Tidligere Superliga-talent til salg for 450 mio.

Han nåede ikke at få debut i bedste række, men nu kan han ryge afsted til et voldsomt beløb og regne en masse millioner kroner ud over sin tidligere Superliga-klub.



Hvad gør man, hvis man har en række store talenter men ikke kan finde plads og spilletid nok til dem?

I FC Midtjyllands tilfælde var løsningen for Ousmane Diomande for små to år siden at leje ham til CD Mafra, den portugisiske klub, FCM var begyndt at arbejde med i 2022 og endegyldigt opkøbte i sommeren 2023.

Diomande, der havde spillet på FC Midtjyllands U/19-hold i et halvt års tid, gjorde det så godt, at Sporting Clube købte ham fri i januar 2023, og Sporting købte Diomande af FC Midtjylland, der var ejer.

Det har været en god oplevelse for både Sporting og Diomande, der sammen bliver portugisiske mestre med Diomande som en profil, og ud over at være en god historie for FC Midtjylland, kan det også ende med at blive en rigtig god forretning for midtjyderne.

For Diomande tiltrak sig allerede sidste år seriøs interesse fra Premier League, ligaen med de mange penge, og nu er midtstopperen for alvor i spil igen.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har Sporting smækket et prisskilt på 60 millioner euro, svarende til cirka 450 millioner kroner, på Diomande.

249798

Foto: Alamy

Og hvor klubben og succestræneren Ruben Amorim gerne vil holde på profiler som Morten Hjulmand og om muligt den svenske superstjerne Viktor Gyökeres, skal man være klar til at sælge Diomande.

Det vil være ekstremt spektakulært, for ikke at sige overraskende, hvis Sporting ender med et beløb oppe i den klasse, der så småt nærmer sig prisskilt på en verdensstjerne som Rúben Dias.

FC Midtjylland har ifølge Tipsbladets oplysninger en videresalgsklausul på 20 procent, så skulle Sporting ende med et salg i den prisklasse, ville det kaste cirka 75 millioner kroner af sig til FCM.

FC Midtjylland og Mafra har i denne sæson en ny, interessant stopper i Ousmane Diao, der har klaret sig flot og er i kikkerten hos Benfica og Sporting, men også er en mulighed for FC Midtjylland i den kommende sæson, som Tipsbladet torsdag kunne fortælle.

Benfica og FC Midtjylland er bestemt ikke venner, efter FC Midtjylland sidste år skrev kontrakt med det transferfri talent Franculino fra Benfica, og også hentede den 16-årige Alamara Djabi, Franculinos gode ven, fra Lissabon-klubben.

Men forretning vil være forretning i tilfældet med Diao, hvis Benfica ender med et bud på i hvert fald 10 millioner euro, cirka 75 millioner kroner, der skal være Mafras minimum for et salg.

Newcastle og Arsenal har været nævnt i tidligere transfervinduer som mulige aftagere til Ousmane Diomande, der spiller sidste runde i ligaen i weekenden, før Sporting har pokalfinale mod FC Porto søndag 26. maj.







LIVE

TransferLIVE: Dansker i stor milliontransfer

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Hemmelig samtale med storklub

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Viaplay deler stor nyhed



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’

Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy

Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!

Malmö-fansene protesterer mod FC København

Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby

Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Chokskifte?

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Superliga-boss bekræfter stor interesse

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

FBI Boston fælder dansk rigmand

Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?

Smal parisersejr i Bourgogne

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!

Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub

Spøjs spiller på besøg i Danmark

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Mere aktivitet på vej i FC København