Lyngby Boldklub – FC Midtjylland 4-1 (2-0)
0-1 Frederik Gytkjær (straffe 17.)
0-2 Kolbeinn Finnsson (29.)
0-3 Selvmål Oliver Sørensen (58.)
0-4 Tochi Chukwuani (82.)
1-4 Cho Gue-sung (90+2.)
Kampens bedste:
Lyngby Boldklub:
Det skal først og fremmest nævnes, at Lyngbys mindeværdige sejr kom fordi, at de selv dukkede op med en gennemført professionel arbejdsindsats med koncentration og disciplin i højsædet.
Dertil var en spiller som Tochi Chukwuani rigtig godt spillende med flere gode situationer i løbet af kampen. Det var da også ham, der fremtvang den tidlige FCM-udvisning efter bare fem minutters spil, da han tog et træk lige inden Gartenmann kom væltende.
Han toppede sin indsats med scoringen til 4-0, hvor han satte bolden stensikkert i mål og gjorde sejren endnu mere bemærkelsesværdig.
FC Midtjylland:
Indhoppet af Cho Gue-sung blev et af de få positive ting, som midtjyderne kunne tage med sig fra opgøret. Denne gang var det helt i overtiden, at han fik scoret, da han fik prikket bolden i kassen efter godt 10 minutter på banen.
Dog var det også specielt, at det også var et af de få muligheder, som FCM kom frem til i opgøret, hvor de længe var spillet helt ned. Jonas Lössl i målet skal dog også nævnes, som utroligt nok var en af de bedre til trods for, at der gik fire mål ind på ham. Det var dog ikke meget, han kunne stille op ved dem.
Kampens værste:
Det er sigende, at der er så meget at kigge på her. Det hele begynder efter omkring tre minutters spil, da Gartenmann kommer med sit kandidatur med et direkte rødt kort, da han bragede ind i Chukwuani og allerede der smadrede kampen.
Derefter kom Paulinho med et studie i, hvordan man laver et fuldstændig unødvendigt straffespark på ydersiden af feltet. På den måde fik han også sørget for, at sælge sine holdkammerater.
Men det gav lige en tand ekstra, da Henrik Dalsgaard mente, at han skulle spille driblekonge foran eget felt og mistede den med et kikset forsøg på en hælaflevering, som man kan se i videoen øverst i artiklen. Her mistede han den og bolden kom over til Finnsson, som scorede. På den måde fik de tre sørget for, at kampen hurtigt var overstået.
De gode tider fra slutningen af sidste sæson og de første par kampe af denne er nu ovre efter dette opgør og det i torsdags mod Progres Niederkorn. Med dette er man reelt tilbage på nul igen, når så mange spillere dukker op med sådan en alarmerende indsats.
Kampens detalje:
Kontrastødet til 4-0 var fremragende udført med de hurtige Lyngby-spillere, hvor Kumado og Amon kombinerede sig frem og til sidst serverede bolden for Tochi Chukwuani. Sådan sætter man kniven ind. Allerede ved 3-0-målet blev der også sunget “4,4,4,4-0” af Lyngby-fansene, så de vidste måske godt, hvad der ventede for dem, selvom resultatet ikke helt endte sådan.
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
Peter Schmeichel taget på sengen
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
NYHEDER
Rådførte sig hos Kamil Grabara
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
NYHEDER
Går langt ned i løn
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
Mareridt for FC Augsburg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
DAGENS SPILFORSLAG
Galiciere kan vinde i Andalusien
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
INTERVIEW
