Sikke et drama, vi fik i lørdagens kamp mellem Brøndby og FC Midtjylland, der var nummer to og et på sidste uges powerranking og i ugerne forinden.
Spørgsmålet i sæsonstarten har været, om FC Midtjylland eller Brøndby skulle være nummer et og to, og i den første time af lørdagens kamp så Tipsbladet ud til at have taget fejl.
For Brøndby dominerede og burde have været foran med mere end 2-0, da holdet så imploderede og FCM samtidig eksploderede.
Bredden i FC Midtjyllands trup var tydelig; at indskifte Pione Sisto, Jens-Lys Cajuste, debutanten Luca Pfeiffer og Gustav Isaksen er heftigt, og illustrerer også, at Brian Priske er i fuld gang med rotere i sin trup i det heftige program.
Drama var der også i Århus, ikke af den velspillede slags men med et tidligt VAR-straffespark til FC København og en dårlig stemning mellem de to hold, der endte i et rødt kort til hjemmeholdets Nicolai Poulsen og sidenhen gæsternes angriber Mikkel Kaufmann.
Læs også:Tidligere Ajax- og Chelsea-talent Per Weihrauch er død
Spillet var ikke fantastisk for FC København, men meget mindre kunne også gøre det i en fin arbejdsindsats, der lover godt for resten af efterårssæsonen, mens århusianerne fik syn for, at der også i denne sæson skal slides hårdt for en topplacering.
Seneste runde:
Lyngby-OB 0-3
Brøndby IF-FC Midtjylland 2-3
AC Horsens-FC Nordsjælland 1-1
Randers FC-SønderjyskE 1-2
AGF-FC København 0-1
AaB-Vejle Boldklub 1-3
SønderjyskE konverterer de chancer, Randers ikke har gjort her i den første fjerdedel af turneringen, og det en af de væsentlige forklaringer på, hvor de to hold ligger i tabellen. At SønderjyskE scorer på tre gange så mange af chancerne som Randers FC varer trods alt ikke ved en hel sæson, selvom SønderjyskE ser stærk ud for tiden. Søndag dominerede Randers alt fra Victor Ekanis røde kort efter en lille halv time, og der må snart komme hul igennem i Randers’ angreb.
AC Horsens havde en sejr inden for rækkevidde men gav efter for FC Nordsjællands pres til sidst, og så fik OB langt om længe gevinst af anstrengelserne og gjorde deres til at efterlade Lyngby i bunden med ikke specielt meget håb om, at tingene kan vende for sidste sæsons oprykker.
AaB og Vejle spillede en underholdende kamp mandag aften, der understregede, at begge hold har spillermaterialet til Top 6. Der er langt mere bund i det nuværende Vejle-hold end i seneste tur i Superligaen for to år siden, om noget understreget af førstepladsen.
Læs også:Paul Onuachu: Vil have Jess Thorup til at tænke “wow”
Midtbanespilleren Saeid Ezatolahi scorede et fantastisk solomål til 3-1 og ligner noget af en berigelse for Superligaen, for ikke at tale Vejle. Sikke en forbedring siden en dårlig start i første runde mod AGF.
Oscar Hiljemark ser ud til at løsne op for AaB, der har manglet Patrick Olsen, men kampen om Top 6 tegner selvfølgelig hård med otte point i seks kampe, og der skal nok 5-10 procent mere til fra nordjyderne, hvis de skal med. En udfordring, der kan blive endnu større, nu hvor cheftræner Jacob Friis har sagt op af familiemæssige årsager og det indtil videre er assistenttræneren Peter Feher, der skal styre Superliga-holdet.
Statistik:
Næste runde:
Fredag 19.00: Vejle-Randers FC
Lørdag 16.00: FC Nordsjælland-FC Midtjylland
Søndag 14.00: OB-AC Horsens
Søndag 16.00: FC København-Lyngby
Søndag 18.00: AaB-Brøndby IF
Mandag 19.00: SønderjyskE-AGF
Læs også:Imponeret Silkeborg-træner sammenligner Mattsson med FCK-profil
Læs også:Viborg FF mangler tilladelse til nyt klubhus: Risikerer forbud
Læs også:Jacob Friis efter opsigelse: Det blev klart efter FCK-kampen
LIVE
LIVE: Har aldrig dømt Danmark før
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
AVIS
Klar på chokskifte
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
Vild stime før Danmark-brag
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
Stor profil glad for Brøndby
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
Ser I med, Brøndby?
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
Sendt hjem fra FC København-træning
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
Her begynder næste sæson i Superligaen
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
TOPNYHED
