Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Vejle Stadion, Vejle
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #vbrfc #sldk
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Det må være en fornøjelse at være Vejle-fan i øjeblikket. Selvfølgelig kan man glæde sig over, at holdet ligger på førstepladsen i Superligaen, men måden, VB er nået dertil, er også værd at dvæle ved.
Ingen hold har scoret flere end Vejles 15 mål indtil videre i denne sæson, men omvendt har kun fire hold lukket flere ind end VB’s 10. Det vidner om målrige og underholdende kampe, og det er nøjagtig, hvad klubbens tilhængere har fået.
Det er dog tæt i toppen af Superligaen. Den overraskende førerduo bestående af Vejle og SønderjyskE har begge 13 point, og det samme har det knap så overraskende tophold FC Midtjylland. Bagefter følger Brøndby IF på 12 og AGF på 11.
Formkurven peger til gengæld i den rigtige retning for oprykkerne, der har taget fem sejre og én uafgjort i alle turneringer siden premierenederlaget til netop AGF.
I løbet af ugen har angriberen Raphael Dwamena måttet trække sig fra banen, da hjertemålinger har vist bekymrende tal. Nu satser klubben på at hente en angriber på en fri transfer. Derudover sidder Luis Henrique stadig ude med en muskelskade, mens Juhani Ojala måtte udgå mod AaB. Han er ikke klar endnu.
Lucas Jensen vendte til gengæld tilbage fra en skadespause i samme opgør.
Randers FC:
Det er den omvendte verden i forhold til Vejle. Mens hjemmeholdet har skaffet en masse point siden nederlag i sæsonens første kamp, har Randers ikke vundet siden premieren mod AC Horsens. Holdet kommer direkte fra fire liganederlag på stribe kun afbrudt af pokalsejren over FC Sydvest fra 2. division.
Derfor er Randers kun to point over nedrykningsstregen, og cheftræner Thomas Thomasberg har allerede fået det første spørgsmål om, hvorvidt han føler sig presset. (Det gør han i øvrigt ikke.)
Læs også:Vejle håber at kunne lande transferfri angriber
Han har dog en opgave foran sig med at genskabe holdets selvtillid efter den dårlige stime. Et godt sted at starte må være med offensiven, som med sine seks scoringer kun undergås af Lyngby og Horsens, der begge er sejrsløse i denne sæson.
I seneste runde var der comeback til Simon Piesinger, der er tilbage i fuldt vigør efter en drilsk armskade. Derudover fik nyerhvervelsen Nikola Mileusnic debut for Randers. Både Mikkel Kallesøe og André Rømer har kæmpet med skavanker, men er udtaget til kamptruppen. Én mand skal dog sies fra forud for kampstart.
Karantæne:
Vejle Boldklub: Ingen
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (4-1-4-1): Groothuizen – Mølgaard, Milosevic, Greve, Amundsen – Ezatolahi – Sousa, Ramadani, Schoop, Mucolli – Faghir
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Piesinger, Marxen, Lauridsen – Kehinde, Hammershøy-Mistrati, Lauenborg, Greve – Egho, Sambou
Profilen:
Randers FC mangler mål, og måske skal scoringerne eller oplæggene komme fra Tosin Kehinde. Han kom sent tilbage til Randers i sommer og fik sin første startplads i denne sæson i seneste runde. Det markerede han med et godt oplæg til Greves mål. Det er netop den slags, holdet har brug for.
Vidste du, at..:
Selv om VB i den grad er det mest formstærke hold, har Randers den historiske overhånd. Holdene har mødt hinanden otte gange, og kun én gang har Vejle vundet. Det var på Ulrik Ballings enlige mål i oktober 2006.
Dom:
Det ligner endnu en sejr til Vejle. Holdet er kommet flyvende fra start, og den medvind kan bære en oprykker langt.
Omvendt er Randers i problemer. Den dårlige stime skal nok ende på et tidspunkt, men det tyder ikke på, at det bliver mod VB.
Læs også:Superligaens bedste: Jesper Lindstrøm bringer sig i front
Hjemmeholdet vinder 3-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Galca vil have Vejle til at være mere fokuseret i starten af kampene
Læs også:Vejle-spiller flået ud efter 20 minutter: Det må være hårdt
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub bekræfter transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
INTERVIEW
OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard
TRANSFER
Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud
AFSLØRING
Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
TRANSFER
Zorniger med klar besked til Brøndby
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
TOPNYHED
Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’
HELT VILDT
I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
EKSKLUSIVT
Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt
AVIS
Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber Benjamin Örn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
INTERVIEW
Millioner på lommen – men vil de bruge dem?
DAGENS SPILFORSLAG
Under i Udine
HELT VILDT
I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia
EKSKLUSIVT
Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’
TIPSBLADETS DOM
GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful
