Armbevægelserne er store i FC Midtjylland, og selv om klubben fra Ikast og Herning har lavet store resultater, vundet danske mesterskaber, en pokaltitel og senest spillet sig i Champions League-gruppespillet, tørster de fortsat efter mere.
De vil blive bedre til at udvikle spillere, og overliggeren skal også hæves, når det kommer til førsteholdets præstationer. Således er det en ambition, at man fremover skal være regelmæssigt i europæiske gruppespil – gerne Champions League – ligesom Superligaen og pokalturneringen skal vindes oftere.
Administrerende direktør Claus Steinlein har været med hele vejen, og han har set en klub, der på 21 år har flyttet sig fra at være en 1. divisionsklub til at være den bedste i landet.
Men han vil se mere, og FC Midtjylland har med et projekt som Guldminen søsat en ambition om at udvikle verdens bedste fodboldspiller.
For at det skal kunne ske, og for at man kan opretholde niveauet og kvaliteten omkring førsteholdet, ser man nu også på muligheden for at forbedre forholdene. Dels omkring stadion, dels i forhold til anlægget i Ikast.
Læs også:Medie: Solbakken ville afløses af Kasper Hjulmand i FC København
– Vi er tvunget til at give vores kommercielle afdeling bedre muligheder, for de har udsolgt af deres produkter inde på stadion. Vi var dygtige at få bygget stadion her i 2004, og det holder stadig vand, men vi skal have lavet version 2.0, siger Claus Steinlein i et stort interview, som du kan læse i Tipsbladet fredag.
Hvad det konkret betyder, vil FCM-bossen ikke sige endnu, men en udvidelse på stadion af lounge-området har i hvert fald været på idé-stadiet, uden der er truffet nogen endelig beslutning eller meldt nogen tidshorisont og konkret plan for omfanget ud.
Derudover er der også planer om superfaciliteter i Ikast.
– Og vi skal have træningsanlægget optimeret med bedre forhold, og ikke kun et hegn til at fange vildfarne bolde, siger Claus Steinlein.
Læs også:Sisto hylder FC Midtjyllands pres mod Liverpool
– Vi skal have endnu bedre forhold for talentudviklingen, og den skal fortsat ligge i Ikast. Vi skal have samlet Superliga-holdet, akademiet og Guldminen i én bygning. Det er det, vi kigger på. Det blev bygget i 2004, så det er ved at være forældet. Vi skal have opgraderet faciliteterne, siger FCM-direktøren og lufter dermed muligheden for, at FC Midtjyllands nye skoleprojekt Guldminen i Ikast på en eller anden vis skal flytte sammen med Superliga-holdet og talentakademiet i nye bygninger.
Claus Steinlein lufter i interviewet med Tipsbladet mange flere tanker om, hvor FC Midtjylland er på vej hen som klub, og hvilke ambitioner man har.
Og så fortæller Steinlein, hvad der skete, da Ekstra Bladet bragte historien om, at han søger en personlig assistent.
I Tipsbladet i denne uge sættes der også et stort fokus på den meget overraskende stilling i Superligaen, du får en status på AFC Ajax før kampen mod FC Midtjylland, et portræt af Leeds-bomberen Patrick Bamford – og meget, meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet om fredagen.
Du kan også få et abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Læs også:Rasmus Ankersen om Solbakken-fyring: Det er et voldsomt skridt at tage
Læs også:FCM-boss fremhæver midtbaneanker: Han har potentiale til Premier League
Læs også:Skal møde OB i pokalen: Må kun træne med 10 mand
LIVE
LIVE: Skrækskade til Superliga-angriber
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
– Han vinder Ballon d’Or!
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
Harry Maguire ryger i skammekrogen
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
MEDIE
