Jublende Randers-målscorer: Ingen kan sige, vi ikke fortjente sejren

Vito Hammershøy-Mistrati jubler over Randers’ sejr over Vejle Boldklub, som han kalder fuldt fortjent.



Randers FC fik en særdeles tiltrængt sejr i Superligaen fredag aften.

Efter fire nederlag på stribe i Superligaen tog de en flot tremålssejr over rækkens tophold, Vejle Boldklub. Og selvom der skulle et par straffespark til for at sikre sejren, var det fuldt fortjent, at kronjyderne tog de tre point.  

Sådan lyder vurderingen fra en meget glad Vito Hammershøy-Mistrati, der selv scorede på det ene straffespark, efter kampen.

Læs også:Randers sænker førerholdet Vejle på to straffespark

– Det er så skønt. Man lever og ånder for at vinde fodboldkamp. Vi har eddermame hungret efter det, og jeg synes, vi leverer en kanon præstation i dag. Jeg tror, der er ekstase i omklædningsrummet, siger Vito Hammershøy-Mistrati til TV3 sport og tilføjer:

– I dag har vi heldigvis medvind med at få to straffespark. Det kan godt være, at de var. Det kan godt være, at de ikke var der. Det ved jeg ikke, men det går vores vej. Selvom vi får to straffespark, er der ingen, der kan sige, at vi ikke fortjener at vinde i dag, fordi vi er klart bedre end Vejle.

Randers FC havde som nævnt tabt deres forgangne fire kampe, men ifølge midtbaneprofilen ændrede de ikke på noget til kampen mod Vejle Boldklub. 

– Nu kommer jeg til at lyde latterlig, men der er ikke noget anderledes i dag. Forskellen er bare, at vi får scoret. Jeg synes, vi har spillet glimrende i de andre kampe, og det er klart, at pressen har været efter os, men vi har siddet i omklædningsrummet dagen efter kampen og kunnet se hinanden i øjnene. Det har ikke været elendige præstationer, og folk har kæmpet med alt, hvad de har. I dag går det vores vej, og det er så dejligt, siger han. 

Sejren sender Randers FC op på syv point efter syv runder i Superligaen. Det er nok til en aktuel ottendeplads. 

Læs også:Superliga-spørgsmål: Perfekt timing for Brøndby IF?
Læs også:Optakt: AaB – Brøndby IF
Læs også:Superliga powerranking: FCM har bredden, SønderjyskE og VB stærke i start-11




LIVE

TransferLIVE: Real Madrid sætter duo til salg

Vil hente tysk landsholdsstjerne

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Tyskland – Curacao

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Blæst bagover af 18-årig

Jagter tidligere FCK-stjerne

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Brøndby melder duo færdig og teaser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Stolt over dansk transfer

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

AGF køber ham

Holland – Japan

Raser over VM-tiltag

Spottet i København

Spanien – Kap Verde

Ancelotti så nervøst Brasilien i VM-premiere

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’