Hvad gør man, hvis man har en række store talenter men ikke kan finde plads og spilletid nok til dem?
I FC Midtjyllands tilfælde var løsningen for Ousmane Diomande for små to år siden at leje ham til CD Mafra, den portugisiske klub, FCM var begyndt at arbejde med i 2022 og endegyldigt opkøbte i sommeren 2023.
Diomande, der havde spillet på FC Midtjyllands U/19-hold i et halvt års tid, gjorde det så godt, at Sporting Clube købte ham fri i januar 2023, og Sporting købte Diomande af FC Midtjylland, der var ejer.
Det har været en god oplevelse for både Sporting og Diomande, der sammen bliver portugisiske mestre med Diomande som en profil, og ud over at være en god historie for FC Midtjylland, kan det også ende med at blive en rigtig god forretning for midtjyderne.
For Diomande tiltrak sig allerede sidste år seriøs interesse fra Premier League, ligaen med de mange penge, og nu er midtstopperen for alvor i spil igen.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har Sporting smækket et prisskilt på 60 millioner euro, svarende til cirka 450 millioner kroner, på Diomande.

Og hvor klubben og succestræneren Ruben Amorim gerne vil holde på profiler som Morten Hjulmand og om muligt den svenske superstjerne Viktor Gyökeres, skal man være klar til at sælge Diomande.
Det vil være ekstremt spektakulært, for ikke at sige overraskende, hvis Sporting ender med et beløb oppe i den klasse, der så småt nærmer sig prisskilt på en verdensstjerne som Rúben Dias.
FC Midtjylland har ifølge Tipsbladets oplysninger en videresalgsklausul på 20 procent, så skulle Sporting ende med et salg i den prisklasse, ville det kaste cirka 75 millioner kroner af sig til FCM.
FC Midtjylland og Mafra har i denne sæson en ny, interessant stopper i Ousmane Diao, der har klaret sig flot og er i kikkerten hos Benfica og Sporting, men også er en mulighed for FC Midtjylland i den kommende sæson, som Tipsbladet torsdag kunne fortælle.
Benfica og FC Midtjylland er bestemt ikke venner, efter FC Midtjylland sidste år skrev kontrakt med det transferfri talent Franculino fra Benfica, og også hentede den 16-årige Alamara Djabi, Franculinos gode ven, fra Lissabon-klubben.
Men forretning vil være forretning i tilfældet med Diao, hvis Benfica ender med et bud på i hvert fald 10 millioner euro, cirka 75 millioner kroner, der skal være Mafras minimum for et salg.
Newcastle og Arsenal har været nævnt i tidligere transfervinduer som mulige aftagere til Ousmane Diomande, der spiller sidste runde i ligaen i weekenden, før Sporting har pokalfinale mod FC Porto søndag 26. maj.
LIVE
LIVE: Sådan skal Zanka bruge den næste tid
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
Færdig som cheftræner i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Cristiano Ronaldo i optur
AVIS