Hvordan ville Lyngby Boldklubs hold egentlig se ud, hvis man ikke havde solgt spillere? Sådan en mail modtog Tipsbladet for en del uger siden, og den mail er blevet vendt og drejet og nu blevet til et helt tema om talenter i dansk fodbold.
For Lyngbys hold ville være helt ekstremt godt, hvis man satte sig for at sætte et hold bestående af spillere, der har været i klubbens ungdomsafdeling. Yussuf Poulsen, Christian Nørgaard, Jacob Bruun Larsen og mange flere.
Tipsbladet præsenterer de næste uger artikler om de 12 Superliga-klubber samt Esbjerg fB og Silkeborg IF – de 14 klubber der spiller i den bedste danske række på U17- og U19-niveau.
Fredag vil der være en stor artikel i Tipsbladet, hvor der vil blive sat fokus på de 14 hold og deres udvikling. Så få købt Tipsbladet – du får det sammen med Ekstra Bladet.
På tipsbladet.dk vil der fra fredag også komme historier om dansk talentudvikling. Her vil vi dagligt komme med tre artikler: Den pågældende klubs drømmehold, et interview med en spiller fra drømmeholdet og et interview med en leder fra klubben.
Alt sammen for at sætte fokus på og talenttjekke de danske klubber og det arbejde, der bliver udført rundt omkring i danske fodboldklubber.
Du kan herunder læse om kriterierne for drømmeholdene, og du kan i videoen øverst se og høre Tipsbladets Sebastian Stanbury og Kenneth Jensen tale om ideen og sammensætningen af de 14 hold.
Kriterierne for drømmeholdene er som følger:
- En spiller SKAL have spillet ungdomsfodbold i klubben for at være i betragtning til holdet. Om det er et halvt år eller 10 år, har ikke haft betydning for udvælgelsen af holdet.
- Holdene er sat efter spillernes nuværende niveau.
- En spiller kan kun tilhøre én klub. Altså er Joachim Andersen f.eks. ikke på både FC Midtjylland og FC Københavns hold. I de tilfælde, hvor vi har overvejet en spiller i flere forskellige klubber, har vi skønnet, hvor han hører mest hjemme
- Opstillingerne er valgfrie og sat med det formål at få det bedst mulige hold
NYHEDER Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
MEDIE
