Tankpasser blæst omkuld af FC København

En helt almindelig aftenvagt på Circle K i Knudstrup for tankpasseren Kasper Kristensen blev centrum for FC Københavns mesterskabsfest.



Mandag aften var ikke som alle andre arbejdsdage for tankpasseren Kasper Kristensen.

Her passede han Circle K i Knudstrup godt 20 kilometer syd for Viborg, da hvad han håbede blev en stille aften, endte i et inferno af jublende fans og spillere fra FC København i den lille butik på Aalborgvej 29.

Klokken lidt over otte mandag aften vandt FC København det danske mesterskab i en bus på vej hjem fra sejren over Viborg FF. Det gjorde de, efter Brøndby rundbarberede københavnernes nærmeste rivaler fra FC Nordsjælland, så de med én spillerunde igen ikke længere kan indhente FCK.

Derfra fik Kasper Kristensen rygende travlt, da FCK på hans første lukkevagt skulle fejre mesterskabet på parkeringspladsen ude foran Circle K for derefter at plyndre butikken.

– Spillerne købte en masse øl og fansene tog sig af maden. Spillerne købte fem rammer med 18 øl i og ni sixpacks, og så stod Cornelius der som bæremanden, siger Kasper Kristensen til Tipsbladet.

GettyImages-1258280335
FC København-spillerne fejrer mesterskabet på parkeringspladsen foran Circkle K i Knudstrup (Foto: Lars Rønbøg).

Kasper Kristensen går egentlig ikke så meget op i fodbold, så da de første FCK-fans var forbi ved syvtiden, troede han faktisk, at stormen var reddet af. 

Hurtigt kom han på andre tanker.

– Jeg nåede lige at tænke, at det her bliver noget af en aftenvagt. Jeg havde regnet med en lidt stille aften, og så kom der lige pludselig en masse mennesker og gav mig noget at lave.

– Det var både sjovt og ret udmattende til sidst, da der var rigtig meget at lave i de to timer, som de var her.

Kasper Kristensen, der til dagligt passer sit studie i Viborg, mens han bor i landsbyen Thorning en halv time i tog fra Domkirkebyen, har til trods for sit beskedne kendskab til fodbold fået mulighed for at snakke en hel del om det populære boldspil.

– Folk i byen er kommet hen for at spørge, om det var mig, der betjente dem. Nu har jeg også nogle venner, der bor i København, som har spurgt, om det var mig, siger Kasper Kristensen, der også fortæller, at vennerne gerne vil vide, hvad og hvor meget FCK-spillerne købte til hjemturen.

Da Kasper Kristensen tog afsked med FC København trillede bussen lystigt fra Circle K i Knudstrup til Frederiksberg Rådhus, som var dækket op til fest. Flere tusinde fans stod klar foran rådhuset til at tage imod deres helte med tilråb og fyrværkeri.

På søndag skal mesterskabet endnu engang fejres i Parken, hvor man spiller sæsonens sidste fodboldkamp. Det er allerede på programmet, at de famøse badedyr, som symboliserer et FCK-mesterskab, bliver sendt i luften i løbet af kampen.

Herunder kan du se FC København-spillerne fejre mesterskabet på parkeringspladsen ude foran denne uges mest omtalte Circle K.







Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb


Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

– Han er uden tvivl utilfreds

Landsholdsprofil misser træning

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Chok i OB – siger op efter seks dage

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’

Vanvittige Norge tæt på vild triumf

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl

Landstræner uenig med Ronaldo

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Brøndby-stjerne skadet

Superliga-profil får trænerlicens

Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Dansker opereret for anden gang på tre måneder

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Drømmetransfer? Hold da op – vil være god for FCK

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?

Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’

Medie giver tre bud på en ny højre hånd til ‘PC’

Euforisk Ståle Solbakken: ‘Den sygeste journalist’

Kæmpe ændring i MLS

Nordirsk nederlag i Kosice

Danske stortalenter vil skrive historie

Vil bygge statue af Messi

Helt vilde tal: Er sket 185 gange

Neuers ord ramte Højbjerg

Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM

Wolfsburg fyrer sportsdirektør