Tidligere FCK-boss med godt råd: Her skal Midtjylland passe på i fremtiden

Dan Hammer var en del af det store ryk i FC København i 00’erne, og han minder nu FC Midtjylland om, at de skal huske at udfordre dem selv.



FC Midtjylland og FC København har mere eller mindre delt mesterskaberne mellem sig efter engelske Mathew Benham rykkede ind som ejer i den midtjyske klub tilbage i sommeren 2014. 

Forud for denne sæson havde de dog kun kvalificeret sig til ét europæisk gruppespil, men i denne sæson fik de sparket døren ind til Champions League. Det tegner naturligvis godt, men for den tidligere FCK-direktør Dan Hammer, så er der nogle områder, som de skal passe på. Det fortæller han på FC Midtjyllands hjemmeside.

– Klubben fremstår som en helhed. Fra bane til bestyrelseslokale tænker man ens. Det har været stor kontinuitet, og det hænger sammen med, at der er folk, som har været med meget længe og tænker ensartet. Det mod FC Midtjylland udviser på banen, ser man også kommercielt og organisatorisk, siger han og fortsætter:

Læs også:Leder: Skal FCK smide sæsonen for at redde fremtiden?

– Jeg vil sige det sådan, at det er en enorm udfordring for organisationer på alle niveauer at være opmærksom på, om man bare gentager sig selv, hvor alle klonerne af en selv sidder og nikker, eller om man reelt set udfordrer sig selv til at blive bedre. Men jeg er sikker på, at der er en masse dygtige folk i klubben, som er klar til at håndtere den udfordring. Det bliver i hvert fald spændende at følge, lyder det fra Dan Hammer.

Den tidligere FCK-boss peger endvidere på, at det næste svære skridt for FCM er, at man nu har stort set alt at miste. Dog er han ikke så bange for, at de går i stå, da klubbens ledelse ofte retter sig mod nye målsætninger.

Han har dog en løftet pegefinger til dem, som FCM-toppen og resten af klubben kan tage med sig.

Læs også:Kongecitater fra fortiden: Dansk fodbold ville være fucking miles away

– Man skal bare vide, at det er en helt anden og voksen opgave at være dominerende i den danske liga og samtidigt præstere europæisk. Man skal knække koden til at klare sig godt mod klubber, hvis trupper er mange gange dyrere, end den man selv har. Det er måske det sværeste sted at være i international fodbold. At være en dominerende klub i en af de ligaer under de allerstørste og så bide de klubber fra store ligaer i knæhaserne ved at spille europæisk fodbold kontinuerligt, siger Hammer.

Dan Hammer forlod FC København tilbage i 2010, og han står i dag i spidsen for Royal Arena.

Læs også:FCM har været i tætpakket program: Sådan ser spillernes tal ud






EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

10. gang i træk

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Færdig i Real Madrid

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Kræver flere hold i Superligaen

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

FC Midtjylland – Viborg FF

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

AGF – Sønderjyske

Ipswich er tilbage i Premier League

Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

FCK lurer på landsholdsspiller