Tirsdag morgen har FCK præsenteret endnu en ny spiller til truppen. Denne gang er der tale om den 27-årige georgiske forsvarsspiller Davit Khocholava, der har skrevet under på en fire år lang kontrakt med hovedstadsklubben.
FCK-træner Jess Thorup kalder købet en vigtig forstærkning, som har en stor fysisk formåen. Det fortæller han til fck.dk.
– Vi får en stopper ind, der har en virkelig stor fysisk tilstedeværelse og som er meget duelstærk, mens han også har en fornuftig fart. Vi spiller med et meget offensivt mindset på vores hold, og vi har derfor også behov for forsvarsspillere, der er stærke i én mod én duellerne og kan tage et stort ansvar der, siger Jess Thorup.
Derudover fremhæver træneren også georgierens tekniske færdigheder, som en grund til at klubben har hentet ham i Ukraine.
– Samtidig skal vores stoppere være gode til at bringe bolden frem, og de egenskaber mener vi, at David har, og han har også tidligere optrådt på midtbanen, så de tekniske færdigheder er på plads, siger Jess Thorup.
Sportsdirektør Peter Christensen fortæller, at Davit Khocholava har været på ideblokken i længere tid i FCK, og er tilfreds med, at det er nu lykkedes klubben at nå til enighed med forsvarsspilleren.
Han fremhæver derudover en bestemt afdeling i klubben, som skal tilskrives en stor del af æren for at handlen kom i hus.
– Han er en spiller, som vores scoutingafdeling har haft øje på gennem meget lang tid, og da vi besluttede, at vi gerne ville konsolidere os på stopperpositionen, så havde de hurtigt en topkandidat klar i ham, siger Peter Christensen.
FCK har allerede præsenteret Kamil Grabara og Kevin Diks denne sommer, der er hentet i henholdsvis Liverpool og Fiorentina.
Davit Khocholava har spillet de seneste fire sæsoner hos Shakhtar Donetsk, hvor han i alt har noteret sig for 83 kampe og tre scoringer. For Georgien har han spillet 28 landskampe.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
NYHEDER
Crystal Palace vinder Conference League
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFER
Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
Messi-statue fjernes
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
Kasper Schmeichel stopper karrieren
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
TOPNYHED
Peter Møller: ‘En af de største i historien’
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
STORT INTERVIEW
Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg