FC Midtjylland tabte søndag med ydmygende 1-4 til Lyngby på udebane, hvor der var flere situationer undervejs, som gjorde det svært for midtjyderne selv at komme bedre fra kampen, da de lavede store fejl undervejs.
Det var da også en kamp, som FCM’s cheftræner Thomas Thomasberg ikke var glad for, når det kom til de beslutninger, som førte til Lyngby-mål. Det fortæller han i et interview med Discovery+.
– Jeg synes stadigvæk, at man kan diskutere, hvor parat er man, når man kommer til de beslutninger. Det er også derfor, at den her kamp er lige til at kaste ud af systemet. Jeg synes ikke, at der var noget taktisk i den – jo, vi burde måske have kommet lidt mere tilbage – men det er der, hvor jeg siger, at når vi laver sådan nogle fejl og beslutninger her, så er det svært at komme tilbage. Det ærgrer mig selvfølgelig rigtig meget.
Til opgøret var der en del udskiftninger og plads til reserver, og trods nederlaget, så ville FCM-træneren have gjort det samme igen.
– Jeg var ikke i tvivl om, at vi skulle skifte nogle folk, fordi der var nogle stykker, der var presset af kampprogrammet, og vi skal være klar igen på torsdag. Men selvfølgelig gør det ondt det her, siger han og fortsætter om den stime, som nu er ovre for dem:
– Det havde været rart at ride videre på den bølge, vi var inde i. Det gjorde ondt, den måde vi gik videre på i Luxembourg, og så bliver det lidt en videreførsel. Vi har været inde i et flow i lang tid, og det kommer til at kræve nogle kampe og nogle gode indsatser at komme dertil igen, lyder det fra Thomasberg.
Derudover kan han fortælle, at han har sagt farvel til Gustav Isaksen, der rygtes på vej til Lazio.
Der var endvidere en række spillere, som havde et alarmerende lavt niveau mod Lyngby. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
Ståle Solbakken overvejede at sige op
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
MEDIE
Offentliggøres i dag
