Thomasbergs hovedpine: Mangler midterforsvarere

Det er ikke mange spillere, Thomas Thomasberg har at vælge i mellem til FCM-forsvaret mod Brøndby.



FC Midtjylland har en del kampe at se til for tiden, hvor de har kvalifikation til Conference League at spille i midtugen, mens weekenderne står på opgør i Superligaen. Søndag venter en kamp mod Brøndby.

Her kan der blive udsigt til, at FCM må undvære et par midterforsvarere. Det fortæller klubbens cheftræner Thomas Thomasberg om på midtjydernes hjemmeside.

For ham er det allerede givet, at Stefan Gartenmann og Pablo Ortiz ikke kommer til at være med, da de er ude med karantæne efter røde kort. Derudover kan der være flere ude, fortæller FCM-træneren.

– På søndag mangler vi to midtstoppere med karantæne og potentielt et par spillere yderligere. Hvad vi kommer ud med, må folk vente med at se, men vi glæder os til kampen og vil give alt for at gøre det til en mindeværdig aften på MCH Arena, siger Thomasberg.

I den seneste kamp mod cypriotiske Omonoia måtte Henrik Dalsgaard udgå med en skade lige inden kampstart, og så har Sverrir Ingason været ude med en skade mod Vejle, og han kom ikke ind i torsdagens kamp.

Dermed er det Juninho fra førsteholdstruppen, der er tilbage af naturlige midterforsvarere, hvis ikke de to sidstnævnte er blevet klar.

Endvidere kommer han ind på, hvordan man får fordelt kræfterne for tiden.

– Der er naturligvis en udfordring med doseringen. Nogle gange vil man gerne have de samme spillere til at spille igen, men det er ikke altid muligt, siger FCM-træneren og fortsætter:

– I forhold til den dygtige sundhedsstab og fysiske sektor, vi har, skal vi virkelig være skarpe i forhold til at dosere kræfterne rigtigt for at kunne blive ved med at have så mange spillere som muligt til rådighed, fordi det nytter ikke noget, hvis vi mister en enkelt eller to hver eneste kamp, lyder det fra Thomas Thomasberg.

Kampen mellem FC Midtjylland og Brøndby spilles søndag klokken 18. Læs optakten til opgøret her.







LIVE

LIVE: FCM overrasker – stjerne er tilbage

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FC Midtjylland – Viborg FF

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kræver flere hold i Superligaen

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Bo Svensson med hård kritik

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet

Dansk sensation: Der er interesse for ham



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Færdig i Real Madrid

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

El Clásico kan afgøre det hele

10. gang i træk

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’