Ledelsen, spillerne og fansene i Vejle Boldklub skal muligvis knibe sig selv i armen, når de tjekker stillingen i Superligaen efter de seks første spillerunder.
Her topper oprykkerne fra Nørreskoven foran SønderjyskE og FC Midtjylland. Vejle Boldklub vandt mandag 3-1 på udebane over AaB, og det bragte dem op på førstepladsen i Superligaen.
Ja, den sovende kæmpe virker for alvor til at være vågnet, men i Vejle vil man for alt i verden ikke lade sig rive med. Derfor holder man også fast i det, der hele tiden har været målsætningen.
Læs også:Vejle håber at kunne lande transferfri angriber
– Målet er selvfølgelig fortsat at overleve. Det vil være en arrogant holdning med vores historik in mente at begynde at tale om alt muligt storslået. Vejle Boldklub skal også være Superliga-mandskab i næste sæson, det er det eneste, vi fokuserer på, selv om vi glæder os over en rigtig god start på sæsonen, siger Jacob Krüger, der er teknisk chef i VB, til tipsbladet.dk.
Han glæder sig over mange af de ting, han har set på Vejle-mandskabet i de første seks kampe.
– Det er en rigtig dejlig start på sæsonen, men vi skal sørge for at holde benene solidt plantet på jorden, og det, synes jeg, vi har været gode til. Så vi bevarer ydmygheden, men glæder os selvfølgelig over, at vi har skabt et rigtig godt grundlag for resten af sæsonen, siger Krüger og tilføjer:
Læs også:Optakt: Vejle Boldklub – Randers FC
– Vi startede sæsonen meget skidt i Aarhus, hvor vi tabte, men også var meget langt fra noget som helst. Siden har vi fået godt fat, og jeg synes, mange af de nye spillere er gået ind og har løftet niveauet. Her tænker jeg selvfølgelig på Saeid, men også Allan Sousa, der er kommet tilbage fra Belgien. Det har set godt ud.
Da Vejle senest var i Superligaen, rykkede de ud med det samme, men den triste oplevelse kan faktisk bruges til noget positivt nu, mener Jacob Krüger.
– En del af vores spillere var også med i Superligaen senest, og selv om vi rykkede ned, gav det dem noget erfaring, som jeg er sikker på, de nyder gavn af nu. Derudover har en række spillere – som eksempelvis Wahid Faghir – klaret springet fra 1. division til Superligaen hurtigt, siger han.
Vejle Boldklub skal forsvare førstepladsen i Superligaen fredag aften, når Randers FC kommer på besøg i Nørreskoven.
Læs også:Vejle-boss roser sommerindkøb: Vi må sige, vi har ramt plet
Læs også:Vejle-spiller har hjerteproblemer: Vi tager ingen chancer
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 6. spillerunde
LIVE
LIVE: Andres Iniesta bliver cheftræner
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
OPTAKT
Manchester City – Aston Villa
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
Færdig som cheftræner i Real Madrid
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
MEDIE
