Tidligere holdkammerater jagter topscorertitlen

Patrick Mortensen og Ronnie Schwartz spillede sammen i Norge og jagter begge Kamil Wilczek på topscorerlisten.



AGF-angriber Patrick Mortensen gik med to scoringer i sejren over Ronnie Schwartz og FC Midtjylland forbi sin tidligere holdkammerat på Superligaens topscorerliste.

De to angribere spillede sammen i norske Sarpsborg, og AGF Patrick Mortensen nyder godt af konkurrencen fra sin tidligere holdkammerat.

– Jeg ser topscorertitlen som en åben duel mellem Ronnie og mig, siger AGF-angriberen.

Patrick Mortensen fandt søndag vejen til nettet to gange og har nu scoret 16 gange i indeværende sæson – en enkelt gang mere end Ronnie Schwartz.

– Det er lidt sjovt, at det er mellem mig og ham, da vi har det godt sammen fra vores tid i Norge, siger Patrick Mortensen efter sejren over FCM.

Ronnie Schwartz anerkendte Patrick Mortensens anden scoring med et håndtryk ved midtercirklen, og det siger ifølge AGF-topscoreren noget om Schwartz.

– At se Ronnie med det overskud, at han gav mig hånden ved mit andet mål, viser klasse, og det sætter jeg stor pris på, siger han.

Patrick Mortensen vil ikke lægge skjul på, at det er naturligt for en angriber at jagte topscorertitler.

– Det er klart, at det betyder noget for mig, men det skal ikke være på bekostning af holdet.

– Men det går lidt hånd-i-hånd, for hvis jeg scorer mål, så er der også sandsynlighed for, at vi vinder, siger han.

Der er dog ikke tvivl om, hvad der fylder mest for klubbens viceanfører.

– Jeg vil gerne have det hele, men hvis jeg ikke kan få det hele, så vil jeg helst have den rette medalje frem for en topscorerpris, siger Mortensen.

AGF-angriberen ser frem til sølvbraget mod FCK på søndag, hvor han kan indhente Kamil Wilczeks 17 scoringer, som polakken nåede at score for Brøndby, inden han i januar skiftede til tyrkisk fodbold.

– Nu er der tre kampe tilbage, og så må vi se, hvem der trækker det længste strå, siger Patrick Mortensen om topscorerduellen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: AGF-flop skifter klub

Norsk ekspert håner Danmark

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superligaen er knækket

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Scorer heftig lønstigning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Spanien – Belgien

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Transfer på vej? FCM kan få millionbonus

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Arbejder på Brøndby-exit

Knuser transferrekord

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark