Selv om FC København har en 4-1 sejr i hånden, når de torsdag aften møder Torpedo-BelAz Zhodino i Conference League, så kommer Viktor Fischer ikke i aktion. Han er nemlig ikke udtaget til den 23-mands trup, som er rejst til Rusland, og det på trods af at alt nærmest skal gå galt, hvis ikke FC København skal gå videre.
FCK-cheftræner Jess Thorup afviser dog, at der er tale om en ydmygelse af FCK-spilleren, som også var vraget i weekendens Superliga-kamp mod Silkeborg.
– Jeg kan ikke se det (at det er en ydmygelse, red.). Det har intet med ydmygelse eller noget andet at gøre. Det er ganske simpelt. Det sker i fodbold, når man ikke rammer niveauet, jamen så er man ikke i en trup i FC København. Andet er der ikke i det.
– Jeg har fuld forståelse for fansene, for Viktor er et ikon for klubben, og han har gjort en masse fantastiske ting for klubben. Men lige nu er han der rent fodboldmæssigt i forhold til niveauet, hvor jeg vælger at se til en anden side, og det er vores forbandede pligt hurtigst muligt at få Viktor tilbage på det niveau, vi ved, han har haft, men det er ved at være et stykke tid siden. Det tror jeg, vi alle kan blive enige om, siger Jess Thorup i et interview med Discovery.
Jess Thorup afviser også, at der er tale om et personopgør mellem de to.
– Jeg har haft en god snak med Viktor omkring situationen, og den har ikke for mig ændret sig.
– Det handler jo ikke om Viktor og mig, men om Viktors niveau. Det her er jo ikke et personopgør mellem nogen som helst. Det er et niveau i forhodl til en spiller, der har gjort, at han ikke er god nok til at være med i den trup, vi er i gang med, forklarer Jess Thorup.
FCK-cheftræneren vil heller ikke svare på, om Viktor Fischer er på vej væk fra klubben. Her henviser han i stedet til klubbens sportschef Peter Christiansen.
LIVE
TransferLIVE: Slår transferrekord
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper!
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TRANSFER
Færdig i Brøndby – træner med i denne klub
TOPNYHED Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
TRANSFER
Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro
MEDIE
Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
Dansker tæt på kæmpetransfer? ‘Kan ikke love…’
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
EKSKLUSIVT
Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Superligaen dropper det
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
NYHEDER
Gab! Danmark spiller 0-0 mod DR Congo
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
LIVE: Sådan gik det, da DR Congo og Danmark delte
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
