FC København og FC Midtjylland har i en årrække ligget side om side i toppen af dansk fodbold, men jyderne er blevet efterladt på perronen, mens den københavnske guldekspres har buldret derudaf. Det var blilledet i sidste sæson, og sådan har det også set ud i de første ni kampe af indeværende.
Otte point adskiller de to mandskaber inden lørdagens storkamp i Parken, hvor FC København tager imod et FC Midtjylland-hold, der har høstet beskedne 14 point. Alligevel tager udeholdet en tur til hovedstaden med masser af optimisme.
Det fastslår cheftræner Thomas Thomasberg.
– Det bliver forhåbentlig en rigtig god oplevelse. Vi vil se, om vi ikke kan vinde kampen, for det er en af de store i dansk fodbold. Jeg forventer mange tilskuere og god intensitet i kampen. Vi vil vise, at vi hører til i toppen, og det skal vi gå efter. Det er en kamp, hvor vi har chancen for at vise, vi er i live, siger Thomasberg til Tipsbladet.
Han bøjer sig i støvet for FC København, der i denne sæson blot har tabt en enkelt kamp ud af 17 i alle turneringer – det var hjemme mod Silkeborg IF i sjette Superliga-runde.
– Vi må rose FC København for en helt vild pointhøst i forhold til det antal kampe, der er spillet. Det havde været rart, hvis vi havde fået flere point, men det havde også været rart, hvis de ikke havde lavet så mange, siger Thomasberg, der håber, at afstanden mellem FCK og FCM ikke er så stor i praksis, som den lige nu er på papiret:
– I sidste sæson var FC Midtjylland ikke med i mesterskabsspillet, og FCK blev mestre. I starten af denne sæson har de kvalificeret sig til Champions League og er kommet godt fra land i Superligaen, så der har været en forskel på holdene. Nu venter så en enkeltstående kamp, hvor vi kan vise, at forskellen ikke er så stor, som tabellen viser.
Thomas Thomasberg mener, at hans mandskab har esser i ærmet mod FC København.
– Selvfølgelig er der parametre, hvor vi kan gøre ondt på dem, men jeg kommer ikke til at afsløre vores taktiske oplæg. Jeg vil ikke fremhæve en enkelt ting, men vi skal bringe nogle af de ting i spil, som FC Midtjylland altid har været gode til. I den forbindelse må vi også erkende, at vores dødbolde ikke har været gode nok i denne sæson, og det har kostet nogle point, lyder det fra FCM-træneren.
Der er kickoff mellem FC København og FC Midtjylland lørdag klokken 15.00 – læs vores optakt til storkampen her.
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
INTERVIEW
Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
OPTAKT
OB – Sønderjyske
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
NYHEDER
Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller