Se situationen i videoen øverst i artiklen.
Det sluttede dramatisk, da Randers FC gæstede FC Nordsjælland mandag aften i Superligaen.
I det 84. minut fik indskiftede Jonathan Amon nemlig sikret værterne sejren. Men forinden havde Randers FC sendt bolden i mål i en situation, hvor dommeren dog fløjtede for offside, før spillet var færdigafviklet. Dermed endte målet ikke med at tælle, selvom de efterfølgende tv-billeder viste, at Bassala Sambou formentlig var onside.
Med VAR skal der ellers først fløjtes, efter at spillet er færdigafviklet, og derfor var frustationer tydelige i Randers-lejren, hvor træner Thomas Thomasberg og sportsdirektør Søren Pedersen efter kampen gik ind på banen for at tale med dommerne.
Læs også:Bedst og værst: Johan Djourou ligner allerede en gevinst for FC Nordsjælland
Da Thomas Thomasberg talte med TV3 Sport efter kampen, var han stadig ikke glad for dommernes præstation.
– Det er selvfølglig klart, at jeg bliver meget utilfreds. Vi sidder på et møde inden og får de her regler forklaret, hvor vi skal spille, indtil situationen er afviklet, fordi er der den mindste tvivl, skal man lade den køre videre. Det må vi så konstatere, at nu to eller tre gange i dag er vi rigtig irriterede over, at det ikke sker.
– Der er ingen grund til det. Hvorfor kan man ikke lige så godt lade den køre videre? Det drejer sig om halvandet eller to sekunder. Det er vi vildt skuffede over. Jeg er sgu ked af det på mine spilleres vegne, de kæmper røven ud af bukserne i dag. Vi var ikke farlige nok i første halvleg, men i anden halvleg lå der lige så meget en sejr i vente til os, og derfor er vi brandærgerlige over det her, fordi det her havde nok gjort, at vores muligheder for at vinde havde været store, siger Thomas Thomasberg til TV3 Sport efter kampen.
Randers-træneren kalder sågar dommerens kendelser en katastrofe.
– Det har jo afgørende betydning for kampen. Det er jo derfor, vi har VAR. De skal gå ind bagefter og retfærdiggøre, om der er mål eller offside i de her situationer. Og så vælger de at afvikle dem inden. Det er en skandale, lyder det fra Thomas Thomasberg.
Thomas Thomasberg og co. har efter kampen blot fire point efter fem kampe og er nummer otte i Superligaen. På syvendeplads er FC Nordsjælland med tre point mere. I næste spillerunde skal Randers FC møde Superligaens nummer fire, SønderjyskE, på hjemmebanen i Randers.
Læs også:Har dømt store danske triumfer: Portugiser fløjter FCM i Champions League
Læs også:Tøfting revser William Kvist: Han står og drikker kaffe midt i det hele
Læs også:FCN-spiller fik comeback efter 13 måneder: Jeg er bare så glad for tiden
LIVE
TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
MEDIE
Rajovic tager klar beslutning om fremtiden
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
NYHEDER
Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
MEDIE
Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
NYHEDER
– Ja, der var dialog med Brøndby
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
De er færdige i 1. division
NYHEDER
