Thomasberg efter ydmygelse: Lige til at kaste væk

FCM-cheftræneren var godt træt af de beslutninger, som blev taget af spillerne i kampen mod Lyngby.



FC Midtjylland tabte søndag med ydmygende 1-4 til Lyngby på udebane, hvor der var flere situationer undervejs, som gjorde det svært for midtjyderne selv at komme bedre fra kampen, da de lavede store fejl undervejs.

Det var da også en kamp, som FCM’s cheftræner Thomas Thomasberg ikke var glad for, når det kom til de beslutninger, som førte til Lyngby-mål. Det fortæller han i et interview med Discovery+.

– Jeg synes stadigvæk, at man kan diskutere, hvor parat er man, når man kommer til de beslutninger. Det er også derfor, at den her kamp er lige til at kaste ud af systemet. Jeg synes ikke, at der var noget taktisk i den – jo, vi burde måske have kommet lidt mere tilbage – men det er der, hvor jeg siger, at når vi laver sådan nogle fejl og beslutninger her, så er det svært at komme tilbage. Det ærgrer mig selvfølgelig rigtig meget.

Til opgøret var der en del udskiftninger og plads til reserver, og trods nederlaget, så ville FCM-træneren have gjort det samme igen. 

– Jeg var ikke i tvivl om, at vi skulle skifte nogle folk, fordi der var nogle stykker, der var presset af kampprogrammet, og vi skal være klar igen på torsdag. Men selvfølgelig gør det ondt det her, siger han og fortsætter om den stime, som nu er ovre for dem:

– Det havde været rart at ride videre på den bølge, vi var inde i. Det gjorde ondt, den måde vi gik videre på i Luxembourg, og så bliver det lidt en videreførsel. Vi har været inde i et flow i lang tid, og det kommer til at kræve nogle kampe og nogle gode indsatser at komme dertil igen, lyder det fra Thomasberg.

Derudover kan han fortælle, at han har sagt farvel til Gustav Isaksen, der rygtes på vej til Lazio.

Der var endvidere en række spillere, som havde et alarmerende lavt niveau mod Lyngby. Læs mere om det her.





FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’




LIVE

TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘Det er et angreb på FCK’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Officielt: Højlund får ny stjernetræner



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Her er prisen på Aral Simsir

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Officielt: Nu er Nagelsmann færdig

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Laudrup stopper på TV 2

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Australien – Egypten

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

Et ‘angreb’ på Superligaen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Superliga-boss håber på transfer inden for en uge