Thomasberg efter ydmygelse: Lige til at kaste væk

FCM-cheftræneren var godt træt af de beslutninger, som blev taget af spillerne i kampen mod Lyngby.



FC Midtjylland tabte søndag med ydmygende 1-4 til Lyngby på udebane, hvor der var flere situationer undervejs, som gjorde det svært for midtjyderne selv at komme bedre fra kampen, da de lavede store fejl undervejs.

Det var da også en kamp, som FCM’s cheftræner Thomas Thomasberg ikke var glad for, når det kom til de beslutninger, som førte til Lyngby-mål. Det fortæller han i et interview med Discovery+.

– Jeg synes stadigvæk, at man kan diskutere, hvor parat er man, når man kommer til de beslutninger. Det er også derfor, at den her kamp er lige til at kaste ud af systemet. Jeg synes ikke, at der var noget taktisk i den – jo, vi burde måske have kommet lidt mere tilbage – men det er der, hvor jeg siger, at når vi laver sådan nogle fejl og beslutninger her, så er det svært at komme tilbage. Det ærgrer mig selvfølgelig rigtig meget.

Til opgøret var der en del udskiftninger og plads til reserver, og trods nederlaget, så ville FCM-træneren have gjort det samme igen. 

– Jeg var ikke i tvivl om, at vi skulle skifte nogle folk, fordi der var nogle stykker, der var presset af kampprogrammet, og vi skal være klar igen på torsdag. Men selvfølgelig gør det ondt det her, siger han og fortsætter om den stime, som nu er ovre for dem:

– Det havde været rart at ride videre på den bølge, vi var inde i. Det gjorde ondt, den måde vi gik videre på i Luxembourg, og så bliver det lidt en videreførsel. Vi har været inde i et flow i lang tid, og det kommer til at kræve nogle kampe og nogle gode indsatser at komme dertil igen, lyder det fra Thomasberg.

Derudover kan han fortælle, at han har sagt farvel til Gustav Isaksen, der rygtes på vej til Lazio.

Der var endvidere en række spillere, som havde et alarmerende lavt niveau mod Lyngby. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

Tunesien – Holland

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Forbereder bud på 970 mio.

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Ecuador – Tyskland

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Chokskifte på vej?

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Skotland – Brasilien

FC Midtjylland forlænger med stort talent

– Derfor fyrer vi Thomasberg

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Ny bejler til dansk guldfugl

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK

Bosnien-Hercegovina – Qatar



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

VM i tal: Så vildt har det været