Ståle Solbakken fik i 2012 chancen for at slå sit trænernavn fast i engelsk fodbold, da han blev hyret som manager for Wolverhampton, der dengang lå i den næstbedste række. Opholdet i England blev dog ikke en succes for den mangeårige FCK-træner.
Efter et halvt år i spidsen for Wolverhampton blev Ståle Solbakken fyret, og det skete efter nederlag i fem af de sidste seks kampe.
Rigmanden Steve Morgan var med til at ansætte Ståle Solbakken, og den daværende Wolves-ejer var meget imponeret over de resultater, nordmanden havde skabt med FC København i blandt andet Champions League. Han var dog ikke imponeret over Solbakkens ageren i England.
Det fortæller Steve Morgan i podcasten ‘The Molineux View’.
Læs også:FCM har 50 millioner til gode for spillersalg: Usikker situation
– Jeg tror ikke, Solbakken ville slå sig ned i England. Familien og hans kone kom aldrig. Da vi havde jobsamtale, fortalte han, at de skulle med, men det skete aldrig. Han rejste hjem til familien i Norge hveranden uge og slog aldrig rødder i England. Jeg tror aldrig, han satte sig ind i den engelske kultur, siger Steve Morgan.
Ståle Solbakken uenig
Norsk TV2 har været i kontakt med Ståle Solbakken, der ikke er enig i Steve Morgans udlægning af sagen. FCK-træneren mener derimod, at det var klubejeren, der ikke holdt, hvad han lovede.
– Havde Steve Morgan (som er en fascinerende og interessant person på mange områder, det er positivt) holdt, hvad han lovede, var det sandsynligvis gået bedre, skriver Solbakken i en SMS til norsk TV2 og fortsætter:
– Wolves rykkede ned med det laveste pointantal (25) i mange år. Det tabte alle kampe. Steven Fletcher, Matt Jarvis og Michael Knightly stod for 75 procent af målene og oplæg. De blev solgt før næste sæson for 12, 10 og 3 millioner pund til Sunderland, West Ham og Stoke. Det var ikke planen.
– Vi mislykkedes med en hurtig genrejsning, men det var ikke af de grunde, som Morgan kommer med. Vi skulle indføre en ny spillestil og få det nye implementeret med den gamle garde. Det lykkedes ikke, fordi mange af indkøbene af forskellige årsager ikke var gode nok.
– Overgangen fra den type fodbold, de tidligere havde spillet, var for stor. Ejeren var utålmodig og skiftede konstant retning og mening. Det blev ikke bedre, efter vi fik sparket halvvejs.
Ståle Solbakken blev afløst af Dean Saunders som manager i Wolverhampton, men han kunne ikke forhindre klubben i at rykke ned i League One. Siden er “ulvene” dog kommet meget stærkt tilbage, og aktuelt er Wolves nummer seks i Premier League. Steve Morgan solgte klubben til kinesiske Fosun International i 2016.
Kort efter fyringen i Wolverhampton vendte Ståle Solbakken tilbage til FC København, og han har siddet på løvernes trænerbænk lige siden.
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
Bayern München er i pokalfinalen
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
