Efter en fin start på sæsonen måtte Vejle Boldklub tidligere på denne uge tage angriberen Raphael Dwamena af banen.
Den 25-årige ghaneser har nemlig døjet med hjerteproblemer, og da en indopereret hjertedefibrillator har givet en bekymrende måling, har man besluttet at tage Raphael Dwamena ud af truppen.
Det er en ærgerlig nyhed for både Dwamena og Vejle Boldklub, og også holdkammeraterne begræder situationen. Det siger Vejle Boldklubs anfører, Jacob Schoop, til TV3 Sport.
– Det gør selvfølgelig ondt. Rapha er en fantastisk sympatisk fyr og har siden dag et bidraget med meget til vores trup. Han er altid positiv, så det gør ondt. Det er ikke bare en normal skade som en “korsbåndsskade eller et brækket ben”. Det ved man, at man kan komme sig over, og der er trods alt en træningsperiode op til. Det her er lidt mere kompliceret, siger Jacob Schoop
Læs også:Vejle-profil frustreret over VAR-straffe: Den skal ikke dømmes
Før fredagens kamp mod Randers FC gik Jacob Schoop og holdkammeraterne også på banen med en t-shirt med teksten “One for all, all for Rapha” på.
– Jeg snakkede med vores kommunikationschef om det og synes, det var en god gestus. Rapha var selvfølgelig også informeret om det, og det rørte ham, da vi fortalte ham, at vi havde tænkt os at gøre det i dag. Han fik næsten tårer i øjnene. Det rører selvfølgelig også mig, og jeg bliver rørt over at snakke om det, kan jeg mærke, siger Schoop.
Artiklen fortsætter under billedet…
Læs også:Jublende Randers-målscorer: Ingen kan sige, vi ikke fortjente sejren
Billede: Lars Rønbøg/Getty Images
Raphael Dwamena er stadig i Vejle Boldklub, men træner ikke med. Det er dog uvist, om han kommer til at spille igen, fortalte teknisk chef i Vejle Boldklub, Jacob Krüger, til tipsbladet.dk tidligere på ugen.
– Jeg er jo ikke læge, så det er ikke noget, jeg kan udtale mig om, men det er selvfølgelig meget seriøst, det her, og vi kommer ikke til at tage nogen chancer med Raphael overhovedet. Det her er ikke en forstuvet tå eller en influenza, så det er svært at sige så meget om fremtiden, sagde Jacob Krüger.
I Vejle Boldklub står ghaneseren noteret for to mål på fem kampe i Superligaen.
Læs også:Lyngby bruger flest spillere af egen avl: Vi sætter en dyd i det
Læs også:Superliga-spørgsmål: Perfekt timing for Brøndby IF?
Læs også:Optakt: AaB – Brøndby IF
LIVE
VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr
TOPNYHED
Klar transfermelding
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
– Jeg får så ondt i maven over det
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard
OPTAKT
Argentina – Algeriet
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Donald Trump ventes at bryde VM-tradition
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale
