AGF-angriber Patrick Mortensen gik med to scoringer i sejren over Ronnie Schwartz og FC Midtjylland forbi sin tidligere holdkammerat på Superligaens topscorerliste.
De to angribere spillede sammen i norske Sarpsborg, og AGF Patrick Mortensen nyder godt af konkurrencen fra sin tidligere holdkammerat.
– Jeg ser topscorertitlen som en åben duel mellem Ronnie og mig, siger AGF-angriberen.
Patrick Mortensen fandt søndag vejen til nettet to gange og har nu scoret 16 gange i indeværende sæson – en enkelt gang mere end Ronnie Schwartz.
– Det er lidt sjovt, at det er mellem mig og ham, da vi har det godt sammen fra vores tid i Norge, siger Patrick Mortensen efter sejren over FCM.
Ronnie Schwartz anerkendte Patrick Mortensens anden scoring med et håndtryk ved midtercirklen, og det siger ifølge AGF-topscoreren noget om Schwartz.
– At se Ronnie med det overskud, at han gav mig hånden ved mit andet mål, viser klasse, og det sætter jeg stor pris på, siger han.
Patrick Mortensen vil ikke lægge skjul på, at det er naturligt for en angriber at jagte topscorertitler.
– Det er klart, at det betyder noget for mig, men det skal ikke være på bekostning af holdet.
– Men det går lidt hånd-i-hånd, for hvis jeg scorer mål, så er der også sandsynlighed for, at vi vinder, siger han.
Der er dog ikke tvivl om, hvad der fylder mest for klubbens viceanfører.
– Jeg vil gerne have det hele, men hvis jeg ikke kan få det hele, så vil jeg helst have den rette medalje frem for en topscorerpris, siger Mortensen.
AGF-angriberen ser frem til sølvbraget mod FCK på søndag, hvor han kan indhente Kamil Wilczeks 17 scoringer, som polakken nåede at score for Brøndby, inden han i januar skiftede til tyrkisk fodbold.
– Nu er der tre kampe tilbage, og så må vi se, hvem der trækker det længste strå, siger Patrick Mortensen om topscorerduellen.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
MEDIE
Chokskifte på vej?
Skylder FC København penge – straffes hårdt
Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
OPTAKT
Skotland – Brasilien
NYHEDER
FC Midtjylland forlænger med stort talent
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
OPTAKT
Bosnien-Hercegovina – Qatar
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
OPTAKT
Schweiz – Canada
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
VM i tal: Så vildt har det været
TRANSFER
