FC København og FC Midtjylland har i en årrække ligget side om side i toppen af dansk fodbold, men jyderne er blevet efterladt på perronen, mens den københavnske guldekspres har buldret derudaf. Det var blilledet i sidste sæson, og sådan har det også set ud i de første ni kampe af indeværende.
Otte point adskiller de to mandskaber inden lørdagens storkamp i Parken, hvor FC København tager imod et FC Midtjylland-hold, der har høstet beskedne 14 point. Alligevel tager udeholdet en tur til hovedstaden med masser af optimisme.
Det fastslår cheftræner Thomas Thomasberg.
– Det bliver forhåbentlig en rigtig god oplevelse. Vi vil se, om vi ikke kan vinde kampen, for det er en af de store i dansk fodbold. Jeg forventer mange tilskuere og god intensitet i kampen. Vi vil vise, at vi hører til i toppen, og det skal vi gå efter. Det er en kamp, hvor vi har chancen for at vise, vi er i live, siger Thomasberg til Tipsbladet.
Han bøjer sig i støvet for FC København, der i denne sæson blot har tabt en enkelt kamp ud af 17 i alle turneringer – det var hjemme mod Silkeborg IF i sjette Superliga-runde.
– Vi må rose FC København for en helt vild pointhøst i forhold til det antal kampe, der er spillet. Det havde været rart, hvis vi havde fået flere point, men det havde også været rart, hvis de ikke havde lavet så mange, siger Thomasberg, der håber, at afstanden mellem FCK og FCM ikke er så stor i praksis, som den lige nu er på papiret:
– I sidste sæson var FC Midtjylland ikke med i mesterskabsspillet, og FCK blev mestre. I starten af denne sæson har de kvalificeret sig til Champions League og er kommet godt fra land i Superligaen, så der har været en forskel på holdene. Nu venter så en enkeltstående kamp, hvor vi kan vise, at forskellen ikke er så stor, som tabellen viser.
Thomas Thomasberg mener, at hans mandskab har esser i ærmet mod FC København.
– Selvfølgelig er der parametre, hvor vi kan gøre ondt på dem, men jeg kommer ikke til at afsløre vores taktiske oplæg. Jeg vil ikke fremhæve en enkelt ting, men vi skal bringe nogle af de ting i spil, som FC Midtjylland altid har været gode til. I den forbindelse må vi også erkende, at vores dødbolde ikke har været gode nok i denne sæson, og det har kostet nogle point, lyder det fra FCM-træneren.
Der er kickoff mellem FC København og FC Midtjylland lørdag klokken 15.00 – læs vores optakt til storkampen her.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
OPTAKT
Holland – Marokko
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
Her er Tysklands vej til VM-finalen
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT