FC Midtjylland tabte søndag med ydmygende 1-4 til Lyngby på udebane, hvor der var flere situationer undervejs, som gjorde det svært for midtjyderne selv at komme bedre fra kampen, da de lavede store fejl undervejs.
Det var da også en kamp, som FCM’s cheftræner Thomas Thomasberg ikke var glad for, når det kom til de beslutninger, som førte til Lyngby-mål. Det fortæller han i et interview med Discovery+.
– Jeg synes stadigvæk, at man kan diskutere, hvor parat er man, når man kommer til de beslutninger. Det er også derfor, at den her kamp er lige til at kaste ud af systemet. Jeg synes ikke, at der var noget taktisk i den – jo, vi burde måske have kommet lidt mere tilbage – men det er der, hvor jeg siger, at når vi laver sådan nogle fejl og beslutninger her, så er det svært at komme tilbage. Det ærgrer mig selvfølgelig rigtig meget.
Til opgøret var der en del udskiftninger og plads til reserver, og trods nederlaget, så ville FCM-træneren have gjort det samme igen.
– Jeg var ikke i tvivl om, at vi skulle skifte nogle folk, fordi der var nogle stykker, der var presset af kampprogrammet, og vi skal være klar igen på torsdag. Men selvfølgelig gør det ondt det her, siger han og fortsætter om den stime, som nu er ovre for dem:
– Det havde været rart at ride videre på den bølge, vi var inde i. Det gjorde ondt, den måde vi gik videre på i Luxembourg, og så bliver det lidt en videreførsel. Vi har været inde i et flow i lang tid, og det kommer til at kræve nogle kampe og nogle gode indsatser at komme dertil igen, lyder det fra Thomasberg.
Derudover kan han fortælle, at han har sagt farvel til Gustav Isaksen, der rygtes på vej til Lazio.
Der var endvidere en række spillere, som havde et alarmerende lavt niveau mod Lyngby. Læs mere om det her.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Bo Svensson skriver Superliga-historie
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
PSG – Bayern München
Afvist – Brøndby undrer sig
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
