Vejle-spiller har hjerteproblemer: Vi tager ingen chancer

Raphael Dwamena har problemer med sit hjerte, og Vejle Boldklub har omgående taget angriberen af banen. Teknisk chef Jacob Krüger ved ikke, om ghaneseren kommer til at spille igen.



Vejle Boldklub vandt 3-1 over AaB mandag aften og erobrede førstepladsen i Superligaen, men der blev ikke kun jublet hjemme i Nørreskoven.

Mandag aften kunne Vejle Boldklub nemlig også oplyse, at angriberen Raphael Dwamena, der kom til klubben fra Levante i transfervinduet, er blevet taget af banen på grund af hjerteproblemer. I det ligger der, at han hverken træner eller spiller kampe.

25-årige Dwamena blev opereret i hjertet i januar, og for nyligt opdagede Vejles lægestab nogle forhøjede værdier omkring hjertet. Derfor blev ghaneseren med det samme taget af banen. 

– Han har det fint efter omstændighederne. Han er med ude på træningsbanen for at bakke op sine holdkammerater, men han træner ikke med. Han laver ikke noget fysisk overhovedet, og vi monitorerer ham helt tæt. Han er en fantastisk fyr, som er der 100 procent for sine holdkammerater, selv om han personligt står i en trist situation. Men der er vigtigere ting i livet end fodbold, siger Jacob Krüger, der er teknisk chef i Vejle Boldklub, til tipsbladet.dk.

Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 6. spillerunde

Det store spørgsmål er naturligvis, om Raphael Dwamena på et tidspunkt kan vende tilbage til grønsværen.

– Jeg er jo ikke læge, så det er ikke noget, jeg kan udtale mig om, men det er selvfølgelig meget seriøst, det her, og vi kommer ikke til at tage nogen chancer med Raphael overhovedet. Det her er ikke en forstuvet tå eller en influenza, så det er svært at sige så meget om fremtiden, siger Krüger.

Vejle Boldklub kendte til problemerne med Raphael Dwamenas hjerte, da klubben valgte at indgå en etårig aftale med ham i sommer, så man var forberedte på, at der kunne opstå udfordringer.

– Vores læger tjekkede ham meget grundigt igennem, og vi havde flere eksperter inde over, så vores forarbejde var så grundigt, som det overhovedet kunne være. Vi blev enige om at tage chancen, og så har vi siden fulgt lægernes anbefalinger til punkt og prikke. Det er også derfor, vi med det samme tog ham af banen, da hans værdier blev for høje, forklarer Jacob Krüger.

Læs også:Vejle-spiller flået ud efter 20 minutter: Det må være hårdt

Er han stadigvæk Vejle-spiller, eller er hans kontrakt blevet ophævet?

– Han er stadigvæk Vejle-spiller.

Og han får stadig løn?

– Vi betaler hans løn, så længe han er tilknyttet Vejle Boldklub. Selvfølgelig gør vi det, slutter Vejle-chefen.

Raphael Dwamena har været på banen i fem Superliga-kampe for Vejle i indeværende sæson. Han står noteret for to scoringer.

Læs også:AaB-træner undrer sig over nederlag
Læs også:Vejle topper Superligaen: Overlevelse er stadig vores mål
Læs også:Efter bekymrende måling: Vejle tager Raphael Dwamena af banen






LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

Fyrer landstræner to måneder før VM

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Her spiller Lasse Schöne i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Ivan Toney klar på choktransfer

Kan koste Brøndby flere millioner

OB siger farvel til seks spillere

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Ringet op af Brøndby-træner

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Det er aldrig sket før

Brøndby IF – Sønderjyske

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Chelsea – Manchester United

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

– Han vinder Ballon d’Or!