdet, inden han blev rykket op på førsteholdet. Hansen får dog pladsen for mange års stabile præstationer i Superligaen og er med sine snart 36 år suveræn alderskaptajn.

Emiliano Marcondes ville selvfølgelig have været oplagt til offensiven, men Philip Zinckernagel får alligevel pladsen på baggrund af sit imponerende 2020, og fordi vi gerne vil minde om, at han faktisk var forbi Farum, hvor han dog aldrig nåede at få Superliga-debut. Aktuelt er begge i Championship, og mens Marcondes har gang i en skadesplaget sæson og kæmper med at finde ind på Brentford-holdet, er Zinckernagel ved at blive fast mand i Watford.

Læs med i de kommende timer, hvor vi bringer flere artikler om talentudviklingen i FC Nordsjælland. Klubbens nye sportsdirektør Mikkel Hemmersam fortæller om, hvorfor man ikke skal gøre sig forhåbninger om, at FCN begynder at holde længere på sine spillere, mens Marcus Ingvartsen beretter om, hvordan en lille dreng fra Farum blev Bundesliga-spiller.

Kriterierne for drømmeholdene er som følger

  1. En spiller SKAL have spillet ungdomsfodbold i klubben for at være i betragtning til holdet. Om det er et halvt år eller 10 år, har ikke haft betydning for  udvælgelsen af holdet.
  2. Holdene er sat efter spillernes nuværende niveau.
  3. En spiller kan kun tilhøre én klub. Altså er Joachim Andersen f.eks. ikke på både FC Midtjylland og FC Københavns hold. I de tilfælde, hvor vi har overvejet en spiller i flere forskellige klubber, har vi skønnet, hvor han hører mest hjemme.
  4. Opstillingerne er valgfrie og sat med det formål at få det bedst mulige hold.




– Jeg var meget, meget tæt på anden klub




LIVE

TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Optur før FC København-brag

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Dansk landsholdsspiller imponerer

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Vil undgå Bendtner-stunt

Michael Carrick storhylder

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Nærmer sig aftale

Verdensstjernes søn landet i København

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

‘Det kommer aldrig til at ske’

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest