Årets Africa Cup of Nations var en udsædvanlig udgave. Verdens ældste kontinentale fodboldslutrunde plejer at blive spillet i januar-februar, men i 2019 lå den i juni-juli. Det passede Eddi Gomes fint. Så kunne han nå at komme sig over den knæskade, han havde fået i efteråret 2018.
Guinea-Bissau var kvalificeret for bare anden gang i historien, og den tidligere Esbjerg-spiller var udset til at skulle med. Men en uge før afrejse gik det galt igen. Han gik ind i en fifty-fifty-duel til træning og fik et ordentlig slag på det andet knæ. Det kostede en operation.
Landstræneren var ellers villig til at strække sig langt for at få sit forsvarsfyrtårn med, men der blev ved med at samle sig væske i knæet.
– Dagen efter begyndte der at komme vand i, så jeg fik taget vandet ud. Vi ville give det ro i tre-fire dage, men vandet kom tilbage nærmest dagen efter. Så sagde lægen: “Der er noget galt.” Så jeg valgte at sige, at jeg ikke tog chancen. Det er ærgerligt ikke at komme med, når man har været med til at kvalificere holdet til slutrunden, siger Eddi Gomes til tipsbladet.dk.
– Jeg tror, jeg tog hjem direkte efter, og så var jeg hjemme i en hel uge uden at komme ud eller gøre noget. Det var hårdt, at jeg var nødt til at sige nej. Men jeg var nødt til at tænke på den lange bane. Det er ikke sjovt. Der faldt nogle tårer, men man håber bare, man har taget den rigtige beslutning.
Siden har Gomes, der var anfører for Danmarks OL-landshold i 2016, knoklet for at komme tilbage på fodboldbanen. Han har tilbragt mange timer i styrkelokalet og i selskab med sin fysioterapeut, og han har savnet at spille fodbold.
Det er ellers ikke første gang, at Eddi Gomes kæmper sig tilbage fra en langvarig skade, men det gør det ikke lettere af den grund.
– Det har været hårdt, fordi man har set sine venner spille fodbold, og det eneste, man vil, er også at spille.. Jeg har prøvet det før, og man siger jo, at så burde det være nemmere, men det er det ikke, siger Gomes.
– Det eneste, man har lyst til, er at spille fodbold og være i omklædningsrummet, hvor man føler sig godt tilpas. Den skulle jeg lige sluge. Men jeg er taknemmelig for den støtte, jeg har fået.
Nu nærmer den tidligere Superliga-profil sig dog et comeback. Han er begyndt at løbe igen, og han mærker ingen problemer med knæet, selv når han sprinter. Derfor har Gomes også taget hul på klubjagten.
Den må meget gerne bringe ham tilbage til Danmark, som han forlod for fem år siden, da Esbjerg fB solgte ham for et større millionbeløb til kinesiske Henan Jianye.
– Lige nu kigger vi ikke noget specifikt sted. Jeg har sagt til min agent, at jeg gerne vil tilbage til Superligaen, men man skal aldrig sige aldrig. Man ved ikke, om man får en god aftale i et andet land. Det siger jeg ikke nej til. Men jeg vil gerne tilbage til Superligaen, siger Eddi Gomes, der især ønsker at være tættere på sin familie i Danmark.
Han fyldte 31 år i november, og efter han ikke har spillet en kamp i 15 måneder, er det værd at spørge, om han stadig har det niveau, der indbragte ham et lukrativt skifte til Kina. Svaret, mener Gomes selv, er et klart ja.
– Jeg synes, jeg stadig jeg er hurtig, jeg er kropsstærk, jeg er duelstærk. Jeg er også blevet klogere efter alle de gode gule kort, jeg fik i mine seks måneder i Superligaen (7 i 13 kampe, red.). Nu ved jeg, hvornår man skal lave det frispark og ikke lave det frispark, siger han.
– Mange tror, jeg er gået ned i niveau og ikke er så hurtig mere. Det synes jeg selv, jeg er. Det må jeg bare bevise for folk igen, ligesom før jeg kom i Superligaen, hvor folk ikke troede på mig.
Eddi Gomes har haft en atypisk karriere, eftersom han spillede amatørfodbold, til han var i midten af 20’erne, og først blev solgt til Superligaen, da han var 26. På det tidspunkt havde han bare én sæson hos HB Køge i 1. division bag sig, men Gomes gjorde tvivlerne til skamme.
De samme værktøjer kan han bruge igen denne gang.
– Der er ikke nogen bedre følelse end at modbevise folk, der tvivler på én. Jeg vil vise, at jeg er den samme type og god nok til Superligaen, siger Eddi Gomes.
LIVE
LIVE: Brøndby jagter dansk træner
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
AVIS
Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
Brøndby fyrer Steve Cooper
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
Færdig som cheftræner i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL
