Morten Bruun: Derfor har Vejle og SønderjyskE stor succes

Både Vejle og SønderjyskE buldrer derudaf, og nøglen skal blandt andet findes i de to klubbers bredde. Det mener fodboldekspert Morten Bruun.



At Vejle Boldklub og SønderjyskE ligger side om side i Superliga-tabellen er som sådan ikke nogen kæmpe overraskelse. At de gør det som henholdsvis nummer et og to, var der imidlertid ikke mange, der havde set komme.

De to klubber har taget fronten i Superligaen sammen med de forsvarende mestre fra FC Midtjylland, og det stod ikke skrevet ret mange steder, at oprykkerne og pokalvinderne skulle spille med helt i toppen.

Sæsonen er stadig lang, og det er tvivlsomt, om begge klubber kan stå distancen på den helt lange bane. Under alle omstændigheder kan man ikke tage den flotte sæsonstart fra dem.

Morten Bruun, der er ekspert på Discovery Networks, løfter på hatten for de to jyske klubber, og det er godt for Superligaen, mener han. 

Læs også:Store planer i FC Midtjylland: Vil bygge superfaciliteter i Ikast

– Det er sådan noget, som en liga har brug for. Det behøver ikke nødvendigvis at være en Leicester, der går hele vejen, men der er behov for at blive mindet om, at man ikke kan regne sig frem til det hele på forhånd ved at kigge på klubbernes budgetter, siger Morten Bruun til Tipsbladet.

Han har et godt bud på, hvorfor det er gået Vejle Boldklub og SønderjyskE så godt.

– Nu tror jeg, at jeg siger noget klogt: For jeg vil sige, at det er bredden. Meget ofte ville man med sensationshold kunne sige, at de kun har 10-12 spillere på det nødvendige niveau. Men når jeg ser SønderjyskE og Vejle skifte fem mand ud i løbet af en kamp, så sidder jeg ikke med en fornemmelse af, at nu bliver de dårligere. Det er i hvert fald noget, som Glen Riddersholm har arbejdet helt målbevidst med.

– Jeg tror ikke, at nogen har skiftet så meget ud, som han har, efter det er blevet tilladt med fem udskiftninger. Det har blandt andet gjort, at han lige pludselig står med en bred trup. Spillere som Julius Eskesen, Peter Christiansen og Rasmus Vinderslev kom lige pludselig tættere på

Læs også:Rasmus Ankersen om Solbakken-fyring: Det er et voldsomt skridt at tage

– Det ser ud, som om SønderjyskE og Vejle har 22 fuldbefarne Superliga-spillere. Jeg kan ikke nævne en position i de to klubber, hvor jeg ikke føler, de har to spillere, der godt kan være med i Superligaen. Det vil jeg mene, at jeg kan i Randers. Jeg mener ikke, Randers har 22 Superliga-spillere, og det mener jeg heller ikke, at Horsens har, og Lyngby har slet ikke. Men det synes jeg faktisk, at de to hold har, og det skulle tale for, at det ikke bare er døgnfluer, lyder det fra Morten Bruun.

I Tipsbladet kan du dykke meget længere ned i de to overraskende tophold – du får blandt andet Jacob Schoop og Glen Riddersholms vurderinger af den flotte sæsonstart. I avisen får du desuden et stort interview med Claus Steinlein, en status på AFC Ajax før kampen mod FC Midtjylland, et portræt af Leeds-bomberen Patrick Bamford – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet i dag, fredag.

Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

right

Læs også:Træner-karrusellen: Så længe har Superliga-trænerne været i jobbet
Læs også:Vejle-boss slår fast: Vil være arrogant at sigte højere
Læs også:Vejle håber at kunne lande transferfri angriber
Læs også:Vejle-spiller har hjerteproblemer: Vi tager ingen chancer




AGF var klar med rekordbeløb




LIVE

TransferLIVE: Tidl. AGF’er på vej væk

Semenyo scorer igen mod Spurs

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Bekymrende melding om Andreas Cornelius

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Lerager overrasket over én ting efter skifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Froholdt med klar transfermelding

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Stjerne flirter med Brøndby

‘Han har potentialet til toppen af Premier League’

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Forhandlinger om dansk midtbanespiller

I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt

Afsløring: Chok – FCM trækker sig fra rekord-køb

Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs

Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist

Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Kan købes til spotpris

FCK-profil holder VM-drøm i live

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

Liverpool tager storsejr

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’

Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’

Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’

Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen

City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp

– En sindssygt fed følelse