Tidligere Chelsea-talent tæt på i FCM

Morten Nielsen føler sig tættere på holdet i FC Midtjylland end på noget andet tidspunkt siden sin ankomst fra AZ Alkmaar sidste sommer.



I en interessant DR2-dokumentar fortalte Niels Christian Jung tidligere på året historien om Morten Nielsen, der var et af Danmarks største talenter og skiftede fra KB til Chelsea.

Læs også: Drogba fjernede tøj og slog med klip-klapper

Det ophold gav flere nedture end store sportslige oplevelser for Nielsen, der blev udlejet til Landskrona og senere skiftede på fri transfer til AZ Alkmaar, hvor danskeren heller ikke var i nærheden af regelmæssig spilletid eller førsteholdet for den sags skyld.

I FC Midtjylland har Morten Nielsen siden underskrivelsen af en toårig kontrakt i august trænet med førsteholdet og spillet kampe for klubbens reserver, hvor det også er blevet til gode scoringer. Om Nielsen får et gennembrud hos sølvkandidaterne er endnu usikkert, men selv mener Nielsen, at det går den rigtige vej i forsøget på at få førsteholdsdebut, selvom han i sidste kamp igen måtte se til udefra, selvom Sylvester Igboun havde karantæne.

– Jeg mener, at jeg er lige så tæt på som mange af de andre. Mikkel Thygesen og Ken Fagerberg er måske lidt foran, fordi de har prøvet det mange gange før. Jeg har jo været i udlandet før det her, og jeg har egentlig ikke vist det store. Plus at de begge er nogle dyre spillere. Ikke at det nødvendigvis betyder noget, men de er lidt foran. Det er ikke noget negativt om dem, de er bare foran, siger Morten Nielsen til tipsbladet.dk.

– Jeg skal vente på min chance og så ind og vise, at jeg er lige så god og endnu bedre. Jeg skal ikke tænke så meget over det. Jeg skal kæmpe, spille nogle gode kampe for reserveholdet og så være med omkring førsteholdet. Så skal min chance nok komme på et tidspunkt, siger Morten Nielsen.

Da Morten Nielsen kom til FCM, var han meget langt fra at være i form til Superliga-fodbold, og derfor acceptere den tidligere Chelsea- og AZ-spiller, at der er gået lang tid uden førsteholdsdebut.

– Jeg var overhovedet ikke klar fysisk. Jeg har ikke kunnet spille 90 minutter. Det lyder lidt dumt, men det har jeg ikke kunnet. Her efter jul har jeg haft en god opstart, og jeg trænede også godt op til. Jeg er med på reserveholdet og træner fuldt med, så alt går fint, siger Morten Nielsen.

Morten Nielsen har kontrakt med FC Midtjylland til sommeren 2012.





– Den her sidder dybt i sjælen

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

– En humørdræber

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Millionregn over Ståle Solbakken

Afsløring: Tidligere FCK-talent får Malmö-kontrakt

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

– Det er en fin lodtrækning

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM

Thomas Delaney vil forlænge med FCK

Ekspert: Vigtigt at undgå Sverige og få hjemmebane

Kommentator ser skrækmønster på landsholdet