Konstantinos Tsimikas kunne ikke have fået en værre afsked med Esbjerg fB. Holdet var tæt på at rykke ud af Superligaen og jagtede desperat AC Horsens’ føring. Tsimikas havde allerede fået en advarsel for at smide bolden i jorden tidligere i kampen, og fire minutter før slutfløjt sparkede han ud og ramte Hallur Hanssons hånd. Rødt kort.
EfB måtte i 1. division, og Tsimikas rejste hjem til Olympiakos med et dårligt sidste indtryk. For manges Superliga-seeres vedkommende var det det sidste, de hørte til ham, indtil han pludselig var på vej til Liverpool i sidste uge. Mandag aften annoncerede klubben så skiftet.
Fra nedrykning med Esbjerg til de regerende vindere af Premier League, Champions League og klub-VM på tre år.
Men selv om Tsimikas kom fra Danmark med et rødt kort og skamfuld nedrykning, havde en af hans holdkammerater forventet at se ham på større adresser end Gl. Vardevej, hvor EfB holder til.
– Jeg vidste ikke lige, det ville blive Liverpool, men jeg har altid tænkt, at man ville høre om ham senere. Han havde et potentiale, og det så man også i glimt i Esbjerg, men vores hold var heller ikke det bedste. Det er svært at shine for alvor i den situation, siger Jeppe Højbjerg til tipsbladet.dk.
Konstantinos Tsimikas var en af seks udlændinge, der kom til Esbjerg i vinteren 2017 i et forsøg på at afværge den nedrykning, der allerede da var på vej. Han nåede 13 kampe, to mål og to oplæg i sin tid i Superligaen, inden hans lejeaftale ophørte, og han vendte tilbage til Olympiakos.
Læs også:Mandagens rygtebørs: Liverpools mestre jagter tidligere Esbjerg-spiller
Han var gladere for at angribe end for at forsvare, mener Højbjerg.
– Jeg husker ham som offensiv back. En, der kigger mere fremad end bagud. Han kunne god tlide at angribe, kunne godt lide at komme med i et overlap. Defensiven var lidt hans akilleshæl eller andenprioritet, men tit kunne han opveje for det, fordi han havde den fart, han havde. Han kunne reparere meget, fordi han var så hurtig, som han var, siger Esbjerg-målmanden.
– Hans fart var hans spidskompetence. Jeg kan ikke huske indlæg og sådan noget, men jeg kan huske hans fart, for den var rimelig voldsom.
På den måde, ræsonnerer Højbjerg, minder Tsimikas måske om manden, han formentlig skal agere reserve for, Andy Robertson. Til gengæld håber Højbjerg, at hans tidligere holdkammerat har forbedret sine engelskkundskaber.
– Da han kom, kunne han nærmest ikke tale engelsk. Jeg tror, han blev bedre til at forstå det, men i starten kunne han ikke det mest basale. De har en del internationale spillere i Olympiakos, så man må formode, han er blevet bedre, siger Jeppe Højbjerg.
Liverpool får også en spiller, som Højbjerg kalder “en spasmager i omklædningsrummet” og i det hele taget en spøjs karakter.
Læs også:Medie: Liverpool og Leicester får bud på tidligere Esbjerg-spiller afvist
– I starten sagde han ikke så meget, men han åbnede hurtigt op. Han var sgu en sjov fyr og havde en god energi i omklædningsrummet. Han var lidt en lallefyr uden for banen og kunne lide have det sjovt med andre, siger målmanden.
– Han var lidt sin egen. Vi havde nogle regler, for eksempel at man ikke brugte sin mobil i omklædningsrummet, men nogle gange kunne han sidde og snakke i telefon i omklædningsrummet. Jeg ved ikke, om det var, fordi han ikke forstod det, når det blev sagt på engelsk, tilføjer Højbjerg med et grin.
Mens Tsimikas er endt i Liverpool, er det gået vidt forskellige for de fem andre udlændinge, der kom til Esbjerg i januar og februar 2017.
Landsmanden Giorgios Katsikas er klubløs, efter han forlod Dinamo Brest i Hviderusland i maj. Otar Kakabadze spiller i FC Luzern i Schweiz, Budu Zivzivadze i ungarske Fehérvár, Emmanuel Oti Essigba forlod EfB i efteråret og er nu i Madura United i Indonesien.
Kun Lasha Parunashvili er stadig i klubben.
Læs også:Søndagens rygtebørs: Tidligere EfB-spiller tæt på 100 mio-skifte til Liverpool
Læs også:Officielt: Tidligere EfB-spiller solgt til Liverpool
Læs også:Dansk dommer dømte græsk derby: Kampklædt politi holdt spillerne adskilt
LIVE
TransferLIVE: Diant Ramaj lander i Kbh om lidt
NYHEDER
Magisk sæsonpremiere for Mathias Kvistgaarden
INTERVIEW
Vild med Brøndby-køb: Han er virkelig klog
Farzam om ny Brøndby-spiller: Jeg får opkald
MEDIE
Dominik Kotarski-handel stødt på udfordringer
TOPNYHED
Sportschef revser dansker efter klubskifte
EKSKLUSIVT
Sker dansk kæmpetransfer? ‘Ramt smertegrænsen’
LIVE
Superliga-LIVE: Mindes FCK-Brøndby-brag
OPTAKT
Lyngby BK – FC Midtjylland
NYHEDER
Patrick Dorgu på tavlen for Man Utd
OPTAKT
Randers FC – FC København
EKSKLUSIVT
Agent raser: ‘Det ved du sgu da ikke!’
STORT INTERVIEW
Husker du Jonathan Richter? Jagter vild bedrift
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Højbjerg fanget i transferdrama: ‘Jeg er uenig!’
TOPNYHED
Farzam om FCK-truppen: Det er umuligt
NYHEDER
Afsløring: Kasper Lorentzen fyret i B.93
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Enggård på plads i rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Der kunne godt komme et monsterbud på FCK-stjerne!
MEDIE
Jagtet af FCK – kultklub bød 71 millioner kroner
MEDIE
FC København-stjerne afviser storklub
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Afslører markante detaljer om stor dansk transfer
NYHEDER
Graulund: ‘Transfer var fiasko fra start til slut’
INTERVIEW
Reagerer på skrækmelding: Jeg har skrevet til ham
MEDIE
Vildt! På vej til Danmark – så dyr er Diant Ramaj
AVIS
FC København-emne tæt på skifte til 40 millioner
HELT VILDT
Bekræfter: Denis Vavro smidt ud af truppen
EKSPERT
Køb ham, FCK!
AVIS
FC Midtjylland-spiller tæt på skifte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Enggård skifter i rekordtransfer
INTERVIEW
