Ståle Solbakken fik i 2012 chancen for at slå sit trænernavn fast i engelsk fodbold, da han blev hyret som manager for Wolverhampton, der dengang lå i den næstbedste række. Opholdet i England blev dog ikke en succes for den mangeårige FCK-træner.
Efter et halvt år i spidsen for Wolverhampton blev Ståle Solbakken fyret, og det skete efter nederlag i fem af de sidste seks kampe.
Rigmanden Steve Morgan var med til at ansætte Ståle Solbakken, og den daværende Wolves-ejer var meget imponeret over de resultater, nordmanden havde skabt med FC København i blandt andet Champions League. Han var dog ikke imponeret over Solbakkens ageren i England.
Det fortæller Steve Morgan i podcasten ‘The Molineux View’.
Læs også:FCM har 50 millioner til gode for spillersalg: Usikker situation
– Jeg tror ikke, Solbakken ville slå sig ned i England. Familien og hans kone kom aldrig. Da vi havde jobsamtale, fortalte han, at de skulle med, men det skete aldrig. Han rejste hjem til familien i Norge hveranden uge og slog aldrig rødder i England. Jeg tror aldrig, han satte sig ind i den engelske kultur, siger Steve Morgan.
Ståle Solbakken uenig
Norsk TV2 har været i kontakt med Ståle Solbakken, der ikke er enig i Steve Morgans udlægning af sagen. FCK-træneren mener derimod, at det var klubejeren, der ikke holdt, hvad han lovede.
– Havde Steve Morgan (som er en fascinerende og interessant person på mange områder, det er positivt) holdt, hvad han lovede, var det sandsynligvis gået bedre, skriver Solbakken i en SMS til norsk TV2 og fortsætter:
– Wolves rykkede ned med det laveste pointantal (25) i mange år. Det tabte alle kampe. Steven Fletcher, Matt Jarvis og Michael Knightly stod for 75 procent af målene og oplæg. De blev solgt før næste sæson for 12, 10 og 3 millioner pund til Sunderland, West Ham og Stoke. Det var ikke planen.
– Vi mislykkedes med en hurtig genrejsning, men det var ikke af de grunde, som Morgan kommer med. Vi skulle indføre en ny spillestil og få det nye implementeret med den gamle garde. Det lykkedes ikke, fordi mange af indkøbene af forskellige årsager ikke var gode nok.
– Overgangen fra den type fodbold, de tidligere havde spillet, var for stor. Ejeren var utålmodig og skiftede konstant retning og mening. Det blev ikke bedre, efter vi fik sparket halvvejs.
Ståle Solbakken blev afløst af Dean Saunders som manager i Wolverhampton, men han kunne ikke forhindre klubben i at rykke ned i League One. Siden er “ulvene” dog kommet meget stærkt tilbage, og aktuelt er Wolves nummer seks i Premier League. Steve Morgan solgte klubben til kinesiske Fosun International i 2016.
Kort efter fyringen i Wolverhampton vendte Ståle Solbakken tilbage til FC København, og han har siddet på løvernes trænerbænk lige siden.
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
INTERVIEW
– Det er lort!
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
Victor Froholdt bliver matchvinder
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
Formand freder Jacob Neestrup
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
Suspenderes efter racisme-anklager
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
NYHEDER
Han afløser Sune Smith lige nu
Sune Smith-Nielsen færdig
DAGENS SPILFORSLAG
Viola vinder toscanerderby
Barcelona generobrede førstepladsen
Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
NYHEDER
