Tidligere Superliga-talent til salg for 450 mio.

Han nåede ikke at få debut i bedste række, men nu kan han ryge afsted til et voldsomt beløb og regne en masse millioner kroner ud over sin tidligere Superliga-klub.



Hvad gør man, hvis man har en række store talenter men ikke kan finde plads og spilletid nok til dem?

I FC Midtjyllands tilfælde var løsningen for Ousmane Diomande for små to år siden at leje ham til CD Mafra, den portugisiske klub, FCM var begyndt at arbejde med i 2022 og endegyldigt opkøbte i sommeren 2023.

Diomande, der havde spillet på FC Midtjyllands U/19-hold i et halvt års tid, gjorde det så godt, at Sporting Clube købte ham fri i januar 2023, og Sporting købte Diomande af FC Midtjylland, der var ejer.

Det har været en god oplevelse for både Sporting og Diomande, der sammen bliver portugisiske mestre med Diomande som en profil, og ud over at være en god historie for FC Midtjylland, kan det også ende med at blive en rigtig god forretning for midtjyderne.

For Diomande tiltrak sig allerede sidste år seriøs interesse fra Premier League, ligaen med de mange penge, og nu er midtstopperen for alvor i spil igen.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har Sporting smækket et prisskilt på 60 millioner euro, svarende til cirka 450 millioner kroner, på Diomande.

249798

Foto: Alamy

Og hvor klubben og succestræneren Ruben Amorim gerne vil holde på profiler som Morten Hjulmand og om muligt den svenske superstjerne Viktor Gyökeres, skal man være klar til at sælge Diomande.

Det vil være ekstremt spektakulært, for ikke at sige overraskende, hvis Sporting ender med et beløb oppe i den klasse, der så småt nærmer sig prisskilt på en verdensstjerne som Rúben Dias.

FC Midtjylland har ifølge Tipsbladets oplysninger en videresalgsklausul på 20 procent, så skulle Sporting ende med et salg i den prisklasse, ville det kaste cirka 75 millioner kroner af sig til FCM.

FC Midtjylland og Mafra har i denne sæson en ny, interessant stopper i Ousmane Diao, der har klaret sig flot og er i kikkerten hos Benfica og Sporting, men også er en mulighed for FC Midtjylland i den kommende sæson, som Tipsbladet torsdag kunne fortælle.

Benfica og FC Midtjylland er bestemt ikke venner, efter FC Midtjylland sidste år skrev kontrakt med det transferfri talent Franculino fra Benfica, og også hentede den 16-årige Alamara Djabi, Franculinos gode ven, fra Lissabon-klubben.

Men forretning vil være forretning i tilfældet med Diao, hvis Benfica ender med et bud på i hvert fald 10 millioner euro, cirka 75 millioner kroner, der skal være Mafras minimum for et salg.

Newcastle og Arsenal har været nævnt i tidligere transfervinduer som mulige aftagere til Ousmane Diomande, der spiller sidste runde i ligaen i weekenden, før Sporting har pokalfinale mod FC Porto søndag 26. maj.







LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

“Ingen er uerstattelige”

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Protesterer efter dansk drømmekamp

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Millionregn over FC Midtjylland

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

FCK-stjerne roses i hjemlandet



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Benhård Brian Riemer-melding

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Det kommer formentlig til at ske

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

FC København-talent har truffet stor beslutning

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

‘Det er dramatisk!’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Færdig? Manchester City har udset afløser

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Så blev det officielt

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Langgaber mellem Blå og Blå

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Barcelona – Rayo Vallecano

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Brighton – Liverpool

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’