Ledelsen, spillerne og fansene i Vejle Boldklub skal muligvis knibe sig selv i armen, når de tjekker stillingen i Superligaen efter de seks første spillerunder.
Her topper oprykkerne fra Nørreskoven foran SønderjyskE og FC Midtjylland. Vejle Boldklub vandt mandag 3-1 på udebane over AaB, og det bragte dem op på førstepladsen i Superligaen.
Ja, den sovende kæmpe virker for alvor til at være vågnet, men i Vejle vil man for alt i verden ikke lade sig rive med. Derfor holder man også fast i det, der hele tiden har været målsætningen.
Læs også:Vejle håber at kunne lande transferfri angriber
– Målet er selvfølgelig fortsat at overleve. Det vil være en arrogant holdning med vores historik in mente at begynde at tale om alt muligt storslået. Vejle Boldklub skal også være Superliga-mandskab i næste sæson, det er det eneste, vi fokuserer på, selv om vi glæder os over en rigtig god start på sæsonen, siger Jacob Krüger, der er teknisk chef i VB, til tipsbladet.dk.
Han glæder sig over mange af de ting, han har set på Vejle-mandskabet i de første seks kampe.
– Det er en rigtig dejlig start på sæsonen, men vi skal sørge for at holde benene solidt plantet på jorden, og det, synes jeg, vi har været gode til. Så vi bevarer ydmygheden, men glæder os selvfølgelig over, at vi har skabt et rigtig godt grundlag for resten af sæsonen, siger Krüger og tilføjer:
Læs også:Optakt: Vejle Boldklub – Randers FC
– Vi startede sæsonen meget skidt i Aarhus, hvor vi tabte, men også var meget langt fra noget som helst. Siden har vi fået godt fat, og jeg synes, mange af de nye spillere er gået ind og har løftet niveauet. Her tænker jeg selvfølgelig på Saeid, men også Allan Sousa, der er kommet tilbage fra Belgien. Det har set godt ud.
Da Vejle senest var i Superligaen, rykkede de ud med det samme, men den triste oplevelse kan faktisk bruges til noget positivt nu, mener Jacob Krüger.
– En del af vores spillere var også med i Superligaen senest, og selv om vi rykkede ned, gav det dem noget erfaring, som jeg er sikker på, de nyder gavn af nu. Derudover har en række spillere – som eksempelvis Wahid Faghir – klaret springet fra 1. division til Superligaen hurtigt, siger han.
Vejle Boldklub skal forsvare førstepladsen i Superligaen fredag aften, når Randers FC kommer på besøg i Nørreskoven.
Læs også:Vejle-boss roser sommerindkøb: Vi må sige, vi har ramt plet
Læs også:Vejle-spiller har hjerteproblemer: Vi tager ingen chancer
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 6. spillerunde
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
FC Fredericia – OB
HELT VILDT
En voldsom ulighed
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
