Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Vejle Stadion, Vejle
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #vbrfc #sldk
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Det må være en fornøjelse at være Vejle-fan i øjeblikket. Selvfølgelig kan man glæde sig over, at holdet ligger på førstepladsen i Superligaen, men måden, VB er nået dertil, er også værd at dvæle ved.
Ingen hold har scoret flere end Vejles 15 mål indtil videre i denne sæson, men omvendt har kun fire hold lukket flere ind end VB’s 10. Det vidner om målrige og underholdende kampe, og det er nøjagtig, hvad klubbens tilhængere har fået.
Det er dog tæt i toppen af Superligaen. Den overraskende førerduo bestående af Vejle og SønderjyskE har begge 13 point, og det samme har det knap så overraskende tophold FC Midtjylland. Bagefter følger Brøndby IF på 12 og AGF på 11.
Formkurven peger til gengæld i den rigtige retning for oprykkerne, der har taget fem sejre og én uafgjort i alle turneringer siden premierenederlaget til netop AGF.
I løbet af ugen har angriberen Raphael Dwamena måttet trække sig fra banen, da hjertemålinger har vist bekymrende tal. Nu satser klubben på at hente en angriber på en fri transfer. Derudover sidder Luis Henrique stadig ude med en muskelskade, mens Juhani Ojala måtte udgå mod AaB. Han er ikke klar endnu.
Lucas Jensen vendte til gengæld tilbage fra en skadespause i samme opgør.
Randers FC:
Det er den omvendte verden i forhold til Vejle. Mens hjemmeholdet har skaffet en masse point siden nederlag i sæsonens første kamp, har Randers ikke vundet siden premieren mod AC Horsens. Holdet kommer direkte fra fire liganederlag på stribe kun afbrudt af pokalsejren over FC Sydvest fra 2. division.
Derfor er Randers kun to point over nedrykningsstregen, og cheftræner Thomas Thomasberg har allerede fået det første spørgsmål om, hvorvidt han føler sig presset. (Det gør han i øvrigt ikke.)
Læs også:Vejle håber at kunne lande transferfri angriber
Han har dog en opgave foran sig med at genskabe holdets selvtillid efter den dårlige stime. Et godt sted at starte må være med offensiven, som med sine seks scoringer kun undergås af Lyngby og Horsens, der begge er sejrsløse i denne sæson.
I seneste runde var der comeback til Simon Piesinger, der er tilbage i fuldt vigør efter en drilsk armskade. Derudover fik nyerhvervelsen Nikola Mileusnic debut for Randers. Både Mikkel Kallesøe og André Rømer har kæmpet med skavanker, men er udtaget til kamptruppen. Én mand skal dog sies fra forud for kampstart.
Karantæne:
Vejle Boldklub: Ingen
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (4-1-4-1): Groothuizen – Mølgaard, Milosevic, Greve, Amundsen – Ezatolahi – Sousa, Ramadani, Schoop, Mucolli – Faghir
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Piesinger, Marxen, Lauridsen – Kehinde, Hammershøy-Mistrati, Lauenborg, Greve – Egho, Sambou
Profilen:
Randers FC mangler mål, og måske skal scoringerne eller oplæggene komme fra Tosin Kehinde. Han kom sent tilbage til Randers i sommer og fik sin første startplads i denne sæson i seneste runde. Det markerede han med et godt oplæg til Greves mål. Det er netop den slags, holdet har brug for.
Vidste du, at..:
Selv om VB i den grad er det mest formstærke hold, har Randers den historiske overhånd. Holdene har mødt hinanden otte gange, og kun én gang har Vejle vundet. Det var på Ulrik Ballings enlige mål i oktober 2006.
Dom:
Det ligner endnu en sejr til Vejle. Holdet er kommet flyvende fra start, og den medvind kan bære en oprykker langt.
Omvendt er Randers i problemer. Den dårlige stime skal nok ende på et tidspunkt, men det tyder ikke på, at det bliver mod VB.
Læs også:Superligaens bedste: Jesper Lindstrøm bringer sig i front
Hjemmeholdet vinder 3-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Galca vil have Vejle til at være mere fokuseret i starten af kampene
Læs også:Vejle-spiller flået ud efter 20 minutter: Det må være hårdt
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
Peter Schmeichel taget på sengen
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
Mareridt for FC Augsburg
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
NYHEDER
Går langt ned i løn
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
TOPNYHED
