AaB meldte i denne uge ud, at den 20-årige angriber Søren Tengstedt forlader klubben denne sommer ved kontraktudløb.
At AaB ikke har kunnet overbevise Tengstedt om at fortsætte i klubben, skuffer klubbens træner, Jacob Friis.
– Jeg vil altid gerne have, at vores egne talenter slår igennem i AaB, så selvfølgelig er jeg skuffet, siger Friis.
– Personligt havde jeg absolut gerne set, at han havde fortsat i AaB. Vi bruger en del år på at udvikle talenter som ham, og målet er, at de spiller en masse kampe og vinder noget med AaB’s førstehold, inden de tager afsted.
– Vi ser derfor helst ikke, at de tager afsted så tidligt, og det er selvfølgelig ærgerligt, at han forlader klubben, uden at vi får penge for ham, siger han.
AaB er en af de klubber i Superligaen, som giver mest spilletid til unge spillere fra egen ungdomsafdeling.
Læs også:Udlejet AaB’er om fremtiden: Kommer nok en afgørelse inden for et par uger
En af disse er forsvarsspilleren Mathias Ross, som spiller fast for tiden og føler, at AaB er den optimale klub at være i for ham.
– Jeg tror ikke, der findes mange steder i Danmark, der er bedre at være som ung spiller, siger Ross.
– AaB er den perfekte klub at være i, da den satser på talenter, og man får chancen, hvis man er god nok. Det er en dejlig tryghed at have som talent.
Mathias Ross er ærgerlig over at sige farvel til Søren Tengstedt, og det vil ærgre ham endnu mere, hvis angriberen, som ifølge Ekstra Bladet tager til AGF, fortsætter i en anden superligaklub.
– Jeg har allerede prøvet at stå over for Mikkel Kaufmann (FCK-angriber, red.), og det vil da være specielt også at opleve det med en tidligere holdkammerat i AGF.
– Jeg er helt vildt ærgerlig over, at han stopper, for han bliver en mega dygtig spiller, siger Ross.
Læs også:FCN-træner er upåvirket af klubbens store scoringskrise
I søndagens 0-0-kamp mod FCN var Tengstedt ikke med, og FCN var også uden et par normale startere.
Forsvarsspilleren Abdul Mumin og angriberen Mohammed Kudus står også foran et sommerskifte, så de sidder begge ude for tiden.
– Det er lidt af det samme som med Tengstedt. Vi har kunnet se, at Mumin sparer sig til træning, og gør man det, skal man ikke spille, siger FCN-træner Flemming Pedersen.
– Kudus har igen fået en tænkepause. Hvis det hele var afgjort, havde han spillet mod AaB, og han kan sagtens komme til at spille flere kampe i sæsonen, siger Pedersen.
/ritzau/
Læs også:Bedst og værst: Rinne imponerede i jubilæum – Atanga blev skurk
Læs også:Snart kontraktfri: Okore har interesse fra danske og udenlandske klubber
Læs også:Jacob Friis efter 0-0: Jeg er faktisk lidt imponeret over mine spillere
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
NYHEDER
Tragiske omstændigheder inden El Clásico
Hjulmand og co. taber stort skridt
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
TOPNYHED
Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken
OPTAKT
