Thorup bekræfter: Johnsson starter i pokalkamp

Jess Thorup bekræfter, at “Kalle” Johnsson vogter buret for FC København i onsdagens pokalkamp mod Nykøbing FC.



Karl-Johan “Kalle” Johnsson har mistet sin status som førstekeeper i FC København efter Kamil Grabara er kommet til i sommer, men onsdag aften får svenskeren en sjælden chance for at vise sit værd, når FC København gæster Nykøbing FC i Sydbank Pokalen. 

Her starter Johnsson nemlig mellem stolperne, hvilket Jess Thorup bekræfter til FC Københavns egen hjemmeside. Samtidig fortæller cheftræneren, at der vil være ændringer på holdet i forhold til det hold, som senest tabte til FC Midtjylland i Superligaen. 

– Vi kigger efter hver kamp rundt på truppen, og ser hvordan den enkelte spiller har det. Hvad er det, vi har brug for i forhold til kampen, hvordan holder vi truppen i gang. Vi har dog haft succes med at holde en fast stamme på holdet med enkelte rotationer, således at vi hele tiden skaber relationer i holdet.

– Jeg vil dog gerne sige, at Kalle står i målet. Han har virkelig taget duellen om målmandsposten positivt op, og har leveret eksemplarisk på træningsbanen. Derfor har han også fortjent at få kampminutter på holdet, fordi han har været stærk på træningsbanen, forklarer Thorup. 

Samtidig fortæller Thorup, at Superligaens aktuelle nummer to tager Sydbank Pokalen særdeles alvorligt, og at kampen skal bruges til at komme tilbage på rette spor og bygge en ny stærk periode op igen. 

Kampen fløjtes i gang klokken 18.





Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Her er Jonas Winds nye klub

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Kryptisk transfermelding

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Afviste Premier League-klubber

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Superliga-klub tæt på FCK’er

FC København-farvel rykker nærmere

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Elfenbenskysten – Norge

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’