Thorup til spillerne: Der venter fire hårde uger

Der venter spillertruppen i FC København fire hårde uger for at blive klar til sæsonstart.



Der venter FC København et tæt program, når sæsonen for alvor sparkes i gang 18. juli mod AaB.

Efterfølgende kommer kampene som perler på en snor, når københavnerne skal forsøge at kvalificere sig til Conference League sideløbende med kampene i Superligaen.

– Derfor skal vi gøre os klar til det nu, og vi går ind i fire rigtig, rigtig tough uger for spillerne. Det bliver en hård periode, men vi skal løfte barren, og vi skal bruge den base i de efterfølgende måneder med mange kampe. Det bliver vigtigt, at vi gør det godt i opstarten, så vi er klar fra start, fortæller Jess Thorup til klubbens hjemmeside.

Sidste sæson var mildest talt en skuffelse for FC København, der dog ser fremad nu.

– Vi har brugt en del tid på at få taget et spadestik dybere i vores analyser af den forgangne sæson, men vi har også hurtigt rettet blikket fremad. Vi kan jo ikke vente med at komme i gang igen med en ny sæson, hvor vi starter på en frisk med en god følelse, efter vi sluttede stærkt af, siger Thorup, der mærker stor motivation blandt spillerne:

– Alle kommer ind med et mindset om, at vi glæder os til at komme i gang, så vi er klar til at tage fat. I dag er det mest med nogle tests, og så er vi på græsset fra i morgen.

FC København kom godt efter det i mesterskabsspillet, og det skal, der bygges videre på, lyder det fra Jess Thorup, der dog også håber, at sportsdirektøren hiver nogle spændende spillere ind på træningsanlægget.

– Vi kommer også til at arbejde med det taktiske og finde den tråd, vi havde fat i sidst i sæsonen, hvor vi havde et stærkt mesterskabsspil. Det skal vi bygge videre på og gøre endnu bedre.

– Samtidig er der et åbent transfervindue, som “PC” arbejder med, så der er mange ting i gang. Vi har store forventninger til os selv om at vinde det danske mesterskab igen, og derfor er arbejdet allerede godt i gang, siger Jess Thorup.

Bare fire dage efter kampen mod AaB venter FCK’s første europæiske kamp i sæsonen, når hviderussiske Torpedo-Belaz Zhodino venter hjemme i Parken. Returkampen er dog præget af politiske sanktioner, hvilket du kan læse mere om her.





Dansk stjerne i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

‘Rødt kort er svært at vurdere’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

OB henter forsvarstalent i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Randers FC – Silkeborg IF

FC København interesseret i Jonas Kersken

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

Roony Bardghji og Barcelona er uenige



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Udeladt – kan slet ikke spille

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Superliga-træner måtte give meget svær besked

‘De har haft det værste transfervindue’

AC Horsens – FC Nordsjælland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

AGF – Brøndby IF

Her er VM-turneringens hold