Selv om FC København har en 4-1 sejr i hånden, når de torsdag aften møder Torpedo-BelAz Zhodino i Conference League, så kommer Viktor Fischer ikke i aktion. Han er nemlig ikke udtaget til den 23-mands trup, som er rejst til Rusland, og det på trods af at alt nærmest skal gå galt, hvis ikke FC København skal gå videre.
FCK-cheftræner Jess Thorup afviser dog, at der er tale om en ydmygelse af FCK-spilleren, som også var vraget i weekendens Superliga-kamp mod Silkeborg.
– Jeg kan ikke se det (at det er en ydmygelse, red.). Det har intet med ydmygelse eller noget andet at gøre. Det er ganske simpelt. Det sker i fodbold, når man ikke rammer niveauet, jamen så er man ikke i en trup i FC København. Andet er der ikke i det.
– Jeg har fuld forståelse for fansene, for Viktor er et ikon for klubben, og han har gjort en masse fantastiske ting for klubben. Men lige nu er han der rent fodboldmæssigt i forhold til niveauet, hvor jeg vælger at se til en anden side, og det er vores forbandede pligt hurtigst muligt at få Viktor tilbage på det niveau, vi ved, han har haft, men det er ved at være et stykke tid siden. Det tror jeg, vi alle kan blive enige om, siger Jess Thorup i et interview med Discovery.
Jess Thorup afviser også, at der er tale om et personopgør mellem de to.
– Jeg har haft en god snak med Viktor omkring situationen, og den har ikke for mig ændret sig.
– Det handler jo ikke om Viktor og mig, men om Viktors niveau. Det her er jo ikke et personopgør mellem nogen som helst. Det er et niveau i forhodl til en spiller, der har gjort, at han ikke er god nok til at være med i den trup, vi er i gang med, forklarer Jess Thorup.
FCK-cheftræneren vil heller ikke svare på, om Viktor Fischer er på vej væk fra klubben. Her henviser han i stedet til klubbens sportschef Peter Christiansen.
LIVE
LIVE: Indkalder pressen
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TRANSFER
José Mourinho vil have dansk stjerne
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
Færdig som cheftræner i Real Madrid
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
INTERVIEW
Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
EKSKLUSIVT
