FC København og FC Midtjylland har i en årrække ligget side om side i toppen af dansk fodbold, men jyderne er blevet efterladt på perronen, mens den københavnske guldekspres har buldret derudaf. Det var blilledet i sidste sæson, og sådan har det også set ud i de første ni kampe af indeværende.
Otte point adskiller de to mandskaber inden lørdagens storkamp i Parken, hvor FC København tager imod et FC Midtjylland-hold, der har høstet beskedne 14 point. Alligevel tager udeholdet en tur til hovedstaden med masser af optimisme.
Det fastslår cheftræner Thomas Thomasberg.
– Det bliver forhåbentlig en rigtig god oplevelse. Vi vil se, om vi ikke kan vinde kampen, for det er en af de store i dansk fodbold. Jeg forventer mange tilskuere og god intensitet i kampen. Vi vil vise, at vi hører til i toppen, og det skal vi gå efter. Det er en kamp, hvor vi har chancen for at vise, vi er i live, siger Thomasberg til Tipsbladet.
Han bøjer sig i støvet for FC København, der i denne sæson blot har tabt en enkelt kamp ud af 17 i alle turneringer – det var hjemme mod Silkeborg IF i sjette Superliga-runde.
– Vi må rose FC København for en helt vild pointhøst i forhold til det antal kampe, der er spillet. Det havde været rart, hvis vi havde fået flere point, men det havde også været rart, hvis de ikke havde lavet så mange, siger Thomasberg, der håber, at afstanden mellem FCK og FCM ikke er så stor i praksis, som den lige nu er på papiret:
– I sidste sæson var FC Midtjylland ikke med i mesterskabsspillet, og FCK blev mestre. I starten af denne sæson har de kvalificeret sig til Champions League og er kommet godt fra land i Superligaen, så der har været en forskel på holdene. Nu venter så en enkeltstående kamp, hvor vi kan vise, at forskellen ikke er så stor, som tabellen viser.
Thomas Thomasberg mener, at hans mandskab har esser i ærmet mod FC København.
– Selvfølgelig er der parametre, hvor vi kan gøre ondt på dem, men jeg kommer ikke til at afsløre vores taktiske oplæg. Jeg vil ikke fremhæve en enkelt ting, men vi skal bringe nogle af de ting i spil, som FC Midtjylland altid har været gode til. I den forbindelse må vi også erkende, at vores dødbolde ikke har været gode nok i denne sæson, og det har kostet nogle point, lyder det fra FCM-træneren.
Der er kickoff mellem FC København og FC Midtjylland lørdag klokken 15.00 – læs vores optakt til storkampen her.

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland?

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Flad Champagne-fest på Rivieraen

– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen