Tidligere Chelsea-talent tæt på i FCM

Morten Nielsen føler sig tættere på holdet i FC Midtjylland end på noget andet tidspunkt siden sin ankomst fra AZ Alkmaar sidste sommer.



I en interessant DR2-dokumentar fortalte Niels Christian Jung tidligere på året historien om Morten Nielsen, der var et af Danmarks største talenter og skiftede fra KB til Chelsea.

Læs også: Drogba fjernede tøj og slog med klip-klapper

Det ophold gav flere nedture end store sportslige oplevelser for Nielsen, der blev udlejet til Landskrona og senere skiftede på fri transfer til AZ Alkmaar, hvor danskeren heller ikke var i nærheden af regelmæssig spilletid eller førsteholdet for den sags skyld.

I FC Midtjylland har Morten Nielsen siden underskrivelsen af en toårig kontrakt i august trænet med førsteholdet og spillet kampe for klubbens reserver, hvor det også er blevet til gode scoringer. Om Nielsen får et gennembrud hos sølvkandidaterne er endnu usikkert, men selv mener Nielsen, at det går den rigtige vej i forsøget på at få førsteholdsdebut, selvom han i sidste kamp igen måtte se til udefra, selvom Sylvester Igboun havde karantæne.

– Jeg mener, at jeg er lige så tæt på som mange af de andre. Mikkel Thygesen og Ken Fagerberg er måske lidt foran, fordi de har prøvet det mange gange før. Jeg har jo været i udlandet før det her, og jeg har egentlig ikke vist det store. Plus at de begge er nogle dyre spillere. Ikke at det nødvendigvis betyder noget, men de er lidt foran. Det er ikke noget negativt om dem, de er bare foran, siger Morten Nielsen til tipsbladet.dk.

– Jeg skal vente på min chance og så ind og vise, at jeg er lige så god og endnu bedre. Jeg skal ikke tænke så meget over det. Jeg skal kæmpe, spille nogle gode kampe for reserveholdet og så være med omkring førsteholdet. Så skal min chance nok komme på et tidspunkt, siger Morten Nielsen.

Da Morten Nielsen kom til FCM, var han meget langt fra at være i form til Superliga-fodbold, og derfor acceptere den tidligere Chelsea- og AZ-spiller, at der er gået lang tid uden førsteholdsdebut.

– Jeg var overhovedet ikke klar fysisk. Jeg har ikke kunnet spille 90 minutter. Det lyder lidt dumt, men det har jeg ikke kunnet. Her efter jul har jeg haft en god opstart, og jeg trænede også godt op til. Jeg er med på reserveholdet og træner fuldt med, så alt går fint, siger Morten Nielsen.

Morten Nielsen har kontrakt med FC Midtjylland til sommeren 2012.



Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Lothar Matthaüs storroser dansker

Køber sig ind i dansk klub

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Dommerekspert: Det giver ingen mening

Brøndbys store karantænemareridt

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

– Det er fuldkommen meningsløst

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Det var fuldstændig galimatias!

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

– De skal skille sig af med ham!

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Man City erobrer Madrid

– Vi tror på et godt resultat

Bayern München sejrer over Sporting CP

Tænker ikke på Danmarks landshold

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen