Ståle Solbakken fik i 2012 chancen for at slå sit trænernavn fast i engelsk fodbold, da han blev hyret som manager for Wolverhampton, der dengang lå i den næstbedste række. Opholdet i England blev dog ikke en succes for den mangeårige FCK-træner.
Efter et halvt år i spidsen for Wolverhampton blev Ståle Solbakken fyret, og det skete efter nederlag i fem af de sidste seks kampe.
Rigmanden Steve Morgan var med til at ansætte Ståle Solbakken, og den daværende Wolves-ejer var meget imponeret over de resultater, nordmanden havde skabt med FC København i blandt andet Champions League. Han var dog ikke imponeret over Solbakkens ageren i England.
Det fortæller Steve Morgan i podcasten ‘The Molineux View’.
Læs også:FCM har 50 millioner til gode for spillersalg: Usikker situation
– Jeg tror ikke, Solbakken ville slå sig ned i England. Familien og hans kone kom aldrig. Da vi havde jobsamtale, fortalte han, at de skulle med, men det skete aldrig. Han rejste hjem til familien i Norge hveranden uge og slog aldrig rødder i England. Jeg tror aldrig, han satte sig ind i den engelske kultur, siger Steve Morgan.
Ståle Solbakken uenig
Norsk TV2 har været i kontakt med Ståle Solbakken, der ikke er enig i Steve Morgans udlægning af sagen. FCK-træneren mener derimod, at det var klubejeren, der ikke holdt, hvad han lovede.
– Havde Steve Morgan (som er en fascinerende og interessant person på mange områder, det er positivt) holdt, hvad han lovede, var det sandsynligvis gået bedre, skriver Solbakken i en SMS til norsk TV2 og fortsætter:
– Wolves rykkede ned med det laveste pointantal (25) i mange år. Det tabte alle kampe. Steven Fletcher, Matt Jarvis og Michael Knightly stod for 75 procent af målene og oplæg. De blev solgt før næste sæson for 12, 10 og 3 millioner pund til Sunderland, West Ham og Stoke. Det var ikke planen.
– Vi mislykkedes med en hurtig genrejsning, men det var ikke af de grunde, som Morgan kommer med. Vi skulle indføre en ny spillestil og få det nye implementeret med den gamle garde. Det lykkedes ikke, fordi mange af indkøbene af forskellige årsager ikke var gode nok.
– Overgangen fra den type fodbold, de tidligere havde spillet, var for stor. Ejeren var utålmodig og skiftede konstant retning og mening. Det blev ikke bedre, efter vi fik sparket halvvejs.
Ståle Solbakken blev afløst af Dean Saunders som manager i Wolverhampton, men han kunne ikke forhindre klubben i at rykke ned i League One. Siden er “ulvene” dog kommet meget stærkt tilbage, og aktuelt er Wolves nummer seks i Premier League. Steve Morgan solgte klubben til kinesiske Fosun International i 2016.
Kort efter fyringen i Wolverhampton vendte Ståle Solbakken tilbage til FC København, og han har siddet på løvernes trænerbænk lige siden.
Peter Schmeichel taget på sengen
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
TOPNYHED
FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
NYHEDER
Nyt nederlag til Thomas Frank
Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
TOPNYHED
Bekræfter FC Midtjylland-interesse
TOPNYHED
– Ikke alle beskeder har været lige søde
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
TOPNYHED
På vej til Brøndby? Helt vild årsløn
NYHEDER
Manchester City vinder knusende 10-1-sejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
NYHEDER
Her vil Mike Tullberg have forstærkninger
AVIS
Andreas Christensen skriver snart under
NYHEDER
Går langt ned i løn
HELT VILDT
Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde
NYHEDER
Dansker med vigtig scoring i Serie A
INTERVIEW
Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…
HELT VILDT
Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup
TRANSFER
Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster
LIGE NU
Superliga-kommentator stopper på Viaplay
NYHEDER
Stor ydmygelse
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
TOPNYHED
Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
INTERVIEW
På vej væk? Brøndby kigger på sommerkøbs situation
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
NYHEDER
Tidligere AGF’er træner med i dansk klub
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
TOPNYHED
Neestrup reagerer på brudt aftale
FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
Neymar genoptræner med håb om VM-plads
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand
EKSKLUSIVT
Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit
Wrexham slår Premier League-klub
EKSKLUSIVT
Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Mål fra både Faraoner & Elefanter
NYHEDER
Dortmund dummer sig i vanvittig kamp
INTERVIEW
