Optakt: FC Midtjylland – Brøndby IF

Der er storkamp på den jyske hede søndag aften, når FC Midtjylland får besøg af Brøndby IF.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 18.00
Spillested: MCH Arena
Dommer: Jørgen Daugbjerg Burchardt 
På TV: 3+
Hashtag: #fcmbif #sldk

Holdnyt:
FC Midtjylland:
Man sidder lidt med en fornemmelse af, at FC Midtjylland har fået en halvsløj start på sæsonen, men kigger man på tabellen, ser det fornuftigt ud for midtjyderne, der er på tredjepladsen med tre sejre i fire kampe.

Når man alligevel ikke klapper helt i hænderne over Thomas Thomasberg og Co., skyldes det de uskønne resultater i Europa med nederlag til både Progres Niederkorn og Omonia Nicosia kombineret med 1-4-blamagen mod Lyngby. 

Faktum er dog, at det i Superligaen er gået okay med et kampprogram, der bestemt også har tilgodeset midtjyderne i de første fire runder.

Den helt store nyhed fra FC Midtjylland i ugens løb har været Anders Holch Povlsens køb af klubben, men det er naturligvis ikke noget, der får betydning for udfaldet af søndagens opgør. Men spændende bliver det at følge.

Hjemmeholdet har både Stefan Gartenmann og Pablo Ortiz i karantæne, mens Henrik Dalsgaard måtte udgå med en skade under opvarmningen til torsdagens opgør mod Omonia Nicosia, og han er ikke blevet klar. Sverrir Ingi Ingason, Joel Andersson og André Rømer er også skadede. 

Helt i front er der ingen Sory Kaba – FCM har solgt angriberen til Las Palams. 

Brøndby IF:
En 3-0-sejr over Lyngby Boldklub lunede gevaldigt for Brøndby IF, der med en storspillende Nicolai Vallys udnyttede, at gæsterne i starten af anden halvleg blev reduceret til ti mand.

Sejren har dog ikke fået de kritiske røster om cheftræner Jesper Sørensen til at forsvinde helt, og faktum er da også, at Brøndby bestemt ikke sprudlede rent spillemæssigt mod Lyngby. Sejren var dog fuldt fortjent.

Det helt store spørgsmål om Brøndby er, hvor længe Jesper Sørensen har tænkt sig at holde fast i at spille med tre stoppere. Det bliver næppe søndag, han går tilbage til en fireback-kæde.

Brøndby IF’s bliver i øjeblikket frelst af en blændende Nicolai Vallys, og kan FC Midtjylland få sat en stopper for ham, er hjemmeholdet nået langt. En spiller som Ohi Omoijuanfo har virket helt fra snøvsen i de første fire kampe. 

Fredag landede Brøndby IF langt om længe en afløser for Mads Hermansen, og det bliver østrigeren Patrick Pentz, der skal vogte buret i denne sæson. Pentz er med i truppen søndag, men om han bliver kastet direkte for løverne – eller ulvene – eller om Thomas Mikkelsen tager en sidste tørn i målet er svært at spå om.

Mateusz Kowalczyk og Yuito Suzuki kan også få deres første minutter i Brøndby-trøjen, 

Brøndby må undvære den tidligere FC Midtjylland-spiller Rasmus Lauritsen,

Og Hedlund har fået fri til at afsøge et potentielt klubskifte, har vestegnsklubben oplyst.

Karantæner:
FC Midtjylland: Pablo Ortiz og Stefan Gartenmann
Brøndby IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
FC Midtjylland (4-3-3): Lössl – Sørensen, Juninho, Nikolas Dyhr, Paulinho – Olsson, Martinez, Gigovic – Franculino, Gue-sung, Simsir

Brøndby IF (3-4-1-2): Mikkelsen – Rasmussen, Alves, Heggheim – Mensah, Wass, Greve, Riveros – Vallys – Omoijuanfo, Kvistgaarden

Dom:
Det ligner en svær opgave for Brøndby IF, men umuligt er det ikke for Jesper Sørensens tropper at få noget med hjem fra MCH Arena. FC Midtjylland spiller mange kampe i øjeblikket og har ikke vist skræmmende takter indtil videre. Brøndby får en lille succesoplevelse i Herning og hiver et enkelt point i land. Opgøret ender 1-1.

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:





‘Ny FCK-keeper har haft sin klart dårligste sæson’



Carl Björk LIVE

TransferLIVE: Nu bekræfter Brøndby


‘Ny FCK-keeper har haft sin klart dårligste sæson’

Tottenham præsenterer FC København-emne

– Mesterklub vild med Luca Kjerrumgaard

Stor transfer på vej? Melder Brøndby-profil færdig

Kan købes til spotpris

Afsløring: Bombe – FCM byder på La Liga-spiller

Wayne Rooneys nye karriere – scorer millionløn


EKSKLUSIVT

Afsløring: Nyt FCK-scoop – køber stjernen Kotarski


Her er prisen på Mathias Kvistgaarden

Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard

FCM-scoop? Stjernetræner så et stort potentiale

Afsløring: Brøndby har flot videresalgsklausul



AVIS

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt


Zorniger med iskold Moukoko-bemærkning

Havde ‘langt bedre’ tilbud fra FC Midtjylland

Gylden chance for Roony Bardghji

Glæd jer bare, FCK: Kotarski en klasse over Ramaj

Havde slået rekord – nu afviser Manchester United


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Altafgørende for Brøndbys fremtid

Afsløring: Hvid røg – her ankommer ny FCK-stjerne

Tengstedt på plads i ny klub

Her er fem bud på Kvistgaardens afløser i Brøndby

FCM-spiller solgt – her er prisen

Udenlandske klubber stjæler transferplan

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham



Newcastle går på rov hos FC Midtjylland

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

To spillere på vej væk fra FC Midtjylland

Har trænet FCK’s nye stjerne: Så god er han

Afsløring: Brøndby udlejer Carl Björk


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Yussuf kan skabe intern kamp: ‘Jeg er ikke naiv’

Massiv interesse for Horsens-flop

Vildt transfer-kup: Fik SMS 10 min inde i guldfest

Andreas Pyndt skifter til Superliga-klub

Det vidste du ikke om ny Superliga-profil

Eksklusivt: Kom med på FCM’s transfer-jagt

FCK forhandler om målmand – koster kassen



Rasmus Falk gjorde comeback for OB

AGF jubler: Henter profil og får købsoption

Chelsea sender gamle brasilianere hjem

Flere prominente bejlere til dansk forsvarsspiller

Engelske klubber har henvendt sig til Mathias Ross

FC København sælger Mamoudou Karamoko

Detaljen der har taget Clara Tauson til nye højder

Afsløring: Næstved henter AGF-spiller

Enig om tidligere Superliga-stjerne

Serie A-klub afslører godt øje til Superligaen

De kan tjene kassen på Moukoko

Azzurre hælder salt i portugisisk sår



Roony Bardghji består første lægetjek

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson

Afsløring: FC Nordsjælland køber Nicklas Røjkjær