Sikke et drama, vi fik i lørdagens kamp mellem Brøndby og FC Midtjylland, der var nummer to og et på sidste uges powerranking og i ugerne forinden.
Spørgsmålet i sæsonstarten har været, om FC Midtjylland eller Brøndby skulle være nummer et og to, og i den første time af lørdagens kamp så Tipsbladet ud til at have taget fejl.
For Brøndby dominerede og burde have været foran med mere end 2-0, da holdet så imploderede og FCM samtidig eksploderede.
Bredden i FC Midtjyllands trup var tydelig; at indskifte Pione Sisto, Jens-Lys Cajuste, debutanten Luca Pfeiffer og Gustav Isaksen er heftigt, og illustrerer også, at Brian Priske er i fuld gang med rotere i sin trup i det heftige program.
Drama var der også i Århus, ikke af den velspillede slags men med et tidligt VAR-straffespark til FC København og en dårlig stemning mellem de to hold, der endte i et rødt kort til hjemmeholdets Nicolai Poulsen og sidenhen gæsternes angriber Mikkel Kaufmann.
Læs også:Tidligere Ajax- og Chelsea-talent Per Weihrauch er død
Spillet var ikke fantastisk for FC København, men meget mindre kunne også gøre det i en fin arbejdsindsats, der lover godt for resten af efterårssæsonen, mens århusianerne fik syn for, at der også i denne sæson skal slides hårdt for en topplacering.
Seneste runde:
Lyngby-OB 0-3
Brøndby IF-FC Midtjylland 2-3
AC Horsens-FC Nordsjælland 1-1
Randers FC-SønderjyskE 1-2
AGF-FC København 0-1
AaB-Vejle Boldklub 1-3
SønderjyskE konverterer de chancer, Randers ikke har gjort her i den første fjerdedel af turneringen, og det en af de væsentlige forklaringer på, hvor de to hold ligger i tabellen. At SønderjyskE scorer på tre gange så mange af chancerne som Randers FC varer trods alt ikke ved en hel sæson, selvom SønderjyskE ser stærk ud for tiden. Søndag dominerede Randers alt fra Victor Ekanis røde kort efter en lille halv time, og der må snart komme hul igennem i Randers’ angreb.
AC Horsens havde en sejr inden for rækkevidde men gav efter for FC Nordsjællands pres til sidst, og så fik OB langt om længe gevinst af anstrengelserne og gjorde deres til at efterlade Lyngby i bunden med ikke specielt meget håb om, at tingene kan vende for sidste sæsons oprykker.
AaB og Vejle spillede en underholdende kamp mandag aften, der understregede, at begge hold har spillermaterialet til Top 6. Der er langt mere bund i det nuværende Vejle-hold end i seneste tur i Superligaen for to år siden, om noget understreget af førstepladsen.
Læs også:Paul Onuachu: Vil have Jess Thorup til at tænke “wow”
Midtbanespilleren Saeid Ezatolahi scorede et fantastisk solomål til 3-1 og ligner noget af en berigelse for Superligaen, for ikke at tale Vejle. Sikke en forbedring siden en dårlig start i første runde mod AGF.
Oscar Hiljemark ser ud til at løsne op for AaB, der har manglet Patrick Olsen, men kampen om Top 6 tegner selvfølgelig hård med otte point i seks kampe, og der skal nok 5-10 procent mere til fra nordjyderne, hvis de skal med. En udfordring, der kan blive endnu større, nu hvor cheftræner Jacob Friis har sagt op af familiemæssige årsager og det indtil videre er assistenttræneren Peter Feher, der skal styre Superliga-holdet.
Statistik:
Næste runde:
Fredag 19.00: Vejle-Randers FC
Lørdag 16.00: FC Nordsjælland-FC Midtjylland
Søndag 14.00: OB-AC Horsens
Søndag 16.00: FC København-Lyngby
Søndag 18.00: AaB-Brøndby IF
Mandag 19.00: SønderjyskE-AGF
Læs også:Imponeret Silkeborg-træner sammenligner Mattsson med FCK-profil
Læs også:Viborg FF mangler tilladelse til nyt klubhus: Risikerer forbud
Læs også:Jacob Friis efter opsigelse: Det blev klart efter FCK-kampen
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Afslører: FCK ringede aldrig
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-spiller får fem karantænedage
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
Brasilianske stjerner splitter Skotland ad
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Mexico sender Tjekkiet ud af VM
MEDIE
Chokskifte på vej?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
EKSKLUSIVT
