Optakt: AaB – Brøndby IF

Det er et AaB-hold uden træner Jacob Friis, der får besøg af Brøndby IF i en på papiret spændende kamp.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: Aalborg Portland Park
På TV: 3+
Dommer: Peter Kjærsgaard
Hashtag: #aabbif #sldk

Holdnyt:
AaB:
Det er nye tider i AaB, efter at klubbens cheftræner Jacob Friis har sagt op for at være tættere på sin familie. I stedet er det Peter Feher, der skal sikre gode resultater, mens norske Inge André Olsen arbejder på at finde en permanent afløser.

Hvad det konkret får af betydning for AaB’s spil, er ikke til at sige, men det er tvivlsomt, at Feher skal ind og ændre på en helt masse fra start.

AaB ligger før opgøret på syvendepladsen med otte point efter seks kampe, efter man seneste tabte med 1-3 mod Vejle. Nu skal man forsøge at komme tilbage på rette spor med point mod Brøndby.

Nordjyderne er uden en skadet Magnus Christensen.

Brøndby IF:
De startede med fire sejre i fire kampe, men heldet er vendt lidt på det seneste, for man går ind til opgøret med et par nederlag i bagagen.

Det var nu ikke, fordi de ikke fortjente at komme ud af opgøret senest mod Midtjylland uden point. Brøndby spillede godt og var foran 2-0 – og kunne have scoret flere – men til sidst viste mestrene tænder og vendte 0-2 til 3-2.

Læs også:Optakt: SønderjyskE – AGF

Nu skal BIF så forsøge at komme tilbage på sporet mod AaB. I det opgør er man uden en karantæneramt Sigurd Rosted, mens Simon Hedlund har trænet fint og er tilbage i kamptruppen.

Blas Riveros forventes at starte inde, efter Kevin Mensah – ligesom Lasse Vigen – er ude med en skade. Derudover sidder Sigurd Rosted over med karantæne.

Karantæne:
AaB: Ingen
Brøndby IF: Sigurd Rosted

Bud på startopstillinger:
AaB (3-4-3): Rinne – Okore, Thelander, Ross – Pallesen, Ferreira, Hiljemark, Ahlmann – Andersen, Børsting, Fossum

Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Hermannsson, Maxsø, Jung – Bruus, Lindstrøm, Frendrup, Radosevic, Riveros – Uhre, Pavlovic

Profilen:
Lucas Andersen er kaptajn og den store stjerne i AaB, men han mangler fortsat for alvor at stemple ind i sæsonen. Anføreren har spillet fem kampe uden at score, og for så vigtig en offensiv AaB-brik er det lang tid at gå uden et mål.

Vidste du, at..:
Superligaen blev oprettet i 1991, og begge klubber har været med hele vejen. Brøndby har dog spillet fire flere kampe, fordi klubben har deltaget i mesterskabsspillet hver gang, mens der var 14 hold i Superligaen. FC København har hentet flest point nogensinde i Superligaen med 1729 point, mens Brøndby ligger nummer to med 76 færre point. På tredjepladsen kommer AaB med 242 færre point end Brøndby.

Læs også:Superliga powerranking: FCM har bredden, SønderjyskE og VB stærke i start-11

Dom:
Hvad betydet der for AaB-holdet, at Jacob Friis er stoppet?

Det er det helt store spørgsmål. Ser man taktiske ændringer, kommer der ændringer i startopstillingen, og hvordan reagerer spillerne på, at han er stoppet? Efterlader de alt på banen for Friis i respekt?

Brøndby skal have oprejsning efter to nederlag i streg, hvor man i hvert fald senest leverede en indsats, der var god nok til at hente tre point, men FCM tog sejren til sidst.

Vi regner med en tæt og underholdende kamp. I sidste ende deler holdene i porten – 1-1. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Tidligere Brøndby-spillers søn vil på Manchester Uniteds førstehold
Læs også:Optakt: Vejle Boldklub – Randers FC
Læs også:Jacob Friis efter opsigelse: Det blev klart efter FCK-kampen



LIVE

TransferLIVE: Her er Christian Cappis’ nye klub


I svime over FCK: Tæt på en magtdemonstration

Flest danskere håber FCK og Brøndby taber

Lønkongen Braithwaite – så meget tjener han

Nu skyder faren med skarpt mod FC København

Eriksen-transfer er logisk

– Jeg har hørt historierne om Grabara

‘Er glad for jeg ikke er der mere’


TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: De brager op i Superligaen!


Monsterhandel på plads – så meget betaler United

Blæst bagover af FC Midtjyllands kongetransfer

Afsløring: Nye bud på Jalal – han vil til Viborg

Utilfreds i FC København? Flere scenarier i spil



TOPNYHED

– Det værste var købet af Mathias Zanka Jørgensen


Napoli vrager Jesper Lindstrøm

Ophæver med FC Midtjylland – på plads i ny klub

Afsløring: Brøndby sælger Adam Claridge Jensen 

Brøndby forfremmer stortalent

Richmond Gyamfi på blokken i dansk klub


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


FC København vinder Superliga-åbner i stort drama

Kylian Mbappé efterforskes

Her er Manchester Uniteds plan for Chido Obi

Afsløring: Mjällby køber Jeppe Kjær 

Mesterklub frygter FC København

Skal til Brøndby: ‘Miroslav Klose så resignation’

Knokler hvert minut for kæmpehandel



Sådan vandt FCK over Viborg

Marc Dal Hende i chokskifte: Det er SÅ fantastisk

Her er Nicolai Boilesens nye job

Utilfreds med Brøndby-tid

Vil gerne have Viborg-jobbet


TOPNYHED

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF


Newcastle er rasende på Liverpool

Tysk træner til Brøndby IF

Mainz raser: Nu går de rettens vej

Rasende på Rashford: Fortjener ikke kæmpeskifte

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Alt om OB: Kan Zorniger og Falk lave mirakler?

Hård kritik af Jon Dahl



Pelle Mattsson har tysk bejler

FCK snydt? Viborg foran på straffescoring

Bekymret for Superliga-klub: En uheldig situation

FCK-profil er klar – nye navne starter

Røven i klaskehøjde: Han bliver topscorer

Superligadommere jubler

Troillongan troller Trondheim-traditionsklub

Dansker kogte over: Han er kendt for det der

Sådan går det FC København i Superligaen

Ekspert: Aldrig set et større Vingegaard-nederlag

Betaler formue for norsk stortalent

Lyngby henter Superliga-kending



Rasmus Falk er ny OB-anfører

Uha, uha – Vingegaard får tæsk af Pogacar!

Afsløring: Mönchengladbach sælger Jonathan Foss