Thomasbergs hovedpine: Mangler midterforsvarere

Det er ikke mange spillere, Thomas Thomasberg har at vælge i mellem til FCM-forsvaret mod Brøndby.



FC Midtjylland har en del kampe at se til for tiden, hvor de har kvalifikation til Conference League at spille i midtugen, mens weekenderne står på opgør i Superligaen. Søndag venter en kamp mod Brøndby.

Her kan der blive udsigt til, at FCM må undvære et par midterforsvarere. Det fortæller klubbens cheftræner Thomas Thomasberg om på midtjydernes hjemmeside.

For ham er det allerede givet, at Stefan Gartenmann og Pablo Ortiz ikke kommer til at være med, da de er ude med karantæne efter røde kort. Derudover kan der være flere ude, fortæller FCM-træneren.

– På søndag mangler vi to midtstoppere med karantæne og potentielt et par spillere yderligere. Hvad vi kommer ud med, må folk vente med at se, men vi glæder os til kampen og vil give alt for at gøre det til en mindeværdig aften på MCH Arena, siger Thomasberg.

I den seneste kamp mod cypriotiske Omonoia måtte Henrik Dalsgaard udgå med en skade lige inden kampstart, og så har Sverrir Ingason været ude med en skade mod Vejle, og han kom ikke ind i torsdagens kamp.

Dermed er det Juninho fra førsteholdstruppen, der er tilbage af naturlige midterforsvarere, hvis ikke de to sidstnævnte er blevet klar.

Endvidere kommer han ind på, hvordan man får fordelt kræfterne for tiden.

– Der er naturligvis en udfordring med doseringen. Nogle gange vil man gerne have de samme spillere til at spille igen, men det er ikke altid muligt, siger FCM-træneren og fortsætter:

– I forhold til den dygtige sundhedsstab og fysiske sektor, vi har, skal vi virkelig være skarpe i forhold til at dosere kræfterne rigtigt for at kunne blive ved med at have så mange spillere som muligt til rådighed, fordi det nytter ikke noget, hvis vi mister en enkelt eller to hver eneste kamp, lyder det fra Thomas Thomasberg.

Kampen mellem FC Midtjylland og Brøndby spilles søndag klokken 18. Læs optakten til opgøret her.






Bekymrende transfermelding for Superliga-klub




LIVE

TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Benhård kritik af Danmark

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Manchester United afbryder forhandlingerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Vildt transferrygte skydes ned

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Uventet skifte?

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

De 10 største stjerner, der misser VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Liverpool præsenterer succestræner

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser