Tidligere Superliga-spiller på klubjagt: Det gør ondt på ham

Den tidligere FC Midtjylland- og Esbjerg fB-spiller står uden kontrakt på fjerde måned, og det har ikke været nemt, lyder det fra spillerens far.



I sommer rejste Rafal Kurzawa fra Esbjerg fB tilbage til franske Amiens, efter at hans lejeaftale med den vestjyske klub udløb, men siden har han ikke spillet en eneste kamp.

Amiens valgte nemlig at fritstille den tidligere polske landsholdsspiller i oktober, og siden Rafal Kurzawa stået uden klub. Der var ellers rygter om et skifte til polske Gornik Zabrze i oktober, men det skifte faldt aldrig på plads, og i stedet har han blot trænet for sig selv, mens han leder efter en ny klub.

Ifølge spillerens far, Alexander Kurzawa, har de seneste måneder gjort ondt på Rafal Kurzawa, som også har en fortid som lejesvend i FC Midtjylland. 

Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2021

– Vi taler ikke meget om fodbold. Rafal er nervøs. Nogle gange ser vi en udenlandsk kamp, men når jeg spørger, hvad der skal ske, laver han et ansigt, der udstråler smerte. Jeg kan se, at denne situation gør ondt på ham, siger spillerens far til Sportowe Fakty og tilføjer:

– Det er trættende. Han træner, hvad han lærte i Frankrig, Danmark og Polen. Han vil være forberedt, han arbejder hårdt. Men han savner bane.

Samtidig siger faren, at Rafal Kurzawą nød sin tid i Esbjerg fB – i modsætning til tiden i franske Amiens. 

Læs også:FCM tilbage på træningsbanen: Flere spillere er endnu ikke vendt retur

– Der (i Esbjerg fB, red.) passede alt. Han begyndte at spille med det samme, han blev rost. Han vidste, hvad de forventede af ham i klubben. I Frankrig behandlede de ham underligt. De bad ham om at forbedre sin hastighed, og da han gjorde det, forsikrede træneren ham om, at han ville få chancen igen. Senere blev han sendt ned til reserverne. Vi forstod det ikke, siger Aleksander Kurzawa.

Rafal Kurzawa, 27 år, står noteret for ni kampe og et mål for FC Midtjylland samt 13 kampe og to mål for Esbjerg fB.

Han kan aktuelt erhverves kvit og frit, da han som nævnt står uden kontrakt. 

Læs også:Transferplanen: Bayer Leverkusen viser interesse for FCN-stjerne
Læs også:En, to, tre, fire, fem målmænd: 1. divisionsklub henter ny keeper
Læs også:Tyrkiske medier spekulerer: Afslører Kasper Junker sin næste klub?




Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div




LIVE

LIVE: 8 nomineret til årets spiller i Superligaen

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Monstersalg: FC København-boss jubler

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Atletico Madrid interesseret i dansker

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Barcelona – Real Madrid

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Splitter landet: ‘En afsikret håndgranat’

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Manchester City – Brentford

– Der er hævntørst hos Brøndbys fans

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Wolfsburg – Bayern

Medie: Køber Højlund for 330 millioner