Kan du huske Stephan Andersen?
Og har du tænkt over, hvad han laver i dag?
Så får du svaret i denne artikel.
Efter en flot karriere valgte 39-årige Stephan Andersen at lægge handskerne på hylden i sommeren 2021, da han forlod FC København efter hele syv år.
Siden da har man ikke hørt meget til den danske målmand, men nu sætter den tidligere landholdsmålmand ord på karrierestoppet.
– Der er ikke nogen tvivl om, at punktummet aldrig er optimalt, når man slutter som reserve. Hvis alt er fryd og gammen, så havde man ønsket, at man kunne slutte på toppen som fast spiller i FCK og have en landsholdskarriere, hvor man stadig spillede.
– Sådan skulle det ikke gå. Jeg spillede, til jeg var 39 år, og det er der nok mange, der ville ønske, at de kunne, siger Stephan Andersen i et interview med Tipsbladet.
Jeg havde en rigtig god tid i FCK. Jeg var pissehamrende uheldig, at jeg blev skadet i en periode, hvor jeg spillede fast og gjorde det rigtig fint.
Stephan AndersenTidligere FCK-keeper
Som Stephan Andersen nævner, blev det ikke til mange kampe for keeperen i karrierens efterår.
Alvorlige skader var nemlig kendetegnet for målmandens slutning i FCK.
12. maj 2019 blev dog en skæbnesvanger dag for målmanden. Det blev blot til 27 minutter mod FC Midtjylland, før han måtte bæres fra banen.
Han kom aldrig tilbage til Superligaen efter det.
– Jeg var uheldig med to slemme skader i FC København. Jeg ville dog ikke have valgt anderledes, siger Andersen stålfast om FCK-tiden.
Skiftet til FC København i 2014 var ellers ganske kontroversielt. Andersen havde nemlig en stor Brøndby-fortid med 167 førsteholdskampe på cv'et.
Når du ser tilbage, var det så det rigtige for dig at tage til FCK?
– Det er et svært spørgsmål, men det vil jeg sige. Jeg havde en rigtig god tid i FCK. Jeg var pissehamrende uheldig, at jeg blev skadet i en periode, hvor jeg spillede fast og gjorde det rigtig fint. Jeg var også omkring landsholdet.
– Sådan nogle ting kan man ikke forudse. Hvis jeg ikke var blevet skadet, så kan det være, at jeg havde stået fast i alle mine syv år i FCK. Det er der ingen, der ved. Jeg endte med at brække anklen i Parken til en træning, og så kom Robin Olsen. Derefter var det begrænset med spilletid derefter. Det er man ikke selv herre over.
Artiklen fortsætter under billedet.

'Det er helt slut'
Keeperen nåede at få 107 kampe for FC København, men i de sidste år i FCK kunne han godt fornemme, hvor det bar henad.
– Man er jo konkurrencemenneske, og man er i FCK, fordi man godt kan lide at spille fodbold. Man træner for at spille kamp hver weekend.
– Som tiden går, og jo ældre man bliver, affinder man sig med at have en anden rolle. Jeg fik jo en anden rolle til sidst. Jeg var reserve, og jeg havde en anden rolle, hvor jeg kunne videregive noget erfaring til de unge, siger Stephan Andersen, der tilføjer, at han stadig følger FCK tæt og snakker med Jacob Neestrup og Kim Christensen.
Efter det professionelle karrierestop hjalp han serieklubben VB 1968 (nuværende FC Gladsaxe) i en kort periode, men den 42-årige tidligere topkeeper har fået nok.
– Det er helt slut.
– Det trækker ikke i mig p.t. at spille. Jeg er måske blevet mæt af de 20 år som professionel.
Og tilbage til artiklens indledning: Hvad laver Stephan Andersen så i dag?
Han er gået en helt anden vej, da Andersen er blevet projektleder og trives væk fra kridtstregerne.
I løbet af karrieren nåede den tidligere Superliga-målmand at være forbi Premier League, La Liga, Æresdivisionen og Ligue 1.
Det blev også til 30 kampe for det danske landshold.
Uhre kom på banen i stor skuffelse
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven
Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar
TOPNYHED
“Har set ham fra OB få karantæne”
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
INTERVIEW
Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
INTERVIEW
Brøndby-stjerne langer ud efter dommer
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
TRANSFER
“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
Derby-dommer: Det var et klart straffespark
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
Sønderjyske slår FCM i sent drama
‘Tæt på ren elendighed’
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
INTERVIEW
Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar
Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk
MEDIE
– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
Biereth og Dolberg bryder måltørke
INTERVIEW
Brøndby-spiller afviser
INTERVIEW
Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’
Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen?
KARAKTERER
BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
FCK slår Brøndby efter kontroversielt straffespark
Horsens sniger sig opad efter sejr i topkamp
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
DAGENS SPILFORSLAG
Miserabelt i Manchester
INTERVIEW
Var på vej ud inden afgørende derby-mål
FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning
TOPNYHED
Superliga-gennembrud? “Han har været rigtig god”
Viborg udspiller Vejles gennemhullede defensiv
NYHEDER
Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?
INTERVIEW
I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’
Pogba er lettet
MEDIE
Købt for en slik: Nu er danskers værdi eksploderet
Cooper overrasker – bænker to profiler til derby