I en interessant DR2-dokumentar fortalte Niels Christian Jung tidligere på året historien om Morten Nielsen, der var et af Danmarks største talenter og skiftede fra KB til Chelsea.
Læs også: Drogba fjernede tøj og slog med klip-klapper
Det ophold gav flere nedture end store sportslige oplevelser for Nielsen, der blev udlejet til Landskrona og senere skiftede på fri transfer til AZ Alkmaar, hvor danskeren heller ikke var i nærheden af regelmæssig spilletid eller førsteholdet for den sags skyld.
I FC Midtjylland har Morten Nielsen siden underskrivelsen af en toårig kontrakt i august trænet med førsteholdet og spillet kampe for klubbens reserver, hvor det også er blevet til gode scoringer. Om Nielsen får et gennembrud hos sølvkandidaterne er endnu usikkert, men selv mener Nielsen, at det går den rigtige vej i forsøget på at få førsteholdsdebut, selvom han i sidste kamp igen måtte se til udefra, selvom Sylvester Igboun havde karantæne.
– Jeg mener, at jeg er lige så tæt på som mange af de andre. Mikkel Thygesen og Ken Fagerberg er måske lidt foran, fordi de har prøvet det mange gange før. Jeg har jo været i udlandet før det her, og jeg har egentlig ikke vist det store. Plus at de begge er nogle dyre spillere. Ikke at det nødvendigvis betyder noget, men de er lidt foran. Det er ikke noget negativt om dem, de er bare foran, siger Morten Nielsen til tipsbladet.dk.
– Jeg skal vente på min chance og så ind og vise, at jeg er lige så god og endnu bedre. Jeg skal ikke tænke så meget over det. Jeg skal kæmpe, spille nogle gode kampe for reserveholdet og så være med omkring førsteholdet. Så skal min chance nok komme på et tidspunkt, siger Morten Nielsen.
Da Morten Nielsen kom til FCM, var han meget langt fra at være i form til Superliga-fodbold, og derfor acceptere den tidligere Chelsea- og AZ-spiller, at der er gået lang tid uden førsteholdsdebut.
– Jeg var overhovedet ikke klar fysisk. Jeg har ikke kunnet spille 90 minutter. Det lyder lidt dumt, men det har jeg ikke kunnet. Her efter jul har jeg haft en god opstart, og jeg trænede også godt op til. Jeg er med på reserveholdet og træner fuldt med, så alt går fint, siger Morten Nielsen.
Morten Nielsen har kontrakt med FC Midtjylland til sommeren 2012.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
El Clásico kan afgøre det hele
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Færdig i Real Madrid
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
10. gang i træk
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst