Kampfakta:
Kampstart: Fredag klokken 19.00
Spillested: Vejle Stadion, Vejle
Dommer: Jakob Kehlet
På TV: TV3 Sport
Hashtag: #vbrfc #sldk
Holdnyt:
Vejle Boldklub:
Det må være en fornøjelse at være Vejle-fan i øjeblikket. Selvfølgelig kan man glæde sig over, at holdet ligger på førstepladsen i Superligaen, men måden, VB er nået dertil, er også værd at dvæle ved.
Ingen hold har scoret flere end Vejles 15 mål indtil videre i denne sæson, men omvendt har kun fire hold lukket flere ind end VB’s 10. Det vidner om målrige og underholdende kampe, og det er nøjagtig, hvad klubbens tilhængere har fået.
Det er dog tæt i toppen af Superligaen. Den overraskende førerduo bestående af Vejle og SønderjyskE har begge 13 point, og det samme har det knap så overraskende tophold FC Midtjylland. Bagefter følger Brøndby IF på 12 og AGF på 11.
Formkurven peger til gengæld i den rigtige retning for oprykkerne, der har taget fem sejre og én uafgjort i alle turneringer siden premierenederlaget til netop AGF.
I løbet af ugen har angriberen Raphael Dwamena måttet trække sig fra banen, da hjertemålinger har vist bekymrende tal. Nu satser klubben på at hente en angriber på en fri transfer. Derudover sidder Luis Henrique stadig ude med en muskelskade, mens Juhani Ojala måtte udgå mod AaB. Han er ikke klar endnu.
Lucas Jensen vendte til gengæld tilbage fra en skadespause i samme opgør.
Randers FC:
Det er den omvendte verden i forhold til Vejle. Mens hjemmeholdet har skaffet en masse point siden nederlag i sæsonens første kamp, har Randers ikke vundet siden premieren mod AC Horsens. Holdet kommer direkte fra fire liganederlag på stribe kun afbrudt af pokalsejren over FC Sydvest fra 2. division.
Derfor er Randers kun to point over nedrykningsstregen, og cheftræner Thomas Thomasberg har allerede fået det første spørgsmål om, hvorvidt han føler sig presset. (Det gør han i øvrigt ikke.)
Læs også:Vejle håber at kunne lande transferfri angriber
Han har dog en opgave foran sig med at genskabe holdets selvtillid efter den dårlige stime. Et godt sted at starte må være med offensiven, som med sine seks scoringer kun undergås af Lyngby og Horsens, der begge er sejrsløse i denne sæson.
I seneste runde var der comeback til Simon Piesinger, der er tilbage i fuldt vigør efter en drilsk armskade. Derudover fik nyerhvervelsen Nikola Mileusnic debut for Randers. Både Mikkel Kallesøe og André Rømer har kæmpet med skavanker, men er udtaget til kamptruppen. Én mand skal dog sies fra forud for kampstart.
Karantæne:
Vejle Boldklub: Ingen
Randers FC: Ingen
Bud på startopstillinger:
Vejle Boldklub (4-1-4-1): Groothuizen – Mølgaard, Milosevic, Greve, Amundsen – Ezatolahi – Sousa, Ramadani, Schoop, Mucolli – Faghir
Randers FC (4-4-2): Carlgren – Kallesøe, Piesinger, Marxen, Lauridsen – Kehinde, Hammershøy-Mistrati, Lauenborg, Greve – Egho, Sambou
Profilen:
Randers FC mangler mål, og måske skal scoringerne eller oplæggene komme fra Tosin Kehinde. Han kom sent tilbage til Randers i sommer og fik sin første startplads i denne sæson i seneste runde. Det markerede han med et godt oplæg til Greves mål. Det er netop den slags, holdet har brug for.
Vidste du, at..:
Selv om VB i den grad er det mest formstærke hold, har Randers den historiske overhånd. Holdene har mødt hinanden otte gange, og kun én gang har Vejle vundet. Det var på Ulrik Ballings enlige mål i oktober 2006.
Dom:
Det ligner endnu en sejr til Vejle. Holdet er kommet flyvende fra start, og den medvind kan bære en oprykker langt.
Omvendt er Randers i problemer. Den dårlige stime skal nok ende på et tidspunkt, men det tyder ikke på, at det bliver mod VB.
Læs også:Superligaens bedste: Jesper Lindstrøm bringer sig i front
Hjemmeholdet vinder 3-1.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Galca vil have Vejle til at være mere fokuseret i starten af kampene
Læs også:Vejle-spiller flået ud efter 20 minutter: Det må være hårdt
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Kæmpekøb retur til FC København?
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
OPTAKT
FC Fredericia – OB
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
Bayern München laver vildt comeback
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TIPSBLADET SPECIAL
