Thelander undersøger sine muligheder

De har været glade for Rasmus Thelander i Silkeborg IF, men forsvarspilleren kan være fortid i klubben ved årsskiftet, da de håber, at andre spillere på positionen vil være klar til at spille igen.



(Jysk Park) Tipsbladet: Al begyndelse er svær.

Men det har ikke været tilfældet for den erfarne forsvarsspiller Rasmus Thelander, efter han skiftede AaB ud med Silkeborg IF i sommer.

Den stærke forsvarsspiller har siden været en fast bestanddel af Kent Nielsens foretrukne startopstilling. Men med en kontrakt, der udløber kort efter kongens første nytårstale, er det en situation, der forventes afklaret snarest i Søhøjlandet.

– Vi har haft dialog med Rasmus lige fra før han startede her i klubben, hvor perspektivet var, at han var her for efteråret, med en efterfølgende opsamling, når vi nåede hen mod afslutningen, som vi så er nået til nu. Lige nu gør det os ikke noget, at det tager den tid, det tager.

– Vi har set Busch lidt i reservekampe, hvor det ser godt ud, men det er den viden, der spiller ind i beslutningen. Noget af det, der påvirker beslutningen om en eventuel forlængelse med Rasmus, er, hvor Pontus Rödin står. Han kom i spil søndag, hvilket var dejligt at se. Det afhænger også i høj grad af, hvor Alexander Busch og Alexander Priesborg Madsen er skadesmæssigt, siger Jesper Stüker i et interview til Tipsbladet, mens den netop omtalte Alexander Busch flyver rundt på kunstgræsset under mandagens træning.

Silkeborg har været hårdt ramt af skader på stopperpositionen det seneste år. Først blev Alexander Busch langtidsskadet, efter at der ellers havde været store bud på ham fra portugisisk fodbold.

Derfor hentede klubben Frederik Rieper i foråret for at lappe hullet, men da han ikke fik forlænget sin kontrakt i sommer og jagtede mere spilletid, måtte der pludselig tænkes hurtigt, da både Pontus Rödin og Alexander Priesborg Madsen endte på skadeslisten.

– Hele præmissen for, at Rasmus kom hertil, var, at vi var ramt af skader. Vi har dog været rigtig glade for Rasmus i den tid, han har været her. Vi vil altid gerne have sådan en spiller, men omvendt vil vi også gerne have både Busch og Rödin med. Der skal være en balance, der går op. Vi har også Robin Østrøm, som spillede på den position i forrige kamp.

– Vi er mange derinde, hvilket kan være uhensigtsmæssigt. På den korte bane skal vi dog have afklaret, om vi skal fortsætte parløbet med Thelander lidt længere.

Sportschefen og Kent Nielsen har været meget glade for, hvad de har set fra Rasmus Thelander i Silkeborg, men de er klar over, at der ikke er uendelig tid til at finde en afklaring på, hvad der skal ske med Rasmus Thelander i den nærmeste fremtid.

– Vi er åbne omkring Rasmus, men han er selvfølgelig også i gang med at undersøge, hvilke andre muligheder der kan være for ham. Der er en bagkant, når transfervinduet lukker, men jeg tror, det bliver afklaret inden da – formentlig allerede, når vi starter op igen.

– Uanset hvordan det ender, har det været en god case. Han kom til fra noget i Aalborg, hvor der måske ikke var mange positive ting udover lønnen, men ikke sportsligt. Han har også genrejst sig som fodboldspiller med det, han har leveret her, siger en smilende Jesper Stüker.

Rasmus Thelander har indtil videre spillet 12 kampe for Silkeborg IF siden skiftet til klubben i sommer.





Efter DBU-kritik: Må Riemer udtage Bundgaard?




LIVE

TransferLIVE: Højlund er meget tæt på skifte

Vild forudsigelse: ‘Jeg tror, der kommer en bombe’

Jens Jønsson på vej væk? 

Her er Pione Sistos løn

Åben for skifte – Tonni Adamsen vil ikke forlænge

Afsløring: Lukas Lerager tilbudt flere kontrakter

Superliga-klub tæt på Premier League-målmand

Skriver historie: Vanvittig start af Nathan Trott



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Rundens Hold i Superligaen – 6. runde

Fik sms: ‘Jeg har aldrig set noget lignende’

Transferbombe: ‘Han ville hellere til FCK’

Nyt efterspil – kræver kompensation fra Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Kæmpe millionbud på Mads Bidstrup

Basel henter svensk stjernetalent inden FCK-brag

Her er Brian Riemers landsholdstrup

Fanget på video – Superliga-stjerne til lægetjek

Afsløring: Historisk bombe – Billing ny FCM-profil



EKSKLUSIVT

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Afsløring: Tjener kassen – derfor skal Billing væk

Klokkeklar Højlund-besked

Så fik han hul på bylden

Følger varm dansk bomber

Afsløring: OB meget tæt på Ismahila Ouédraogo

En fuldstændig vanvittig skovtur på kunstgræs

Er det Christian Eriksens næste klub?

Kæmpetransfer inden Brøndby-brag

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

Lurer på dansk angrebskomet

Ny Superliga-stjerne? Han er i en klasse for sig!

Landstrænerens kanin: Han er en ‘late bloomer’



TOPNYHED

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Viborg taber igen – FCN er væk fra sidstepladsen

Superliga-bombe: ‘Et klogt skifte’

FC København har taget kontakt

Nu er der nyt om Eriksens fremtid

Randers FC har modtaget bud på stor profil

Brøndby-træner: ‘Jacob Neestrup har en pointe’

Intet ved Philip Billing skiller sig ud

‘Tæt på at være det største dilemma, jeg har haft’

Franskmand banker Vingegaard og Pedersen

Derfor er Eriksen ikke udtaget

Minus i PS&E – fastholder forventningerne

Stor overraskelse: Eriksen sat af!

FC Nordsjælland stopper blødningen

Roser Yuito Suzuki – trods kæmpe brøler 

Meget, meget store forventninger til FCN-juvel

Afsløring: FC Nordsjælland forhøjer bud på Norheim

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Mathias Veltz

Dansk toptræners søn i triumf mod FCK og storhold

Fremhæver Brøndby-trio

‘Et kæmpe plus for Superligaen’

Afsløring: Philip Billing til lægetjek i FCM i nat

Birk fremhæver rædselsstatistik: Den siger noget