Thorup om Fischer-fravalg: Ikke et personopgør

Jess Thorup mener ikke, at fravalget af Viktor Fischer til torsdagens europæiske opgør er en ydmygelse af ham.



Selv om FC København har en 4-1 sejr i hånden, når de torsdag aften møder Torpedo-BelAz Zhodino i Conference League, så kommer Viktor Fischer ikke i aktion. Han er nemlig ikke udtaget til den 23-mands trup, som er rejst til Rusland, og det på trods af at alt nærmest skal gå galt, hvis ikke FC København skal gå videre. 

FCK-cheftræner Jess Thorup afviser dog, at der er tale om en ydmygelse af FCK-spilleren, som også var vraget i weekendens Superliga-kamp mod Silkeborg.

– Jeg kan ikke se det (at det er en ydmygelse, red.). Det har intet med ydmygelse eller noget andet at gøre. Det er ganske simpelt. Det sker i fodbold, når man ikke rammer niveauet, jamen så er man ikke i en trup i FC København. Andet er der ikke i det.

– Jeg har fuld forståelse for fansene, for Viktor er et ikon for klubben, og han har gjort en masse fantastiske ting for klubben. Men lige nu er han der rent fodboldmæssigt i forhold til niveauet, hvor jeg vælger at se til en anden side, og det er vores forbandede pligt hurtigst muligt at få Viktor tilbage på det niveau, vi ved, han har haft, men det er ved at være et stykke tid siden. Det tror jeg, vi alle kan blive enige om, siger Jess Thorup i et interview med Discovery

Jess Thorup afviser også, at der er tale om et personopgør mellem de to. 

– Jeg har haft en god snak med Viktor omkring situationen, og den har ikke for mig ændret sig.

– Det handler jo ikke om Viktor og mig, men om Viktors niveau. Det her er jo ikke et personopgør mellem nogen som helst. Det er et niveau i forhodl til en spiller, der har gjort, at han ikke er god nok til at være med i den trup, vi er i gang med, forklarer Jess Thorup.

FCK-cheftræneren vil heller ikke svare på, om Viktor Fischer er på vej væk fra klubben. Her henviser han i stedet til klubbens sportschef Peter Christiansen.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Brøndby tæt på Superliga-profil

FC København i forhandlinger med svensk klub

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Medie: De lurer på FCM-profil

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Argentina – Kap Verde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Her er prisen på Aral Simsir

Otte tunesere testet positive for forbudt stof



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Canada – Marokko

Nu er der nyt om Robert Skov

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Afviser monsterbud på Simsir

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth