Thomasbergs hovedpine: Mangler midterforsvarere

Det er ikke mange spillere, Thomas Thomasberg har at vælge i mellem til FCM-forsvaret mod Brøndby.



FC Midtjylland har en del kampe at se til for tiden, hvor de har kvalifikation til Conference League at spille i midtugen, mens weekenderne står på opgør i Superligaen. Søndag venter en kamp mod Brøndby.

Her kan der blive udsigt til, at FCM må undvære et par midterforsvarere. Det fortæller klubbens cheftræner Thomas Thomasberg om på midtjydernes hjemmeside.

For ham er det allerede givet, at Stefan Gartenmann og Pablo Ortiz ikke kommer til at være med, da de er ude med karantæne efter røde kort. Derudover kan der være flere ude, fortæller FCM-træneren.

– På søndag mangler vi to midtstoppere med karantæne og potentielt et par spillere yderligere. Hvad vi kommer ud med, må folk vente med at se, men vi glæder os til kampen og vil give alt for at gøre det til en mindeværdig aften på MCH Arena, siger Thomasberg.

I den seneste kamp mod cypriotiske Omonoia måtte Henrik Dalsgaard udgå med en skade lige inden kampstart, og så har Sverrir Ingason været ude med en skade mod Vejle, og han kom ikke ind i torsdagens kamp.

Dermed er det Juninho fra førsteholdstruppen, der er tilbage af naturlige midterforsvarere, hvis ikke de to sidstnævnte er blevet klar.

Endvidere kommer han ind på, hvordan man får fordelt kræfterne for tiden.

– Der er naturligvis en udfordring med doseringen. Nogle gange vil man gerne have de samme spillere til at spille igen, men det er ikke altid muligt, siger FCM-træneren og fortsætter:

– I forhold til den dygtige sundhedsstab og fysiske sektor, vi har, skal vi virkelig være skarpe i forhold til at dosere kræfterne rigtigt for at kunne blive ved med at have så mange spillere som muligt til rådighed, fordi det nytter ikke noget, hvis vi mister en enkelt eller to hver eneste kamp, lyder det fra Thomas Thomasberg.

Kampen mellem FC Midtjylland og Brøndby spilles søndag klokken 18. Læs optakten til opgøret her.





LIVE

LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt

Miraklernes tid er ikke forbi

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

FCK lurer på landsholdsspiller

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Emre Mor færdig

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Melder Lindstrøm helt færdig

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Et markant problem for Silkeborg

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Det ser sort ud for B.93

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Martin Jørgensen lander nyt job

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’