Tidligere holdkammerater jagter topscorertitlen

Patrick Mortensen og Ronnie Schwartz spillede sammen i Norge og jagter begge Kamil Wilczek på topscorerlisten.



AGF-angriber Patrick Mortensen gik med to scoringer i sejren over Ronnie Schwartz og FC Midtjylland forbi sin tidligere holdkammerat på Superligaens topscorerliste.

De to angribere spillede sammen i norske Sarpsborg, og AGF Patrick Mortensen nyder godt af konkurrencen fra sin tidligere holdkammerat.

– Jeg ser topscorertitlen som en åben duel mellem Ronnie og mig, siger AGF-angriberen.

Patrick Mortensen fandt søndag vejen til nettet to gange og har nu scoret 16 gange i indeværende sæson – en enkelt gang mere end Ronnie Schwartz.

– Det er lidt sjovt, at det er mellem mig og ham, da vi har det godt sammen fra vores tid i Norge, siger Patrick Mortensen efter sejren over FCM.

Ronnie Schwartz anerkendte Patrick Mortensens anden scoring med et håndtryk ved midtercirklen, og det siger ifølge AGF-topscoreren noget om Schwartz.

– At se Ronnie med det overskud, at han gav mig hånden ved mit andet mål, viser klasse, og det sætter jeg stor pris på, siger han.

Patrick Mortensen vil ikke lægge skjul på, at det er naturligt for en angriber at jagte topscorertitler.

– Det er klart, at det betyder noget for mig, men det skal ikke være på bekostning af holdet.

– Men det går lidt hånd-i-hånd, for hvis jeg scorer mål, så er der også sandsynlighed for, at vi vinder, siger han.

Der er dog ikke tvivl om, hvad der fylder mest for klubbens viceanfører.

– Jeg vil gerne have det hele, men hvis jeg ikke kan få det hele, så vil jeg helst have den rette medalje frem for en topscorerpris, siger Mortensen.

AGF-angriberen ser frem til sølvbraget mod FCK på søndag, hvor han kan indhente Kamil Wilczeks 17 scoringer, som polakken nåede at score for Brøndby, inden han i januar skiftede til tyrkisk fodbold.

– Nu er der tre kampe tilbage, og så må vi se, hvem der trækker det længste strå, siger Patrick Mortensen om topscorerduellen.

/ritzau/





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Rogers rundbarberer Kiwier i Florida

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Arsenal-dansker vender hjem

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Medier sender ham hjem til AGF

Afslører dansk toptræners millionløn

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

De jagter Henrik Meister



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Tottenham henter Liverpool-profil

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Kæmper om det samme trænerjob



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Afsløring: Hillerød henter Basem Alkhoudari

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Han var i spil som Brøndby-træner

Thelander holder døren åben efter stærk sæson



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Uventet skifte?