Tipsbladets dom: Enorm ydmygelse af FC Midtjylland

Lyngby udstillede FC Midtjylland totalt søndag eftermiddag.



Lyngby Boldklub – FC Midtjylland 4-1 (2-0)
0-1 Frederik Gytkjær (straffe 17.)
0-2 Kolbeinn Finnsson (29.)
0-3 Selvmål Oliver Sørensen (58.)
0-4 Tochi Chukwuani (82.)
1-4 Cho Gue-sung (90+2.)

Kampens bedste:

Lyngby Boldklub:
Det skal først og fremmest nævnes, at Lyngbys mindeværdige sejr kom fordi, at de selv dukkede op med en gennemført professionel arbejdsindsats med koncentration og disciplin i højsædet.

Dertil var en spiller som Tochi Chukwuani rigtig godt spillende med flere gode situationer i løbet af kampen. Det var da også ham, der fremtvang den tidlige FCM-udvisning efter bare fem minutters spil, da han tog et træk lige inden Gartenmann kom væltende.

Han toppede sin indsats med scoringen til 4-0, hvor han satte bolden stensikkert i mål og gjorde sejren endnu mere bemærkelsesværdig.

FC Midtjylland:
Indhoppet af Cho Gue-sung blev et af de få positive ting, som midtjyderne kunne tage med sig fra opgøret. Denne gang var det helt i overtiden, at han fik scoret, da han fik prikket bolden i kassen efter godt 10 minutter på banen.

Dog var det også specielt, at det også var et af de få muligheder, som FCM kom frem til i opgøret, hvor de længe var spillet helt ned. Jonas Lössl i målet skal dog også nævnes, som utroligt nok var en af de bedre til trods for, at der gik fire mål ind på ham. Det var dog ikke meget, han kunne stille op ved dem.

Kampens værste:
Det er sigende, at der er så meget at kigge på her. Det hele begynder efter omkring tre minutters spil, da Gartenmann kommer med sit kandidatur med et direkte rødt kort, da han bragede ind i Chukwuani og allerede der smadrede kampen.

Derefter kom Paulinho med et studie i, hvordan man laver et fuldstændig unødvendigt straffespark på ydersiden af feltet. På den måde fik han også sørget for, at sælge sine holdkammerater.

Men det gav lige en tand ekstra, da Henrik Dalsgaard mente, at han skulle spille driblekonge foran eget felt og mistede den med et kikset forsøg på en hælaflevering, som man kan se i videoen øverst i artiklen. Her mistede han den og bolden kom over til Finnsson, som scorede. På den måde fik de tre sørget for, at kampen hurtigt var overstået.

De gode tider fra slutningen af sidste sæson og de første par kampe af denne er nu ovre efter dette opgør og det i torsdags mod Progres Niederkorn. Med dette er man reelt tilbage på nul igen, når så mange spillere dukker op med sådan en alarmerende indsats.

Kampens detalje:
Kontrastødet til 4-0 var fremragende udført med de hurtige Lyngby-spillere, hvor Kumado og Amon kombinerede sig frem og til sidst serverede bolden for Tochi Chukwuani. Sådan sætter man kniven ind. Allerede ved 3-0-målet blev der også sunget “4,4,4,4-0” af Lyngby-fansene, så de vidste måske godt, hvad der ventede for dem, selvom resultatet ikke helt endte sådan.





LIVE

LIVE: Reagerer på vilde anklager

23 røde kort i vanvidskamp

Newcastle – Barcelona

Brian Riemer giver klar besked

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Kæmpe kærlighedserklæring

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Narteys krav til ny kontrakt



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

I svime: Som en ny spiller

Froholdt på tavlen i storkamp

Rasmus Højlund i massiv modvind



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

I chok: Har aldrig set lignende

Vil have ham væk fra FC København

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Var direkte fra træningsbanen

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Alpha retter hård kritik

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

– Han har måske været lagt lidt på is

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Han er Eriksen og co’s nye træner

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig

Tung mandagskamp i Rom

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

DBU: Ham peger vi på

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Michelsen: Langt til Copacabana

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp

Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’