Tidligere Chelsea-talent tæt på i FCM

Morten Nielsen føler sig tættere på holdet i FC Midtjylland end på noget andet tidspunkt siden sin ankomst fra AZ Alkmaar sidste sommer.



I en interessant DR2-dokumentar fortalte Niels Christian Jung tidligere på året historien om Morten Nielsen, der var et af Danmarks største talenter og skiftede fra KB til Chelsea.

Læs også: Drogba fjernede tøj og slog med klip-klapper

Det ophold gav flere nedture end store sportslige oplevelser for Nielsen, der blev udlejet til Landskrona og senere skiftede på fri transfer til AZ Alkmaar, hvor danskeren heller ikke var i nærheden af regelmæssig spilletid eller førsteholdet for den sags skyld.

I FC Midtjylland har Morten Nielsen siden underskrivelsen af en toårig kontrakt i august trænet med førsteholdet og spillet kampe for klubbens reserver, hvor det også er blevet til gode scoringer. Om Nielsen får et gennembrud hos sølvkandidaterne er endnu usikkert, men selv mener Nielsen, at det går den rigtige vej i forsøget på at få førsteholdsdebut, selvom han i sidste kamp igen måtte se til udefra, selvom Sylvester Igboun havde karantæne.

– Jeg mener, at jeg er lige så tæt på som mange af de andre. Mikkel Thygesen og Ken Fagerberg er måske lidt foran, fordi de har prøvet det mange gange før. Jeg har jo været i udlandet før det her, og jeg har egentlig ikke vist det store. Plus at de begge er nogle dyre spillere. Ikke at det nødvendigvis betyder noget, men de er lidt foran. Det er ikke noget negativt om dem, de er bare foran, siger Morten Nielsen til tipsbladet.dk.

– Jeg skal vente på min chance og så ind og vise, at jeg er lige så god og endnu bedre. Jeg skal ikke tænke så meget over det. Jeg skal kæmpe, spille nogle gode kampe for reserveholdet og så være med omkring førsteholdet. Så skal min chance nok komme på et tidspunkt, siger Morten Nielsen.

Da Morten Nielsen kom til FCM, var han meget langt fra at være i form til Superliga-fodbold, og derfor acceptere den tidligere Chelsea- og AZ-spiller, at der er gået lang tid uden førsteholdsdebut.

– Jeg var overhovedet ikke klar fysisk. Jeg har ikke kunnet spille 90 minutter. Det lyder lidt dumt, men det har jeg ikke kunnet. Her efter jul har jeg haft en god opstart, og jeg trænede også godt op til. Jeg er med på reserveholdet og træner fuldt med, så alt går fint, siger Morten Nielsen.

Morten Nielsen har kontrakt med FC Midtjylland til sommeren 2012.



Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Kæmpe forløsning for FC København

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

I dialog med Brøndby

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Set i København – de leder efter ny sportschef

Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Her er Superligaens 5 bedste trænere 

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Hingste sparker Falke i Casablanca

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone

Allan Kuhn i svime: Suverænt!

Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’