Thomasbergs hovedpine: Mangler midterforsvarere

Det er ikke mange spillere, Thomas Thomasberg har at vælge i mellem til FCM-forsvaret mod Brøndby.



FC Midtjylland har en del kampe at se til for tiden, hvor de har kvalifikation til Conference League at spille i midtugen, mens weekenderne står på opgør i Superligaen. Søndag venter en kamp mod Brøndby.

Her kan der blive udsigt til, at FCM må undvære et par midterforsvarere. Det fortæller klubbens cheftræner Thomas Thomasberg om på midtjydernes hjemmeside.

For ham er det allerede givet, at Stefan Gartenmann og Pablo Ortiz ikke kommer til at være med, da de er ude med karantæne efter røde kort. Derudover kan der være flere ude, fortæller FCM-træneren.

– På søndag mangler vi to midtstoppere med karantæne og potentielt et par spillere yderligere. Hvad vi kommer ud med, må folk vente med at se, men vi glæder os til kampen og vil give alt for at gøre det til en mindeværdig aften på MCH Arena, siger Thomasberg.

I den seneste kamp mod cypriotiske Omonoia måtte Henrik Dalsgaard udgå med en skade lige inden kampstart, og så har Sverrir Ingason været ude med en skade mod Vejle, og han kom ikke ind i torsdagens kamp.

Dermed er det Juninho fra førsteholdstruppen, der er tilbage af naturlige midterforsvarere, hvis ikke de to sidstnævnte er blevet klar.

Endvidere kommer han ind på, hvordan man får fordelt kræfterne for tiden.

– Der er naturligvis en udfordring med doseringen. Nogle gange vil man gerne have de samme spillere til at spille igen, men det er ikke altid muligt, siger FCM-træneren og fortsætter:

– I forhold til den dygtige sundhedsstab og fysiske sektor, vi har, skal vi virkelig være skarpe i forhold til at dosere kræfterne rigtigt for at kunne blive ved med at have så mange spillere som muligt til rådighed, fordi det nytter ikke noget, hvis vi mister en enkelt eller to hver eneste kamp, lyder det fra Thomas Thomasberg.

Kampen mellem FC Midtjylland og Brøndby spilles søndag klokken 18. Læs optakten til opgøret her.







LIVE

VM-LIVE: Rashford er tilbage for England

Schweiz – Algeriet

Tullberg teaser for transfer

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Steve Cooper med stor beslutning

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



LIVE

TransferLIVE: Vanvittig præsentation i storklub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Chelsea henter back til 375 mio.

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Brøndby tæt på denne keeper



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

De køber ham for 740 mio.

De tager ikke med FC København på træningslejr

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

Brøndby med transferscoop?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

England – DR Congo

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM