Lyngby Boldklub – FC Midtjylland 4-1 (2-0)
0-1 Frederik Gytkjær (straffe 17.)
0-2 Kolbeinn Finnsson (29.)
0-3 Selvmål Oliver Sørensen (58.)
0-4 Tochi Chukwuani (82.)
1-4 Cho Gue-sung (90+2.)
Kampens bedste:
Lyngby Boldklub:
Det skal først og fremmest nævnes, at Lyngbys mindeværdige sejr kom fordi, at de selv dukkede op med en gennemført professionel arbejdsindsats med koncentration og disciplin i højsædet.
Dertil var en spiller som Tochi Chukwuani rigtig godt spillende med flere gode situationer i løbet af kampen. Det var da også ham, der fremtvang den tidlige FCM-udvisning efter bare fem minutters spil, da han tog et træk lige inden Gartenmann kom væltende.
Han toppede sin indsats med scoringen til 4-0, hvor han satte bolden stensikkert i mål og gjorde sejren endnu mere bemærkelsesværdig.
FC Midtjylland:
Indhoppet af Cho Gue-sung blev et af de få positive ting, som midtjyderne kunne tage med sig fra opgøret. Denne gang var det helt i overtiden, at han fik scoret, da han fik prikket bolden i kassen efter godt 10 minutter på banen.
Dog var det også specielt, at det også var et af de få muligheder, som FCM kom frem til i opgøret, hvor de længe var spillet helt ned. Jonas Lössl i målet skal dog også nævnes, som utroligt nok var en af de bedre til trods for, at der gik fire mål ind på ham. Det var dog ikke meget, han kunne stille op ved dem.
Kampens værste:
Det er sigende, at der er så meget at kigge på her. Det hele begynder efter omkring tre minutters spil, da Gartenmann kommer med sit kandidatur med et direkte rødt kort, da han bragede ind i Chukwuani og allerede der smadrede kampen.
Derefter kom Paulinho med et studie i, hvordan man laver et fuldstændig unødvendigt straffespark på ydersiden af feltet. På den måde fik han også sørget for, at sælge sine holdkammerater.
Men det gav lige en tand ekstra, da Henrik Dalsgaard mente, at han skulle spille driblekonge foran eget felt og mistede den med et kikset forsøg på en hælaflevering, som man kan se i videoen øverst i artiklen. Her mistede han den og bolden kom over til Finnsson, som scorede. På den måde fik de tre sørget for, at kampen hurtigt var overstået.
De gode tider fra slutningen af sidste sæson og de første par kampe af denne er nu ovre efter dette opgør og det i torsdags mod Progres Niederkorn. Med dette er man reelt tilbage på nul igen, når så mange spillere dukker op med sådan en alarmerende indsats.
Kampens detalje:
Kontrastødet til 4-0 var fremragende udført med de hurtige Lyngby-spillere, hvor Kumado og Amon kombinerede sig frem og til sidst serverede bolden for Tochi Chukwuani. Sådan sætter man kniven ind. Allerede ved 3-0-målet blev der også sunget “4,4,4,4-0” af Lyngby-fansene, så de vidste måske godt, hvad der ventede for dem, selvom resultatet ikke helt endte sådan.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
‘Det er tæt på uforklarligt’
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
NYHEDER
Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
HELT VILDT
FC København-fans raser
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
TOPNYHED
Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på
Dolberg til debat: Han tager ingen steder
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!
TOPNYHED
I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”
NYHEDER
Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
DAGENS SPILFORSLAG
Boro deprimerer Blues
Superliga-træner enormt stolt
‘Jeg er fucking irriteret’
NYHEDER
Arsenal vinder London-derby
NYHEDER
– Jeg skammer mig ind i helvede
NYHEDER
Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen
NYHEDER
FCM og Brøndby deler i intens kamp
NYHEDER
Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet
NYHEDER
Sønderjyske tager vigtig sejr over OB
FC København misser top seks
TIPSBLADETS DOM
Ikke det kønneste – men drama fik vi
Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’
NYHEDER
