Sikke et drama, vi fik i lørdagens kamp mellem Brøndby og FC Midtjylland, der var nummer to og et på sidste uges powerranking og i ugerne forinden.
Spørgsmålet i sæsonstarten har været, om FC Midtjylland eller Brøndby skulle være nummer et og to, og i den første time af lørdagens kamp så Tipsbladet ud til at have taget fejl.
For Brøndby dominerede og burde have været foran med mere end 2-0, da holdet så imploderede og FCM samtidig eksploderede.
Bredden i FC Midtjyllands trup var tydelig; at indskifte Pione Sisto, Jens-Lys Cajuste, debutanten Luca Pfeiffer og Gustav Isaksen er heftigt, og illustrerer også, at Brian Priske er i fuld gang med rotere i sin trup i det heftige program.
Drama var der også i Århus, ikke af den velspillede slags men med et tidligt VAR-straffespark til FC København og en dårlig stemning mellem de to hold, der endte i et rødt kort til hjemmeholdets Nicolai Poulsen og sidenhen gæsternes angriber Mikkel Kaufmann.
Læs også:Tidligere Ajax- og Chelsea-talent Per Weihrauch er død
Spillet var ikke fantastisk for FC København, men meget mindre kunne også gøre det i en fin arbejdsindsats, der lover godt for resten af efterårssæsonen, mens århusianerne fik syn for, at der også i denne sæson skal slides hårdt for en topplacering.
Seneste runde:
Lyngby-OB 0-3
Brøndby IF-FC Midtjylland 2-3
AC Horsens-FC Nordsjælland 1-1
Randers FC-SønderjyskE 1-2
AGF-FC København 0-1
AaB-Vejle Boldklub 1-3
SønderjyskE konverterer de chancer, Randers ikke har gjort her i den første fjerdedel af turneringen, og det en af de væsentlige forklaringer på, hvor de to hold ligger i tabellen. At SønderjyskE scorer på tre gange så mange af chancerne som Randers FC varer trods alt ikke ved en hel sæson, selvom SønderjyskE ser stærk ud for tiden. Søndag dominerede Randers alt fra Victor Ekanis røde kort efter en lille halv time, og der må snart komme hul igennem i Randers’ angreb.
AC Horsens havde en sejr inden for rækkevidde men gav efter for FC Nordsjællands pres til sidst, og så fik OB langt om længe gevinst af anstrengelserne og gjorde deres til at efterlade Lyngby i bunden med ikke specielt meget håb om, at tingene kan vende for sidste sæsons oprykker.
AaB og Vejle spillede en underholdende kamp mandag aften, der understregede, at begge hold har spillermaterialet til Top 6. Der er langt mere bund i det nuværende Vejle-hold end i seneste tur i Superligaen for to år siden, om noget understreget af førstepladsen.
Læs også:Paul Onuachu: Vil have Jess Thorup til at tænke “wow”
Midtbanespilleren Saeid Ezatolahi scorede et fantastisk solomål til 3-1 og ligner noget af en berigelse for Superligaen, for ikke at tale Vejle. Sikke en forbedring siden en dårlig start i første runde mod AGF.
Oscar Hiljemark ser ud til at løsne op for AaB, der har manglet Patrick Olsen, men kampen om Top 6 tegner selvfølgelig hård med otte point i seks kampe, og der skal nok 5-10 procent mere til fra nordjyderne, hvis de skal med. En udfordring, der kan blive endnu større, nu hvor cheftræner Jacob Friis har sagt op af familiemæssige årsager og det indtil videre er assistenttræneren Peter Feher, der skal styre Superliga-holdet.
Statistik:
Næste runde:
Fredag 19.00: Vejle-Randers FC
Lørdag 16.00: FC Nordsjælland-FC Midtjylland
Søndag 14.00: OB-AC Horsens
Søndag 16.00: FC København-Lyngby
Søndag 18.00: AaB-Brøndby IF
Mandag 19.00: SønderjyskE-AGF
Læs også:Imponeret Silkeborg-træner sammenligner Mattsson med FCK-profil
Læs også:Viborg FF mangler tilladelse til nyt klubhus: Risikerer forbud
Læs også:Jacob Friis efter opsigelse: Det blev klart efter FCK-kampen
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
OPTAKT
FC København – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
FCM melder ud: Han skal sælges til sommer
TOPNYHED
Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Efterårets Hold i Superligaen
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
OPTAKT
Randers FC – AGF
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
NYHEDER
Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
NYHEDER
Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Silkeborg IF
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
NYHEDER
Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
NYHEDER
Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
TOPNYHED
Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
TOPNYHED
Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
TOPNYHED
Vender tilbage til Randers – men skal væk igen
NYHEDER
Stjerner sender besked til Froholdt
TOPNYHED
Danskerscoringerne væltede ind
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
NYHEDER
Jesper Sørensen og co. taber til Messi
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
Her er alle VM-puljerne
INTERVIEW
FC København-stjerne spiller kamp 23. december
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
TOPNYHED
Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
DAGENS SPILFORSLAG
Sløvt Londonderby
NYHEDER
Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’
NYHEDER
Ny Liverpool-nedtur
NYHEDER
Drømmekamp for Roony Bardghji i drama
NYHEDER
Dansk bomber i tårevædet afsked
NYHEDER
Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen
NYHEDER
Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag
NYHEDER
‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’
MEDIE
