Transferplanen: Bayer Leverkusen viser interesse for FCN-stjerne

Skal der købes spillere, og skal der sælges? Tipsbladet.dk analyserer løbende frem mod vinduets lukning de 12 Superliga-klubbers transferplaner. Her sættes fokus på FC Nordsjælland.



Selv om de i sommer sagde farvel til to store profiler i form af Mohammed Kudus, der er skiftet til AFC Ajax, og Mikkel Damsgaard, der er rykket til Sampdoria, har FC Nordsjælland formået at gøre nye, unge spillere klar. Klubben er aktuelt numer otte i Superligaen – fire point efter FCK på sjettepladsen.

Abu Francis fik et lille gennembrud i løbet af efteråret, og flere unge spillere viste, at de er klar til at tage over hos Farum-klubben.

Vi sætter fokus på alle 12 Superliga-holds transferbehov – denne gang er der fokus på FC Nordsjælland.

Vinterens tilgange:
Ingen

Læs også:Efter trylleri i Italien: Store klubber har noteret sig dansk stjerneskud

Vinterens afgange:
Gideon Mensah (Varbergs BoIS)
Mikkel Rygaard (LSK Lodz)

Kommende kontraktudløb:
Martin Vantruba (30. juni 2021, lejeaftale)
Ulrik Yttergård Jenssen (30. juni 2021)
Clinton Antwi (30. juni 2021)

Her kan der sælges:
De har allerede solgt Mikkel Rygaard, og dermed er der åbnet for nogle unge spillere på midtbanen, hvor der er flere store talenter på vej.

Det er klart, at Kamaldeen Sulemana er interessant for store klubber, og på rygteplan skal Bayer Leverkusen være interesseret. Det ligner dog umiddelbart, at FCN tidligst vil sælge til sommer, og i det hele taget kunne det godt gå hen og blive et stille transfervindue.

Læs også:Fredagens rygtebørs: Ombejlet Fremad Amager-talent rygtes til udlandet

Naturligvis kan der være et par udlejninger og en spiller eller to fra bredden, der bliver solgt, men umiddelbart ligner det et vindue, hvor ledelsen holder på truppen. En mulighed for et salg kan være Magnus Kofod, hvis det rigtige tilbud kommer. Han har talt om at prøve sig af i udlandet snart.

Her kan der købes:
Det tegner også mest til at være en udviklingsspiller eller to, man henter i dette transfervindue, hvis man henter noget. FC Nordsjælland er godt besat på alle positioner og har en god kombination af ungdom og rutine.

Sælger man en spiller som Kamaldeen Sulemana, kan det måske komme på tale at gøre noget, men som de så ofte gør i FC Nordsjælland, er fokus på udvikling af egne spillere, inden man går i transfermarkedet og handler.

Citatet:
Sportschef Jan Laursen til Ekstra Bladet om Kamaldeen Sulemana og Mohammed Diomande:
– Det er to exceptionelt gode spillere, som der også var store forventninger til, inden vi så dem i Superligaen. Det er da rart, at de forventninger er blevet bekræftet.

Nøglepersoner:
Flemming Pedersen, cheftræner
Jan Laursen, sportschef
Tom Vernon, ejer

Læs også:– Brøndby rækker ud efter DM-guldet
Læs også:Tynder ud i Brøndby-lazarettet: Flere spillere på vej tilbage
Læs også:Efter meniskskade: Mohammed Kudus er klar til kamp




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

‘De har haft det værste transfervindue’

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

AGF – Brøndby IF

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Paulinho tager hjem til Brasilien



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Viborg FF – OB

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Nu taler Messi

Her er VM-turneringens hold

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Sønderjyske – FC Midtjylland

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Bundesliga-klub enig med dansker



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Han er VM’s bedste spiller

Kryptisk besked til Mileta Rajovic