Kan du huske Stephan Andersen?
Og har du tænkt over, hvad han laver i dag?
Så får du svaret i denne artikel.
Efter en flot karriere valgte 39-årige Stephan Andersen at lægge handskerne på hylden i sommeren 2021, da han forlod FC København efter hele syv år.
Siden da har man ikke hørt meget til den danske målmand, men nu sætter den tidligere landholdsmålmand ord på karrierestoppet.
– Der er ikke nogen tvivl om, at punktummet aldrig er optimalt, når man slutter som reserve. Hvis alt er fryd og gammen, så havde man ønsket, at man kunne slutte på toppen som fast spiller i FCK og have en landsholdskarriere, hvor man stadig spillede.
– Sådan skulle det ikke gå. Jeg spillede, til jeg var 39 år, og det er der nok mange, der ville ønske, at de kunne, siger Stephan Andersen i et interview med Tipsbladet.
Jeg havde en rigtig god tid i FCK. Jeg var pissehamrende uheldig, at jeg blev skadet i en periode, hvor jeg spillede fast og gjorde det rigtig fint.
Stephan AndersenTidligere FCK-keeper
Som Stephan Andersen nævner, blev det ikke til mange kampe for keeperen i karrierens efterår.
Alvorlige skader var nemlig kendetegnet for målmandens slutning i FCK.
12. maj 2019 blev dog en skæbnesvanger dag for målmanden. Det blev blot til 27 minutter mod FC Midtjylland, før han måtte bæres fra banen.
Han kom aldrig tilbage til Superligaen efter det.
– Jeg var uheldig med to slemme skader i FC København. Jeg ville dog ikke have valgt anderledes, siger Andersen stålfast om FCK-tiden.
Skiftet til FC København i 2014 var ellers ganske kontroversielt. Andersen havde nemlig en stor Brøndby-fortid med 167 førsteholdskampe på cv'et.
Når du ser tilbage, var det så det rigtige for dig at tage til FCK?
– Det er et svært spørgsmål, men det vil jeg sige. Jeg havde en rigtig god tid i FCK. Jeg var pissehamrende uheldig, at jeg blev skadet i en periode, hvor jeg spillede fast og gjorde det rigtig fint. Jeg var også omkring landsholdet.
– Sådan nogle ting kan man ikke forudse. Hvis jeg ikke var blevet skadet, så kan det være, at jeg havde stået fast i alle mine syv år i FCK. Det er der ingen, der ved. Jeg endte med at brække anklen i Parken til en træning, og så kom Robin Olsen. Derefter var det begrænset med spilletid derefter. Det er man ikke selv herre over.
Artiklen fortsætter under billedet.

'Det er helt slut'
Keeperen nåede at få 107 kampe for FC København, men i de sidste år i FCK kunne han godt fornemme, hvor det bar henad.
– Man er jo konkurrencemenneske, og man er i FCK, fordi man godt kan lide at spille fodbold. Man træner for at spille kamp hver weekend.
– Som tiden går, og jo ældre man bliver, affinder man sig med at have en anden rolle. Jeg fik jo en anden rolle til sidst. Jeg var reserve, og jeg havde en anden rolle, hvor jeg kunne videregive noget erfaring til de unge, siger Stephan Andersen, der tilføjer, at han stadig følger FCK tæt og snakker med Jacob Neestrup og Kim Christensen.
Efter det professionelle karrierestop hjalp han serieklubben VB 1968 (nuværende FC Gladsaxe) i en kort periode, men den 42-årige tidligere topkeeper har fået nok.
– Det er helt slut.
– Det trækker ikke i mig p.t. at spille. Jeg er måske blevet mæt af de 20 år som professionel.
Og tilbage til artiklens indledning: Hvad laver Stephan Andersen så i dag?
Han er gået en helt anden vej, da Andersen er blevet projektleder og trives væk fra kridtstregerne.
I løbet af karrieren nåede den tidligere Superliga-målmand at være forbi Premier League, La Liga, Æresdivisionen og Ligue 1.
Det blev også til 30 kampe for det danske landshold.
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Riemer reagerer på stor landsholdschok
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Her spiller Lasse Schöne i dag
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
OPTAKT
OB – Randers FC
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
DAGENS SPILFORSLAG