Thomasberg efter ydmygelse: Lige til at kaste væk

FCM-cheftræneren var godt træt af de beslutninger, som blev taget af spillerne i kampen mod Lyngby.



FC Midtjylland tabte søndag med ydmygende 1-4 til Lyngby på udebane, hvor der var flere situationer undervejs, som gjorde det svært for midtjyderne selv at komme bedre fra kampen, da de lavede store fejl undervejs.

Det var da også en kamp, som FCM’s cheftræner Thomas Thomasberg ikke var glad for, når det kom til de beslutninger, som førte til Lyngby-mål. Det fortæller han i et interview med Discovery+.

– Jeg synes stadigvæk, at man kan diskutere, hvor parat er man, når man kommer til de beslutninger. Det er også derfor, at den her kamp er lige til at kaste ud af systemet. Jeg synes ikke, at der var noget taktisk i den – jo, vi burde måske have kommet lidt mere tilbage – men det er der, hvor jeg siger, at når vi laver sådan nogle fejl og beslutninger her, så er det svært at komme tilbage. Det ærgrer mig selvfølgelig rigtig meget.

Til opgøret var der en del udskiftninger og plads til reserver, og trods nederlaget, så ville FCM-træneren have gjort det samme igen. 

– Jeg var ikke i tvivl om, at vi skulle skifte nogle folk, fordi der var nogle stykker, der var presset af kampprogrammet, og vi skal være klar igen på torsdag. Men selvfølgelig gør det ondt det her, siger han og fortsætter om den stime, som nu er ovre for dem:

– Det havde været rart at ride videre på den bølge, vi var inde i. Det gjorde ondt, den måde vi gik videre på i Luxembourg, og så bliver det lidt en videreførsel. Vi har været inde i et flow i lang tid, og det kommer til at kræve nogle kampe og nogle gode indsatser at komme dertil igen, lyder det fra Thomasberg.

Derudover kan han fortælle, at han har sagt farvel til Gustav Isaksen, der rygtes på vej til Lazio.

Der var endvidere en række spillere, som havde et alarmerende lavt niveau mod Lyngby. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Hijacker kæmpe Premier League-handel

Diego Forlán afløser Bielsa som Uruguays træner

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

FC København i intense transferforhandlinger



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

Hylder FC København og Brøndby



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

FCK-spiller har revet skulderen af led



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

FCM-flop i chokskifte

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen