Tidligere Superliga-spiller på klubjagt: Det gør ondt på ham

Den tidligere FC Midtjylland- og Esbjerg fB-spiller står uden kontrakt på fjerde måned, og det har ikke været nemt, lyder det fra spillerens far.



I sommer rejste Rafal Kurzawa fra Esbjerg fB tilbage til franske Amiens, efter at hans lejeaftale med den vestjyske klub udløb, men siden har han ikke spillet en eneste kamp.

Amiens valgte nemlig at fritstille den tidligere polske landsholdsspiller i oktober, og siden Rafal Kurzawa stået uden klub. Der var ellers rygter om et skifte til polske Gornik Zabrze i oktober, men det skifte faldt aldrig på plads, og i stedet har han blot trænet for sig selv, mens han leder efter en ny klub.

Ifølge spillerens far, Alexander Kurzawa, har de seneste måneder gjort ondt på Rafal Kurzawa, som også har en fortid som lejesvend i FC Midtjylland. 

Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2021

– Vi taler ikke meget om fodbold. Rafal er nervøs. Nogle gange ser vi en udenlandsk kamp, men når jeg spørger, hvad der skal ske, laver han et ansigt, der udstråler smerte. Jeg kan se, at denne situation gør ondt på ham, siger spillerens far til Sportowe Fakty og tilføjer:

– Det er trættende. Han træner, hvad han lærte i Frankrig, Danmark og Polen. Han vil være forberedt, han arbejder hårdt. Men han savner bane.

Samtidig siger faren, at Rafal Kurzawą nød sin tid i Esbjerg fB – i modsætning til tiden i franske Amiens. 

Læs også:FCM tilbage på træningsbanen: Flere spillere er endnu ikke vendt retur

– Der (i Esbjerg fB, red.) passede alt. Han begyndte at spille med det samme, han blev rost. Han vidste, hvad de forventede af ham i klubben. I Frankrig behandlede de ham underligt. De bad ham om at forbedre sin hastighed, og da han gjorde det, forsikrede træneren ham om, at han ville få chancen igen. Senere blev han sendt ned til reserverne. Vi forstod det ikke, siger Aleksander Kurzawa.

Rafal Kurzawa, 27 år, står noteret for ni kampe og et mål for FC Midtjylland samt 13 kampe og to mål for Esbjerg fB.

Han kan aktuelt erhverves kvit og frit, da han som nævnt står uden kontrakt. 

Læs også:Transferplanen: Bayer Leverkusen viser interesse for FCN-stjerne
Læs også:En, to, tre, fire, fem målmænd: 1. divisionsklub henter ny keeper
Læs også:Tyrkiske medier spekulerer: Afslører Kasper Junker sin næste klub?




En sort plet på hans eftermæle




LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Afsløring: FC København afviser millionbud



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

Ked af hemmeligt FCK-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Anton Gaaei-handel meldes død

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!