AaB meldte i denne uge ud, at den 20-årige angriber Søren Tengstedt forlader klubben denne sommer ved kontraktudløb.
At AaB ikke har kunnet overbevise Tengstedt om at fortsætte i klubben, skuffer klubbens træner, Jacob Friis.
– Jeg vil altid gerne have, at vores egne talenter slår igennem i AaB, så selvfølgelig er jeg skuffet, siger Friis.
– Personligt havde jeg absolut gerne set, at han havde fortsat i AaB. Vi bruger en del år på at udvikle talenter som ham, og målet er, at de spiller en masse kampe og vinder noget med AaB’s førstehold, inden de tager afsted.
– Vi ser derfor helst ikke, at de tager afsted så tidligt, og det er selvfølgelig ærgerligt, at han forlader klubben, uden at vi får penge for ham, siger han.
AaB er en af de klubber i Superligaen, som giver mest spilletid til unge spillere fra egen ungdomsafdeling.
Læs også:Udlejet AaB’er om fremtiden: Kommer nok en afgørelse inden for et par uger
En af disse er forsvarsspilleren Mathias Ross, som spiller fast for tiden og føler, at AaB er den optimale klub at være i for ham.
– Jeg tror ikke, der findes mange steder i Danmark, der er bedre at være som ung spiller, siger Ross.
– AaB er den perfekte klub at være i, da den satser på talenter, og man får chancen, hvis man er god nok. Det er en dejlig tryghed at have som talent.
Mathias Ross er ærgerlig over at sige farvel til Søren Tengstedt, og det vil ærgre ham endnu mere, hvis angriberen, som ifølge Ekstra Bladet tager til AGF, fortsætter i en anden superligaklub.
– Jeg har allerede prøvet at stå over for Mikkel Kaufmann (FCK-angriber, red.), og det vil da være specielt også at opleve det med en tidligere holdkammerat i AGF.
– Jeg er helt vildt ærgerlig over, at han stopper, for han bliver en mega dygtig spiller, siger Ross.
Læs også:FCN-træner er upåvirket af klubbens store scoringskrise
I søndagens 0-0-kamp mod FCN var Tengstedt ikke med, og FCN var også uden et par normale startere.
Forsvarsspilleren Abdul Mumin og angriberen Mohammed Kudus står også foran et sommerskifte, så de sidder begge ude for tiden.
– Det er lidt af det samme som med Tengstedt. Vi har kunnet se, at Mumin sparer sig til træning, og gør man det, skal man ikke spille, siger FCN-træner Flemming Pedersen.
– Kudus har igen fået en tænkepause. Hvis det hele var afgjort, havde han spillet mod AaB, og han kan sagtens komme til at spille flere kampe i sæsonen, siger Pedersen.
/ritzau/
Læs også:Bedst og værst: Rinne imponerede i jubilæum – Atanga blev skurk
Læs også:Snart kontraktfri: Okore har interesse fra danske og udenlandske klubber
Læs også:Jacob Friis efter 0-0: Jeg er faktisk lidt imponeret over mine spillere
LIVE
LIVE: Horsens scorer direkte på hjørne
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
Oddset styrtdykker
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
Fulham driller Aston Villa i Champions League-jagt
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
NYHEDER
