Konstantinos Tsimikas kunne ikke have fået en værre afsked med Esbjerg fB. Holdet var tæt på at rykke ud af Superligaen og jagtede desperat AC Horsens’ føring. Tsimikas havde allerede fået en advarsel for at smide bolden i jorden tidligere i kampen, og fire minutter før slutfløjt sparkede han ud og ramte Hallur Hanssons hånd. Rødt kort.
EfB måtte i 1. division, og Tsimikas rejste hjem til Olympiakos med et dårligt sidste indtryk. For manges Superliga-seeres vedkommende var det det sidste, de hørte til ham, indtil han pludselig var på vej til Liverpool i sidste uge. Mandag aften annoncerede klubben så skiftet.
Fra nedrykning med Esbjerg til de regerende vindere af Premier League, Champions League og klub-VM på tre år.
Men selv om Tsimikas kom fra Danmark med et rødt kort og skamfuld nedrykning, havde en af hans holdkammerater forventet at se ham på større adresser end Gl. Vardevej, hvor EfB holder til.
– Jeg vidste ikke lige, det ville blive Liverpool, men jeg har altid tænkt, at man ville høre om ham senere. Han havde et potentiale, og det så man også i glimt i Esbjerg, men vores hold var heller ikke det bedste. Det er svært at shine for alvor i den situation, siger Jeppe Højbjerg til tipsbladet.dk.
Konstantinos Tsimikas var en af seks udlændinge, der kom til Esbjerg i vinteren 2017 i et forsøg på at afværge den nedrykning, der allerede da var på vej. Han nåede 13 kampe, to mål og to oplæg i sin tid i Superligaen, inden hans lejeaftale ophørte, og han vendte tilbage til Olympiakos.
Læs også:Mandagens rygtebørs: Liverpools mestre jagter tidligere Esbjerg-spiller
Han var gladere for at angribe end for at forsvare, mener Højbjerg.
– Jeg husker ham som offensiv back. En, der kigger mere fremad end bagud. Han kunne god tlide at angribe, kunne godt lide at komme med i et overlap. Defensiven var lidt hans akilleshæl eller andenprioritet, men tit kunne han opveje for det, fordi han havde den fart, han havde. Han kunne reparere meget, fordi han var så hurtig, som han var, siger Esbjerg-målmanden.
– Hans fart var hans spidskompetence. Jeg kan ikke huske indlæg og sådan noget, men jeg kan huske hans fart, for den var rimelig voldsom.
På den måde, ræsonnerer Højbjerg, minder Tsimikas måske om manden, han formentlig skal agere reserve for, Andy Robertson. Til gengæld håber Højbjerg, at hans tidligere holdkammerat har forbedret sine engelskkundskaber.
– Da han kom, kunne han nærmest ikke tale engelsk. Jeg tror, han blev bedre til at forstå det, men i starten kunne han ikke det mest basale. De har en del internationale spillere i Olympiakos, så man må formode, han er blevet bedre, siger Jeppe Højbjerg.
Liverpool får også en spiller, som Højbjerg kalder “en spasmager i omklædningsrummet” og i det hele taget en spøjs karakter.
Læs også:Medie: Liverpool og Leicester får bud på tidligere Esbjerg-spiller afvist
– I starten sagde han ikke så meget, men han åbnede hurtigt op. Han var sgu en sjov fyr og havde en god energi i omklædningsrummet. Han var lidt en lallefyr uden for banen og kunne lide have det sjovt med andre, siger målmanden.
– Han var lidt sin egen. Vi havde nogle regler, for eksempel at man ikke brugte sin mobil i omklædningsrummet, men nogle gange kunne han sidde og snakke i telefon i omklædningsrummet. Jeg ved ikke, om det var, fordi han ikke forstod det, når det blev sagt på engelsk, tilføjer Højbjerg med et grin.
Mens Tsimikas er endt i Liverpool, er det gået vidt forskellige for de fem andre udlændinge, der kom til Esbjerg i januar og februar 2017.
Landsmanden Giorgios Katsikas er klubløs, efter han forlod Dinamo Brest i Hviderusland i maj. Otar Kakabadze spiller i FC Luzern i Schweiz, Budu Zivzivadze i ungarske Fehérvár, Emmanuel Oti Essigba forlod EfB i efteråret og er nu i Madura United i Indonesien.
Kun Lasha Parunashvili er stadig i klubben.
Læs også:Søndagens rygtebørs: Tidligere EfB-spiller tæt på 100 mio-skifte til Liverpool
Læs også:Officielt: Tidligere EfB-spiller solgt til Liverpool
Læs også:Dansk dommer dømte græsk derby: Kampklædt politi holdt spillerne adskilt
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
INTERVIEW
Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
CHEFENS DOM
Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
‘Tæt på et rædselskabinet’
TOPNYHED
– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket
NYHEDER
PSG-stjerne tiltalt for voldtægt
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
EKSKLUSIVT
Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming
Argentinske klubber strejker
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
