Thorup om Fischer-fravalg: Ikke et personopgør

Jess Thorup mener ikke, at fravalget af Viktor Fischer til torsdagens europæiske opgør er en ydmygelse af ham.



Selv om FC København har en 4-1 sejr i hånden, når de torsdag aften møder Torpedo-BelAz Zhodino i Conference League, så kommer Viktor Fischer ikke i aktion. Han er nemlig ikke udtaget til den 23-mands trup, som er rejst til Rusland, og det på trods af at alt nærmest skal gå galt, hvis ikke FC København skal gå videre. 

FCK-cheftræner Jess Thorup afviser dog, at der er tale om en ydmygelse af FCK-spilleren, som også var vraget i weekendens Superliga-kamp mod Silkeborg.

– Jeg kan ikke se det (at det er en ydmygelse, red.). Det har intet med ydmygelse eller noget andet at gøre. Det er ganske simpelt. Det sker i fodbold, når man ikke rammer niveauet, jamen så er man ikke i en trup i FC København. Andet er der ikke i det.

– Jeg har fuld forståelse for fansene, for Viktor er et ikon for klubben, og han har gjort en masse fantastiske ting for klubben. Men lige nu er han der rent fodboldmæssigt i forhold til niveauet, hvor jeg vælger at se til en anden side, og det er vores forbandede pligt hurtigst muligt at få Viktor tilbage på det niveau, vi ved, han har haft, men det er ved at være et stykke tid siden. Det tror jeg, vi alle kan blive enige om, siger Jess Thorup i et interview med Discovery

Jess Thorup afviser også, at der er tale om et personopgør mellem de to. 

– Jeg har haft en god snak med Viktor omkring situationen, og den har ikke for mig ændret sig.

– Det handler jo ikke om Viktor og mig, men om Viktors niveau. Det her er jo ikke et personopgør mellem nogen som helst. Det er et niveau i forhodl til en spiller, der har gjort, at han ikke er god nok til at være med i den trup, vi er i gang med, forklarer Jess Thorup.

FCK-cheftræneren vil heller ikke svare på, om Viktor Fischer er på vej væk fra klubben. Her henviser han i stedet til klubbens sportschef Peter Christiansen.







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Supercomputer: De vinder VM

Knuser transferrekord

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Her er danskers millionløn i Lazio

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dybt forundret over Superliga-flop

VM-spiller alvorligt skadet

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Medier jubler over USA’s nedtur

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Stor nedtur for Superliga-komet

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

Stort FCK-talent er blevet solgt



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Her er 1/8-finalerne ved VM

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr