Morten Bruun: Derfor har Vejle og SønderjyskE stor succes

Både Vejle og SønderjyskE buldrer derudaf, og nøglen skal blandt andet findes i de to klubbers bredde. Det mener fodboldekspert Morten Bruun.



At Vejle Boldklub og SønderjyskE ligger side om side i Superliga-tabellen er som sådan ikke nogen kæmpe overraskelse. At de gør det som henholdsvis nummer et og to, var der imidlertid ikke mange, der havde set komme.

De to klubber har taget fronten i Superligaen sammen med de forsvarende mestre fra FC Midtjylland, og det stod ikke skrevet ret mange steder, at oprykkerne og pokalvinderne skulle spille med helt i toppen.

Sæsonen er stadig lang, og det er tvivlsomt, om begge klubber kan stå distancen på den helt lange bane. Under alle omstændigheder kan man ikke tage den flotte sæsonstart fra dem.

Morten Bruun, der er ekspert på Discovery Networks, løfter på hatten for de to jyske klubber, og det er godt for Superligaen, mener han. 

Læs også:Store planer i FC Midtjylland: Vil bygge superfaciliteter i Ikast

– Det er sådan noget, som en liga har brug for. Det behøver ikke nødvendigvis at være en Leicester, der går hele vejen, men der er behov for at blive mindet om, at man ikke kan regne sig frem til det hele på forhånd ved at kigge på klubbernes budgetter, siger Morten Bruun til Tipsbladet.

Han har et godt bud på, hvorfor det er gået Vejle Boldklub og SønderjyskE så godt.

– Nu tror jeg, at jeg siger noget klogt: For jeg vil sige, at det er bredden. Meget ofte ville man med sensationshold kunne sige, at de kun har 10-12 spillere på det nødvendige niveau. Men når jeg ser SønderjyskE og Vejle skifte fem mand ud i løbet af en kamp, så sidder jeg ikke med en fornemmelse af, at nu bliver de dårligere. Det er i hvert fald noget, som Glen Riddersholm har arbejdet helt målbevidst med.

– Jeg tror ikke, at nogen har skiftet så meget ud, som han har, efter det er blevet tilladt med fem udskiftninger. Det har blandt andet gjort, at han lige pludselig står med en bred trup. Spillere som Julius Eskesen, Peter Christiansen og Rasmus Vinderslev kom lige pludselig tættere på

Læs også:Rasmus Ankersen om Solbakken-fyring: Det er et voldsomt skridt at tage

– Det ser ud, som om SønderjyskE og Vejle har 22 fuldbefarne Superliga-spillere. Jeg kan ikke nævne en position i de to klubber, hvor jeg ikke føler, de har to spillere, der godt kan være med i Superligaen. Det vil jeg mene, at jeg kan i Randers. Jeg mener ikke, Randers har 22 Superliga-spillere, og det mener jeg heller ikke, at Horsens har, og Lyngby har slet ikke. Men det synes jeg faktisk, at de to hold har, og det skulle tale for, at det ikke bare er døgnfluer, lyder det fra Morten Bruun.

I Tipsbladet kan du dykke meget længere ned i de to overraskende tophold – du får blandt andet Jacob Schoop og Glen Riddersholms vurderinger af den flotte sæsonstart. I avisen får du desuden et stort interview med Claus Steinlein, en status på AFC Ajax før kampen mod FC Midtjylland, et portræt af Leeds-bomberen Patrick Bamford – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet i dag, fredag.

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

right

Læs også:Træner-karrusellen: Så længe har Superliga-trænerne været i jobbet
Læs også:Vejle-boss slår fast: Vil være arrogant at sigte højere
Læs også:Vejle håber at kunne lande transferfri angriber
Læs også:Vejle-spiller har hjerteproblemer: Vi tager ingen chancer






LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Her spiller Lasse Schöne i dag

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Fyrer landstræner to måneder før VM

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

OB siger farvel til seks spillere

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Kan koste Brøndby flere millioner

Det er aldrig sket før

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Ringet op af Brøndby-træner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Ivan Toney klar på choktransfer

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Brøndby IF – Sønderjyske

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Chelsea – Manchester United



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nu klager FC Barcelona igen

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Helt vild med Brøndby-profil

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

– Han vinder Ballon d’Or!

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere