Lyngby bruger flest spillere af egen avl: Vi sætter en dyd i det

En undersøgelse viser, at Lyngby er den Superliga-klub, der bruger flest spillere med en fortid på klubbens akademi, viser ny undersøgelse. Klubben jubler.



Lyngby Boldklub er den klub i Superligaen, der har givet mest spilletid til spillere af egen avl i Superligaen i denne sæson.

Det viser en undersøgelse af den tidligere scout Torben Aakjær, som klubben selv henviser til i en pressemeddelse.

Hele 11 af de spillere, der fået spilletid for Lyngby Boldklub i denne sæson, har en fortid i klubbens akademi, og det er flest af alle Superliga-klubber. AaB og FC Nordsjælland er nummer to med ti spillere hver, mens AC Horsens er i bund med nul spillere.

Læs også:Superliga-spørgsmål: Perfekt timing for Brøndby IF?

Også når man kigger på antal minutter til akademispillere topper Lyngby statistikken med 2273 minutter fordelt på de 11 spillere, og det glæder direktør Andreas Byder, at Lyngby er i toppen af disse statistikker. 

– Vi sætter en dyd i at give unge Lyngby-drenge chancen på førsteholdet, og vi er stolte af endnu engang at være helt i toppen i akademistatistikkerne. Jeg er ikke i tvivl om, at mange af spillerne vil spille en stor rolle i denne sæson, når vi skal ud og jage overlevelsen – og det starter allerede på søndag i Parken mod FCK, siger Andreas Byder ifølge pressemeddelelsen.

Også talentchef Nicas Kjeldsen er stolt over undersøgelsen.

Læs også:Carlsen: Brøndby-profil slap heldigt fra dommer-skub

– At vi i denne sæson har givet spilletid til hele 11 forskellige spillere med Lyngby-DNA er ikke tilfældigt, for vi uddanner spillerne i meget mere end ”bare” at spille fodbold. Det er uendeligt vigtigt for os, at vi ikke bare producerer døgnfluer, men spillere der er rustet til at begå sig på det højeste niveau, fortæller han.  

De 11 tidligere akademispillere i Lyngby, som har fået spilletid på førsteholdet, er Frederik Winther, Brian Hamalainen, Nicolai Geertsen, Kevin Tshiembe, Frederik Gytkjær, Casper ’Dani’ Winther, Emil Kornvig, Filip Panjeskovic, Gustav Marcussen, Ertugrul Teksen og Willads Delvin. Flere af dem har imidlertid også spillet for andre ungdomsakademier. 

Læs også:Superliga powerranking: FCM har bredden, SønderjyskE og VB stærke i start-11
Læs også:Morten Bruun: Derfor har Vejle og SønderjyskE stor succes
Læs også:Optakt: Vejle Boldklub – Randers FC




Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Schweiz – Bosnien-Hercegovina

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Her er AGF’s Champions League-modstander

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Succestræner død af kræft



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er FCK’s modstander i Conference League

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK-boss roser varm bomber

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter

Får afvist bud på dansk profil

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Denne klub drømmer om Højbjerg

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Meget hård tilskuerstraf til FCK

Brøndby henter keeper – her er planen