Tidligere Chelsea-talent tæt på i FCM

Morten Nielsen føler sig tættere på holdet i FC Midtjylland end på noget andet tidspunkt siden sin ankomst fra AZ Alkmaar sidste sommer.



I en interessant DR2-dokumentar fortalte Niels Christian Jung tidligere på året historien om Morten Nielsen, der var et af Danmarks største talenter og skiftede fra KB til Chelsea.

Læs også: Drogba fjernede tøj og slog med klip-klapper

Det ophold gav flere nedture end store sportslige oplevelser for Nielsen, der blev udlejet til Landskrona og senere skiftede på fri transfer til AZ Alkmaar, hvor danskeren heller ikke var i nærheden af regelmæssig spilletid eller førsteholdet for den sags skyld.

I FC Midtjylland har Morten Nielsen siden underskrivelsen af en toårig kontrakt i august trænet med førsteholdet og spillet kampe for klubbens reserver, hvor det også er blevet til gode scoringer. Om Nielsen får et gennembrud hos sølvkandidaterne er endnu usikkert, men selv mener Nielsen, at det går den rigtige vej i forsøget på at få førsteholdsdebut, selvom han i sidste kamp igen måtte se til udefra, selvom Sylvester Igboun havde karantæne.

– Jeg mener, at jeg er lige så tæt på som mange af de andre. Mikkel Thygesen og Ken Fagerberg er måske lidt foran, fordi de har prøvet det mange gange før. Jeg har jo været i udlandet før det her, og jeg har egentlig ikke vist det store. Plus at de begge er nogle dyre spillere. Ikke at det nødvendigvis betyder noget, men de er lidt foran. Det er ikke noget negativt om dem, de er bare foran, siger Morten Nielsen til tipsbladet.dk.

– Jeg skal vente på min chance og så ind og vise, at jeg er lige så god og endnu bedre. Jeg skal ikke tænke så meget over det. Jeg skal kæmpe, spille nogle gode kampe for reserveholdet og så være med omkring førsteholdet. Så skal min chance nok komme på et tidspunkt, siger Morten Nielsen.

Da Morten Nielsen kom til FCM, var han meget langt fra at være i form til Superliga-fodbold, og derfor acceptere den tidligere Chelsea- og AZ-spiller, at der er gået lang tid uden førsteholdsdebut.

– Jeg var overhovedet ikke klar fysisk. Jeg har ikke kunnet spille 90 minutter. Det lyder lidt dumt, men det har jeg ikke kunnet. Her efter jul har jeg haft en god opstart, og jeg trænede også godt op til. Jeg er med på reserveholdet og træner fuldt med, så alt går fint, siger Morten Nielsen.

Morten Nielsen har kontrakt med FC Midtjylland til sommeren 2012.





Peter og Kasper Schmeichel stikker til England




LIVE

TransferLIVE: Bekræfter Superliga-interesse

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Afsløring: FC København sælger Achouri



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Klar for FC København

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Tullberg bekræfter FCM-skifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

“Det går over i historien”

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Agent: Derfor har vi mere magt i moderne fodbold

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Flere slagter dansker efter grim aktion

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

‘Horsens var et helvede’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Spanien har et ekstra øje på Messi

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’