Foto: Lars Rønbøg/Getty Images
Superliga

Lyngby bruger flest spillere af egen avl: Vi sætter en dyd i det

En undersøgelse viser, at Lyngby er den Superliga-klub, der bruger flest spillere med en fortid på klubbens akademi, viser ny undersøgelse. Klubben jubler.

Lyngby Boldklub er den klub i Superligaen, der har givet mest spilletid til spillere af egen avl i Superligaen i denne sæson.

Det viser en undersøgelse af den tidligere scout Torben Aakjær, som klubben selv henviser til i en pressemeddelse.

Hele 11 af de spillere, der fået spilletid for Lyngby Boldklub i denne sæson, har en fortid i klubbens akademi, og det er flest af alle Superliga-klubber. AaB og FC Nordsjælland er nummer to med ti spillere hver, mens AC Horsens er i bund med nul spillere.

Læs også:Superliga-spørgsmål: Perfekt timing for Brøndby IF?

Også når man kigger på antal minutter til akademispillere topper Lyngby statistikken med 2273 minutter fordelt på de 11 spillere, og det glæder direktør Andreas Byder, at Lyngby er i toppen af disse statistikker. 

- Vi sætter en dyd i at give unge Lyngby-drenge chancen på førsteholdet, og vi er stolte af endnu engang at være helt i toppen i akademistatistikkerne. Jeg er ikke i tvivl om, at mange af spillerne vil spille en stor rolle i denne sæson, når vi skal ud og jage overlevelsen – og det starter allerede på søndag i Parken mod FCK, siger Andreas Byder ifølge pressemeddelelsen.

Også talentchef Nicas Kjeldsen er stolt over undersøgelsen.

Læs også:Carlsen: Brøndby-profil slap heldigt fra dommer-skub

- At vi i denne sæson har givet spilletid til hele 11 forskellige spillere med Lyngby-DNA er ikke tilfældigt, for vi uddanner spillerne i meget mere end ”bare” at spille fodbold. Det er uendeligt vigtigt for os, at vi ikke bare producerer døgnfluer, men spillere der er rustet til at begå sig på det højeste niveau, fortæller han.  

De 11 tidligere akademispillere i Lyngby, som har fået spilletid på førsteholdet, er Frederik Winther, Brian Hamalainen, Nicolai Geertsen, Kevin Tshiembe, Frederik Gytkjær, Casper ’Dani’ Winther, Emil Kornvig, Filip Panjeskovic, Gustav Marcussen, Ertugrul Teksen og Willads Delvin. Flere af dem har imidlertid også spillet for andre ungdomsakademier. 

Læs også:Superliga powerranking: FCM har bredden, SønderjyskE og VB stærke i start-11

Læs også:Morten Bruun: Derfor har Vejle og SønderjyskE stor succes

Læs også:Optakt: Vejle Boldklub - Randers FC