Ledelsen, spillerne og fansene i Vejle Boldklub skal muligvis knibe sig selv i armen, når de tjekker stillingen i Superligaen efter de seks første spillerunder.
Her topper oprykkerne fra Nørreskoven foran SønderjyskE og FC Midtjylland. Vejle Boldklub vandt mandag 3-1 på udebane over AaB, og det bragte dem op på førstepladsen i Superligaen.
Ja, den sovende kæmpe virker for alvor til at være vågnet, men i Vejle vil man for alt i verden ikke lade sig rive med. Derfor holder man også fast i det, der hele tiden har været målsætningen.
Læs også:Vejle håber at kunne lande transferfri angriber
– Målet er selvfølgelig fortsat at overleve. Det vil være en arrogant holdning med vores historik in mente at begynde at tale om alt muligt storslået. Vejle Boldklub skal også være Superliga-mandskab i næste sæson, det er det eneste, vi fokuserer på, selv om vi glæder os over en rigtig god start på sæsonen, siger Jacob Krüger, der er teknisk chef i VB, til tipsbladet.dk.
Han glæder sig over mange af de ting, han har set på Vejle-mandskabet i de første seks kampe.
– Det er en rigtig dejlig start på sæsonen, men vi skal sørge for at holde benene solidt plantet på jorden, og det, synes jeg, vi har været gode til. Så vi bevarer ydmygheden, men glæder os selvfølgelig over, at vi har skabt et rigtig godt grundlag for resten af sæsonen, siger Krüger og tilføjer:
Læs også:Optakt: Vejle Boldklub – Randers FC
– Vi startede sæsonen meget skidt i Aarhus, hvor vi tabte, men også var meget langt fra noget som helst. Siden har vi fået godt fat, og jeg synes, mange af de nye spillere er gået ind og har løftet niveauet. Her tænker jeg selvfølgelig på Saeid, men også Allan Sousa, der er kommet tilbage fra Belgien. Det har set godt ud.
Da Vejle senest var i Superligaen, rykkede de ud med det samme, men den triste oplevelse kan faktisk bruges til noget positivt nu, mener Jacob Krüger.
– En del af vores spillere var også med i Superligaen senest, og selv om vi rykkede ned, gav det dem noget erfaring, som jeg er sikker på, de nyder gavn af nu. Derudover har en række spillere – som eksempelvis Wahid Faghir – klaret springet fra 1. division til Superligaen hurtigt, siger han.
Vejle Boldklub skal forsvare førstepladsen i Superligaen fredag aften, når Randers FC kommer på besøg i Nørreskoven.
Læs også:Vejle-boss roser sommerindkøb: Vi må sige, vi har ramt plet
Læs også:Vejle-spiller har hjerteproblemer: Vi tager ingen chancer
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 6. spillerunde
LIVE
LIVE: SIF må undvære profil
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
TIPSBLADETS DOM
