Thorup til spillerne: Der venter fire hårde uger

Der venter spillertruppen i FC København fire hårde uger for at blive klar til sæsonstart.



Der venter FC København et tæt program, når sæsonen for alvor sparkes i gang 18. juli mod AaB.

Efterfølgende kommer kampene som perler på en snor, når københavnerne skal forsøge at kvalificere sig til Conference League sideløbende med kampene i Superligaen.

– Derfor skal vi gøre os klar til det nu, og vi går ind i fire rigtig, rigtig tough uger for spillerne. Det bliver en hård periode, men vi skal løfte barren, og vi skal bruge den base i de efterfølgende måneder med mange kampe. Det bliver vigtigt, at vi gør det godt i opstarten, så vi er klar fra start, fortæller Jess Thorup til klubbens hjemmeside.

Sidste sæson var mildest talt en skuffelse for FC København, der dog ser fremad nu.

– Vi har brugt en del tid på at få taget et spadestik dybere i vores analyser af den forgangne sæson, men vi har også hurtigt rettet blikket fremad. Vi kan jo ikke vente med at komme i gang igen med en ny sæson, hvor vi starter på en frisk med en god følelse, efter vi sluttede stærkt af, siger Thorup, der mærker stor motivation blandt spillerne:

– Alle kommer ind med et mindset om, at vi glæder os til at komme i gang, så vi er klar til at tage fat. I dag er det mest med nogle tests, og så er vi på græsset fra i morgen.

FC København kom godt efter det i mesterskabsspillet, og det skal, der bygges videre på, lyder det fra Jess Thorup, der dog også håber, at sportsdirektøren hiver nogle spændende spillere ind på træningsanlægget.

– Vi kommer også til at arbejde med det taktiske og finde den tråd, vi havde fat i sidst i sæsonen, hvor vi havde et stærkt mesterskabsspil. Det skal vi bygge videre på og gøre endnu bedre.

– Samtidig er der et åbent transfervindue, som “PC” arbejder med, så der er mange ting i gang. Vi har store forventninger til os selv om at vinde det danske mesterskab igen, og derfor er arbejdet allerede godt i gang, siger Jess Thorup.

Bare fire dage efter kampen mod AaB venter FCK’s første europæiske kamp i sæsonen, når hviderussiske Torpedo-Belaz Zhodino venter hjemme i Parken. Returkampen er dog præget af politiske sanktioner, hvilket du kan læse mere om her.






KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’




LIVE

LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Klar transferbesked til Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Afsløring: DBU-boss stopper

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Tv-vært stopper på Viaplay

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Rundens hold i Superligaen – 30. runde



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

I dialog om Albert Grønbæk