FC Midtjylland og FC København har mere eller mindre delt mesterskaberne mellem sig efter engelske Mathew Benham rykkede ind som ejer i den midtjyske klub tilbage i sommeren 2014.
Forud for denne sæson havde de dog kun kvalificeret sig til ét europæisk gruppespil, men i denne sæson fik de sparket døren ind til Champions League. Det tegner naturligvis godt, men for den tidligere FCK-direktør Dan Hammer, så er der nogle områder, som de skal passe på. Det fortæller han på FC Midtjyllands hjemmeside.
– Klubben fremstår som en helhed. Fra bane til bestyrelseslokale tænker man ens. Det har været stor kontinuitet, og det hænger sammen med, at der er folk, som har været med meget længe og tænker ensartet. Det mod FC Midtjylland udviser på banen, ser man også kommercielt og organisatorisk, siger han og fortsætter:
Læs også:Leder: Skal FCK smide sæsonen for at redde fremtiden?
– Jeg vil sige det sådan, at det er en enorm udfordring for organisationer på alle niveauer at være opmærksom på, om man bare gentager sig selv, hvor alle klonerne af en selv sidder og nikker, eller om man reelt set udfordrer sig selv til at blive bedre. Men jeg er sikker på, at der er en masse dygtige folk i klubben, som er klar til at håndtere den udfordring. Det bliver i hvert fald spændende at følge, lyder det fra Dan Hammer.
Den tidligere FCK-boss peger endvidere på, at det næste svære skridt for FCM er, at man nu har stort set alt at miste. Dog er han ikke så bange for, at de går i stå, da klubbens ledelse ofte retter sig mod nye målsætninger.
Han har dog en løftet pegefinger til dem, som FCM-toppen og resten af klubben kan tage med sig.
Læs også:Kongecitater fra fortiden: Dansk fodbold ville være fucking miles away
– Man skal bare vide, at det er en helt anden og voksen opgave at være dominerende i den danske liga og samtidigt præstere europæisk. Man skal knække koden til at klare sig godt mod klubber, hvis trupper er mange gange dyrere, end den man selv har. Det er måske det sværeste sted at være i international fodbold. At være en dominerende klub i en af de ligaer under de allerstørste og så bide de klubber fra store ligaer i knæhaserne ved at spille europæisk fodbold kontinuerligt, siger Hammer.
Dan Hammer forlod FC København tilbage i 2010, og han står i dag i spidsen for Royal Arena.
Læs også:FCM har været i tætpakket program: Sådan ser spillernes tal ud
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Brøndby tog vigtig overtidssejr
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
