Ståle Solbakken fik i 2012 chancen for at slå sit trænernavn fast i engelsk fodbold, da han blev hyret som manager for Wolverhampton, der dengang lå i den næstbedste række. Opholdet i England blev dog ikke en succes for den mangeårige FCK-træner.
Efter et halvt år i spidsen for Wolverhampton blev Ståle Solbakken fyret, og det skete efter nederlag i fem af de sidste seks kampe.
Rigmanden Steve Morgan var med til at ansætte Ståle Solbakken, og den daværende Wolves-ejer var meget imponeret over de resultater, nordmanden havde skabt med FC København i blandt andet Champions League. Han var dog ikke imponeret over Solbakkens ageren i England.
Det fortæller Steve Morgan i podcasten ‘The Molineux View’.
Læs også:FCM har 50 millioner til gode for spillersalg: Usikker situation
– Jeg tror ikke, Solbakken ville slå sig ned i England. Familien og hans kone kom aldrig. Da vi havde jobsamtale, fortalte han, at de skulle med, men det skete aldrig. Han rejste hjem til familien i Norge hveranden uge og slog aldrig rødder i England. Jeg tror aldrig, han satte sig ind i den engelske kultur, siger Steve Morgan.
Ståle Solbakken uenig
Norsk TV2 har været i kontakt med Ståle Solbakken, der ikke er enig i Steve Morgans udlægning af sagen. FCK-træneren mener derimod, at det var klubejeren, der ikke holdt, hvad han lovede.
– Havde Steve Morgan (som er en fascinerende og interessant person på mange områder, det er positivt) holdt, hvad han lovede, var det sandsynligvis gået bedre, skriver Solbakken i en SMS til norsk TV2 og fortsætter:
– Wolves rykkede ned med det laveste pointantal (25) i mange år. Det tabte alle kampe. Steven Fletcher, Matt Jarvis og Michael Knightly stod for 75 procent af målene og oplæg. De blev solgt før næste sæson for 12, 10 og 3 millioner pund til Sunderland, West Ham og Stoke. Det var ikke planen.
– Vi mislykkedes med en hurtig genrejsning, men det var ikke af de grunde, som Morgan kommer med. Vi skulle indføre en ny spillestil og få det nye implementeret med den gamle garde. Det lykkedes ikke, fordi mange af indkøbene af forskellige årsager ikke var gode nok.
– Overgangen fra den type fodbold, de tidligere havde spillet, var for stor. Ejeren var utålmodig og skiftede konstant retning og mening. Det blev ikke bedre, efter vi fik sparket halvvejs.
Ståle Solbakken blev afløst af Dean Saunders som manager i Wolverhampton, men han kunne ikke forhindre klubben i at rykke ned i League One. Siden er “ulvene” dog kommet meget stærkt tilbage, og aktuelt er Wolves nummer seks i Premier League. Steve Morgan solgte klubben til kinesiske Fosun International i 2016.
Kort efter fyringen i Wolverhampton vendte Ståle Solbakken tilbage til FC København, og han har siddet på løvernes trænerbænk lige siden.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
Hvem holder partilederne med i fodbold?
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
Klar besked til danske debutanter
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
Klar tale: Han bør fyres nu
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
NYHEDER
Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB
Kæmpe nyhed i udlandet
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
Av, FCK! Her er de værst af alle
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
I chok over Steve Cooper-historie
Det har hjemsøgt Højbjerg
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
Albert Rudé er færdig i Kolding
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
Mbappé afviser teori
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
EKSKLUSIVT
