Thomas Thomasberg om AaB: Selvfølgelig er det en k

Thomas Thomasberg vil ikke forholde sig til det ledige job i AaB, men han erkender, at han holder af den nordjyske Superliga-klub.



FC København hyrede mandag Jess Thorup som ny cheftræner, og dermed er jobbet i AaB det eneste ledige cheftrænerjob i Superligaen i øjeblikket.

I sidste uge sagde Jacob Friis nemlig op i den nordjyske klub af personlige årsager, og efterfølgende er jagten på en afløser gået i gang. Endnu er det uvist, hvem der skal overtage, men i mandagens “Offside” på TV3 Sport blev Thomas Thomasberg spurgt ind til det ledige job.

Læs også:AaB’er håber på mere spilletid: Min snor har været lidt kort

Den nuværende Randers-cheftræner har nemlig en fortid som spiller i AaB, og han erkender, at han holder af klubben.

– Når man er et andet sted – som spiller eller træner – som man er sindssygt glad for, er det svært at forholde sig til andre ting, når det er hypotetisk. Jeg så jo, at Guld-Glen allerede nu var klar til FCK, uden at han var blevet spurgt. Jeg var også klar til FCK, men nu er det jo optaget, siger Thomas Thomasberg grinende i “Offside” og fortsætter:

Læs også:På vej ud over kanten: Er Lyngby og Horsens allerede færdige i Superligaen?

– Selvfølgelig når der er nogen, der kommer på banen, kigger man altid på det. Men jeg synes, det er lidt at negligere der, hvor man er nu, hvis man begynder at snakke om alle mulige andre klubber. Jeg har fuldt fokus på Randers på at vi skal vinde hver eneste kamp og gøre det bedst muligt for den klub. Men det er ikke nogen hemmelighed, at når man er nordjyde og har stået på stadion som lille dreng, er det en klub, man holder af. Selvfølgelig er det det.

Indtil AaB finder en permanent løsning på trænerposten, vikarierer assistenttræner Peter Feher som cheftræner. Han vandt sin debut i weekenden over Brøndby IF. 

Se klippet med Thomas Thomasberg i videoen øverst i artiklen.

Læs også:Randers-assistent hylder holdets defensive styrker
Læs også:Vejle-kaptajn begræder Raphael Dwamenas situation: Det gør ondt




LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Italiensk dommerchef efterforskes for svindel

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

AGF – FC Midtjylland



Kæmpekøb retur til FC København?

FC København – Vejle Boldklub

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Sprudler i MLS



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Silkeborg IF – Randers FC

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Sønderjyske – Brøndby IF



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

FC Fredericia – OB

Han er færdig i Brøndby

Sender stikpille til FC København-flop

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Viborg FF – FC Nordsjælland

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

I kødet på Dolberg: En logisk beslutning

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

En voldsom ulighed

Bayern München laver vildt comeback

Oddset styrtdykker