Lyngby Boldklub – FC Midtjylland 4-1 (2-0)
0-1 Frederik Gytkjær (straffe 17.)
0-2 Kolbeinn Finnsson (29.)
0-3 Selvmål Oliver Sørensen (58.)
0-4 Tochi Chukwuani (82.)
1-4 Cho Gue-sung (90+2.)
Kampens bedste:
Lyngby Boldklub:
Det skal først og fremmest nævnes, at Lyngbys mindeværdige sejr kom fordi, at de selv dukkede op med en gennemført professionel arbejdsindsats med koncentration og disciplin i højsædet.
Dertil var en spiller som Tochi Chukwuani rigtig godt spillende med flere gode situationer i løbet af kampen. Det var da også ham, der fremtvang den tidlige FCM-udvisning efter bare fem minutters spil, da han tog et træk lige inden Gartenmann kom væltende.
Han toppede sin indsats med scoringen til 4-0, hvor han satte bolden stensikkert i mål og gjorde sejren endnu mere bemærkelsesværdig.
FC Midtjylland:
Indhoppet af Cho Gue-sung blev et af de få positive ting, som midtjyderne kunne tage med sig fra opgøret. Denne gang var det helt i overtiden, at han fik scoret, da han fik prikket bolden i kassen efter godt 10 minutter på banen.
Dog var det også specielt, at det også var et af de få muligheder, som FCM kom frem til i opgøret, hvor de længe var spillet helt ned. Jonas Lössl i målet skal dog også nævnes, som utroligt nok var en af de bedre til trods for, at der gik fire mål ind på ham. Det var dog ikke meget, han kunne stille op ved dem.
Kampens værste:
Det er sigende, at der er så meget at kigge på her. Det hele begynder efter omkring tre minutters spil, da Gartenmann kommer med sit kandidatur med et direkte rødt kort, da han bragede ind i Chukwuani og allerede der smadrede kampen.
Derefter kom Paulinho med et studie i, hvordan man laver et fuldstændig unødvendigt straffespark på ydersiden af feltet. På den måde fik han også sørget for, at sælge sine holdkammerater.
Men det gav lige en tand ekstra, da Henrik Dalsgaard mente, at han skulle spille driblekonge foran eget felt og mistede den med et kikset forsøg på en hælaflevering, som man kan se i videoen øverst i artiklen. Her mistede han den og bolden kom over til Finnsson, som scorede. På den måde fik de tre sørget for, at kampen hurtigt var overstået.
De gode tider fra slutningen af sidste sæson og de første par kampe af denne er nu ovre efter dette opgør og det i torsdags mod Progres Niederkorn. Med dette er man reelt tilbage på nul igen, når så mange spillere dukker op med sådan en alarmerende indsats.
Kampens detalje:
Kontrastødet til 4-0 var fremragende udført med de hurtige Lyngby-spillere, hvor Kumado og Amon kombinerede sig frem og til sidst serverede bolden for Tochi Chukwuani. Sådan sætter man kniven ind. Allerede ved 3-0-målet blev der også sunget “4,4,4,4-0” af Lyngby-fansene, så de vidste måske godt, hvad der ventede for dem, selvom resultatet ikke helt endte sådan.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
Åbner for sommertransfer
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
OPTAKT
Australien – Egypten
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
OPTAKT
