Tidligere Wolves-ejer: Ståle Solbakken løb fra sit ord

Ståle Solbakken fik ikke succes som træner i Wolverhampton, men han er uenig med klubbens daværende ejer om årsagerne dertil.



Ståle Solbakken fik i 2012 chancen for at slå sit trænernavn fast i engelsk fodbold, da han blev hyret som manager for Wolverhampton, der dengang lå i den næstbedste række. Opholdet i England blev dog ikke en succes for den mangeårige FCK-træner.

Efter et halvt år i spidsen for Wolverhampton blev Ståle Solbakken fyret, og det skete efter nederlag i fem af de sidste seks kampe.

Rigmanden Steve Morgan var med til at ansætte Ståle Solbakken, og den daværende Wolves-ejer var meget imponeret over de resultater, nordmanden havde skabt med FC København i blandt andet Champions League. Han var dog ikke imponeret over Solbakkens ageren i England.

Det fortæller Steve Morgan i podcasten  ‘The Molineux View’.

Læs også:FCM har 50 millioner til gode for spillersalg: Usikker situation

– Jeg tror ikke, Solbakken ville slå sig ned i England. Familien og hans kone kom aldrig. Da vi havde jobsamtale, fortalte han, at de skulle med, men det skete aldrig. Han rejste hjem til familien i Norge hveranden uge og slog aldrig rødder i England. Jeg tror aldrig, han satte sig ind i den engelske kultur, siger Steve Morgan.

Ståle Solbakken uenig
Norsk TV2 har været i kontakt med Ståle Solbakken, der ikke er enig i Steve Morgans udlægning af sagen. FCK-træneren mener derimod, at det var klubejeren, der ikke holdt, hvad han lovede.

– Havde Steve Morgan (som er en fascinerende og interessant person på mange områder, det er positivt) holdt, hvad han lovede, var det sandsynligvis gået bedre, skriver Solbakken i en SMS til norsk TV2 og fortsætter:

– Wolves rykkede ned med det laveste pointantal (25) i mange år. Det tabte alle kampe. Steven Fletcher, Matt Jarvis og Michael Knightly stod for 75 procent af målene og oplæg. De blev solgt før næste sæson for 12, 10 og 3 millioner pund til Sunderland, West Ham og Stoke. Det var ikke planen.

– Vi mislykkedes med en hurtig genrejsning, men det var ikke af de grunde, som Morgan kommer med. Vi skulle indføre en ny spillestil og få det nye implementeret med den gamle garde. Det lykkedes ikke, fordi mange af indkøbene af forskellige årsager ikke var gode nok.

– Overgangen fra den type fodbold, de tidligere havde spillet, var for stor. Ejeren var utålmodig og skiftede konstant retning og mening. Det blev ikke bedre, efter vi fik sparket halvvejs. 

Ståle Solbakken blev afløst af Dean Saunders som manager i Wolverhampton, men han kunne ikke forhindre klubben i at rykke ned i League One. Siden er “ulvene” dog kommet meget stærkt tilbage, og aktuelt er Wolves nummer seks i Premier League. Steve Morgan solgte klubben til kinesiske Fosun International i 2016.

Kort efter fyringen i Wolverhampton vendte Ståle Solbakken tilbage til FC København, og han har siddet på løvernes trænerbænk lige siden. 





Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’




FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

– Så kan jeg blive rigtig sur!

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Sænker prisen mod Midtjylland

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Fem bud på David Nielsens afløser

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

LIVE: Eden Hazard med opsigtsvækkende melding

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

10 spillere nægtet indrejse til USA

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Giver to spillere livstidskarantæne



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

David Nielsen har sagt op

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

FC København skriver kontrakt med juvel

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

I forhandlinger med Nartey

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Betyder det David Nielsen-fyring?

Real Madrid – Manchester City