Thorup i tvivl om FCK’s Dubai-valg: Hvad kan en fodboldklub gøre ved det?

FCK’s midtbanespiller Rasmus Falk glæder sig over, at klubben alligevel tager på træningslejr til Portugal.



I januar 2019 meldte FC København ud, at det var slut med at rejse til Dubai på træningslejr. Det holdt frem til i onsdags, hvor klubben meddelte, at man alligevel ville rejse til Dubai i januar for at forberede sig på forårssæsonen.

Det gav massive reaktioner, hvor særligt klubbens egne fans fordømte beslutningen på de sociale medier.

De Forenede Arabiske Emirater, som Dubai ligger i, er nemlig et land, der på flere områder er på kant med menneskerettighederne.

Fredag aften valgte klubben derfor at gå tilbage til den oprindelige plan, hvorfor Dubai nu er droppet igen, hvilket betyder, at FC København i stedet rejser til Portugal.

Det glæder københavnernes midtbaneprofil Rasmus Falk.

– Jeg synes, det er den rigtige løsning, man har fundet frem til. Så vil jeg heller ikke gå alt for meget ind i det, i forhold til hvad der er rigtigt og forkert.

– Vi følger klubbens beslutning og står fuldstændigt bag ved det. Folk har deres egne meninger, og jeg synes, det er en god beslutning, man har taget, siger Rasmus Falk.

Han glæder sig også over, at klubben har fans, der tænker på andet end fodbold og derfor viste deres utilfredshed med beslutningen om at tage til Dubai.

– Et eller andet sted så er det dejligt, at vi har mange mennesker, der også tænker på andet ud over fodbolden. Jeg synes, det var rigtigt fornuftigt, at man fandt en anden løsning, siger Falk.

Hans træner, Jess Thorup, er også fint tilfreds med, at turen nu går til Portugal. Men han sætter alligevel spørgsmålstegn ved, om det er en kamp, man skal tage som fodboldklub.

Han forstår dog godt de reaktioner, der kom i kølvandet på beslutningen.

– Det vidste jeg godt inden, da jeg hørte, at når vi træffer det valg, så giver det nogle bølgegange. Det forstår jeg. Spørgsmålet er, hvad en fodboldklub kan gøre ved det, men jeg accepterer det.

– Jeg accepterer også, at klubben nu har valgt at skifte retning. Det er ikke noget, jeg på den måde er involveret i. Jeg siger bare ja, for det vigtigste for mig var at komme afsted, siger Jess Thorup.

FCK vandt søndag 1-0 på udebane mod FCN i Superligaen.

/ritzau/



Neestrup: ‘De to største i Danmark’

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Brøndby får vild straf: Sydsiden lukkes

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

Medier fælder dom over Rasmus Højlund

– Brøndby har min støtte

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

David Nielsen, den er til dig!

Deler godt FC København-nyt

Thomas Frank har fået en undskyldning

Erkender fejl: Prelec skulle ikke være genansat

Jacob Neestrup storroser Nicklas Bendtner

Kæmpebøde for dokumentsvindel

– FCK er ikke det bedste sted

Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen

FC Midtjylland – AGF

De tager over for Ivan Prelec

Zorniger chokerer: Vil han overhovedet være der?

Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel

Tadej vil gerne – holdet siger nej

I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg

Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte

Oliver Sonne-situation vækker opsigt

Scorer hvert 49. minut

– 255 millioner for dansker? Glem det!

Vejle fyrer Prelec

Derfor vinder Brøndby ikke guld

Vanvittig kamp af Clement Bischoff

Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne

Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

Vigtigt nyt for Brian Riemer

Roser Superliga-stjerne: – En fantastisk spiller

Slår han ikke transferrekord er det en skandale

Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag

Alexander Zorniger chokerede i Farum

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

Medie i svime over Bischoff: Banens bedste igen!

Sådan starter FC Midtjylland og AGF

Til møde – millioner på vej til Brøndby?

Landstræner overrasker: Her er VM-truppen

Frank bekræfter: Stjerner tvivlsomme mod FCK

Eksperter hylder Tullberg: ‘Mere spektakulære’

Snuppet foran Superliga-klub? Binder stort talent

Stjerne truet med pistol af fodboldagent

Kæmpetransfer? Overvejer Lewandowski déjà-vu

Hattrickhelt var meget frustreret

Kaster hård dom over Eriksen

Superliga-stjerne ser ud til at smutte gratis

Presset Prelec: Den er svær at sluge