Thorup til spillerne: Der venter fire hårde uger

Der venter spillertruppen i FC København fire hårde uger for at blive klar til sæsonstart.



Der venter FC København et tæt program, når sæsonen for alvor sparkes i gang 18. juli mod AaB.

Efterfølgende kommer kampene som perler på en snor, når københavnerne skal forsøge at kvalificere sig til Conference League sideløbende med kampene i Superligaen.

– Derfor skal vi gøre os klar til det nu, og vi går ind i fire rigtig, rigtig tough uger for spillerne. Det bliver en hård periode, men vi skal løfte barren, og vi skal bruge den base i de efterfølgende måneder med mange kampe. Det bliver vigtigt, at vi gør det godt i opstarten, så vi er klar fra start, fortæller Jess Thorup til klubbens hjemmeside.

Sidste sæson var mildest talt en skuffelse for FC København, der dog ser fremad nu.

– Vi har brugt en del tid på at få taget et spadestik dybere i vores analyser af den forgangne sæson, men vi har også hurtigt rettet blikket fremad. Vi kan jo ikke vente med at komme i gang igen med en ny sæson, hvor vi starter på en frisk med en god følelse, efter vi sluttede stærkt af, siger Thorup, der mærker stor motivation blandt spillerne:

– Alle kommer ind med et mindset om, at vi glæder os til at komme i gang, så vi er klar til at tage fat. I dag er det mest med nogle tests, og så er vi på græsset fra i morgen.

FC København kom godt efter det i mesterskabsspillet, og det skal, der bygges videre på, lyder det fra Jess Thorup, der dog også håber, at sportsdirektøren hiver nogle spændende spillere ind på træningsanlægget.

– Vi kommer også til at arbejde med det taktiske og finde den tråd, vi havde fat i sidst i sæsonen, hvor vi havde et stærkt mesterskabsspil. Det skal vi bygge videre på og gøre endnu bedre.

– Samtidig er der et åbent transfervindue, som “PC” arbejder med, så der er mange ting i gang. Vi har store forventninger til os selv om at vinde det danske mesterskab igen, og derfor er arbejdet allerede godt i gang, siger Jess Thorup.

Bare fire dage efter kampen mod AaB venter FCK’s første europæiske kamp i sæsonen, når hviderussiske Torpedo-Belaz Zhodino venter hjemme i Parken. Returkampen er dog præget af politiske sanktioner, hvilket du kan læse mere om her.





LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Thomas Frank: De vinder VM

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Transferbombe i Manchester United

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

England – Argentina

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

De har spurgt på Gustav Isaksen

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

17-årig som starter? ‘Super spændende’

FC København-transfer bremses af denne årsag



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Det er jeg træt af’

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Frankrig – Spanien

Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’

Melder ud om Mbappé

Maxsø træner med i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent