Taler ud om FCK-exit: ‘Var pissehamrende uheldig’

Stephan Andersen valgte at stoppe karrieren med sit exit i FC København i sommeren 2021. I dette interview med Tipsbladet fortæller den tidligere landsholdsmålmand om karrierestoppet og tiden i FC København.



Kan du huske Stephan Andersen? 

Og har du tænkt over, hvad han laver i dag? 

Så får du svaret i denne artikel. 

Efter en flot karriere valgte 39-årige Stephan Andersen at lægge handskerne på hylden i sommeren 2021, da han forlod FC København efter hele syv år.

Siden da har man ikke hørt meget til den danske målmand, men nu sætter den tidligere landholdsmålmand ord på karrierestoppet. 

– Der er ikke nogen tvivl om, at punktummet aldrig er optimalt, når man slutter som reserve. Hvis alt er fryd og gammen, så havde man ønsket, at man kunne slutte på toppen som fast spiller i FCK og have en landsholdskarriere, hvor man stadig spillede.

– Sådan skulle det ikke gå. Jeg spillede, til jeg var 39 år, og det er der nok mange, der ville ønske, at de kunne, siger Stephan Andersen i et interview med Tipsbladet. 

Jeg havde en rigtig god tid i FCK. Jeg var pissehamrende uheldig, at jeg blev skadet i en periode, hvor jeg spillede fast og gjorde det rigtig fint.

Stephan Andersen
Tidligere FCK-keeper

Som Stephan Andersen nævner, blev det ikke til mange kampe for keeperen i karrierens efterår. 

Alvorlige skader var nemlig kendetegnet for målmandens slutning i FCK. 

12. maj 2019 blev dog en skæbnesvanger dag for målmanden. Det blev blot til 27 minutter mod FC Midtjylland, før han måtte bæres fra banen. 

Han kom aldrig tilbage til Superligaen efter det.

– Jeg var uheldig med to slemme skader i FC København. Jeg ville dog ikke have valgt anderledes, siger Andersen stålfast om FCK-tiden. 

Skiftet til FC København i 2014 var ellers ganske kontroversielt. Andersen havde nemlig en stor Brøndby-fortid med 167 førsteholdskampe på cv'et. 

Når du ser tilbage, var det så det rigtige for dig at tage til FCK?

– Det er et svært spørgsmål, men det vil jeg sige. Jeg havde en rigtig god tid i FCK. Jeg var pissehamrende uheldig, at jeg blev skadet i en periode, hvor jeg spillede fast og gjorde det rigtig fint. Jeg var også omkring landsholdet.

– Sådan nogle ting kan man ikke forudse. Hvis jeg ikke var blevet skadet, så kan det være, at jeg havde stået fast i alle mine syv år i FCK. Det er der ingen, der ved. Jeg endte med at brække anklen i Parken til en træning, og så kom Robin Olsen. Derefter var det begrænset med spilletid derefter. Det er man ikke selv herre over.

Artiklen fortsætter under billedet.

EYGT7A

Foto: Alamy

'Det er helt slut'
Keeperen nåede at få 107 kampe for FC København, men i de sidste år i FCK kunne han godt fornemme, hvor det bar henad.

– Man er jo konkurrencemenneske, og man er i FCK, fordi man godt kan lide at spille fodbold. Man træner for at spille kamp hver weekend.

– Som tiden går, og jo ældre man bliver, affinder man sig med at have en anden rolle. Jeg fik jo en anden rolle til sidst. Jeg var reserve, og jeg havde en anden rolle, hvor jeg kunne videregive noget erfaring til de unge, siger Stephan Andersen, der tilføjer, at han stadig følger FCK tæt og snakker med Jacob Neestrup og Kim Christensen. 

Efter det professionelle karrierestop hjalp han serieklubben VB 1968 (nuværende FC Gladsaxe) i en kort periode, men den 42-årige tidligere topkeeper har fået nok.

– Det er helt slut. 

– Det trækker ikke i mig p.t. at spille. Jeg er måske blevet mæt af de 20 år som professionel.

Og tilbage til artiklens indledning: Hvad laver Stephan Andersen så i dag? 

Han er gået en helt anden vej, da Andersen er blevet projektleder og trives væk fra kridtstregerne. 

I løbet af karrieren nåede den tidligere Superliga-målmand at være forbi Premier League, La Liga, Æresdivisionen og Ligue 1. 

Det blev også til 30 kampe for det danske landshold.







LIVE

LIVE: SL-klub får medhold: Gult kort annulleret

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Millionregn over FC Midtjylland

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Morten Bruun med dyster spådom

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Vejle Boldklub – OB



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Det kommer formentlig til at ske

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

FC København-talent har truffet stor beslutning



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Jubler over ny Brøndby-chef

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Færdig? Manchester City har udset afløser



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Håber på FC København-exit

Benhård Brian Riemer-melding

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Brighton – Liverpool

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Barcelona – Rayo Vallecano

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Overraskende U21-trupudtagelse

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Lens reagerer mod impotente Angers

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Messi rammer gyldent tal

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Liverpool vender dobbeltopgøret

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter