At Vejle Boldklub og SønderjyskE ligger side om side i Superliga-tabellen er som sådan ikke nogen kæmpe overraskelse. At de gør det som henholdsvis nummer et og to, var der imidlertid ikke mange, der havde set komme.
De to klubber har taget fronten i Superligaen sammen med de forsvarende mestre fra FC Midtjylland, og det stod ikke skrevet ret mange steder, at oprykkerne og pokalvinderne skulle spille med helt i toppen.
Sæsonen er stadig lang, og det er tvivlsomt, om begge klubber kan stå distancen på den helt lange bane. Under alle omstændigheder kan man ikke tage den flotte sæsonstart fra dem.
Morten Bruun, der er ekspert på Discovery Networks, løfter på hatten for de to jyske klubber, og det er godt for Superligaen, mener han.
Læs også:Store planer i FC Midtjylland: Vil bygge superfaciliteter i Ikast
– Det er sådan noget, som en liga har brug for. Det behøver ikke nødvendigvis at være en Leicester, der går hele vejen, men der er behov for at blive mindet om, at man ikke kan regne sig frem til det hele på forhånd ved at kigge på klubbernes budgetter, siger Morten Bruun til Tipsbladet.
Han har et godt bud på, hvorfor det er gået Vejle Boldklub og SønderjyskE så godt.
– Nu tror jeg, at jeg siger noget klogt: For jeg vil sige, at det er bredden. Meget ofte ville man med sensationshold kunne sige, at de kun har 10-12 spillere på det nødvendige niveau. Men når jeg ser SønderjyskE og Vejle skifte fem mand ud i løbet af en kamp, så sidder jeg ikke med en fornemmelse af, at nu bliver de dårligere. Det er i hvert fald noget, som Glen Riddersholm har arbejdet helt målbevidst med.
– Jeg tror ikke, at nogen har skiftet så meget ud, som han har, efter det er blevet tilladt med fem udskiftninger. Det har blandt andet gjort, at han lige pludselig står med en bred trup. Spillere som Julius Eskesen, Peter Christiansen og Rasmus Vinderslev kom lige pludselig tættere på
Læs også:Rasmus Ankersen om Solbakken-fyring: Det er et voldsomt skridt at tage
– Det ser ud, som om SønderjyskE og Vejle har 22 fuldbefarne Superliga-spillere. Jeg kan ikke nævne en position i de to klubber, hvor jeg ikke føler, de har to spillere, der godt kan være med i Superligaen. Det vil jeg mene, at jeg kan i Randers. Jeg mener ikke, Randers har 22 Superliga-spillere, og det mener jeg heller ikke, at Horsens har, og Lyngby har slet ikke. Men det synes jeg faktisk, at de to hold har, og det skulle tale for, at det ikke bare er døgnfluer, lyder det fra Morten Bruun.
I Tipsbladet kan du dykke meget længere ned i de to overraskende tophold – du får blandt andet Jacob Schoop og Glen Riddersholms vurderinger af den flotte sæsonstart. I avisen får du desuden et stort interview med Claus Steinlein, en status på AFC Ajax før kampen mod FC Midtjylland, et portræt af Leeds-bomberen Patrick Bamford – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet i dag, fredag.
Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Læs også:Træner-karrusellen: Så længe har Superliga-trænerne været i jobbet
Læs også:Vejle-boss slår fast: Vil være arrogant at sigte højere
Læs også:Vejle håber at kunne lande transferfri angriber
Læs også:Vejle-spiller har hjerteproblemer: Vi tager ingen chancer
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
OPTAKT
FC København – Randers FC
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
OPTAKT
Sønderjyske – OB
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
HELT VILDT
Vilde Mikkel Damsgaard i hopla
Lamine Yamal med karrierens første
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
TOPNYHED
Jubler over transfer: God dialog med FC København
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
‘Jeg hadede verden’
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
‘Han er tilgivet’
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
