Tidligere Wolves-ejer: Ståle Solbakken løb fra sit ord

Ståle Solbakken fik ikke succes som træner i Wolverhampton, men han er uenig med klubbens daværende ejer om årsagerne dertil.



Ståle Solbakken fik i 2012 chancen for at slå sit trænernavn fast i engelsk fodbold, da han blev hyret som manager for Wolverhampton, der dengang lå i den næstbedste række. Opholdet i England blev dog ikke en succes for den mangeårige FCK-træner.

Efter et halvt år i spidsen for Wolverhampton blev Ståle Solbakken fyret, og det skete efter nederlag i fem af de sidste seks kampe.

Rigmanden Steve Morgan var med til at ansætte Ståle Solbakken, og den daværende Wolves-ejer var meget imponeret over de resultater, nordmanden havde skabt med FC København i blandt andet Champions League. Han var dog ikke imponeret over Solbakkens ageren i England.

Det fortæller Steve Morgan i podcasten  ‘The Molineux View’.

Læs også:FCM har 50 millioner til gode for spillersalg: Usikker situation

– Jeg tror ikke, Solbakken ville slå sig ned i England. Familien og hans kone kom aldrig. Da vi havde jobsamtale, fortalte han, at de skulle med, men det skete aldrig. Han rejste hjem til familien i Norge hveranden uge og slog aldrig rødder i England. Jeg tror aldrig, han satte sig ind i den engelske kultur, siger Steve Morgan.

Ståle Solbakken uenig
Norsk TV2 har været i kontakt med Ståle Solbakken, der ikke er enig i Steve Morgans udlægning af sagen. FCK-træneren mener derimod, at det var klubejeren, der ikke holdt, hvad han lovede.

– Havde Steve Morgan (som er en fascinerende og interessant person på mange områder, det er positivt) holdt, hvad han lovede, var det sandsynligvis gået bedre, skriver Solbakken i en SMS til norsk TV2 og fortsætter:

– Wolves rykkede ned med det laveste pointantal (25) i mange år. Det tabte alle kampe. Steven Fletcher, Matt Jarvis og Michael Knightly stod for 75 procent af målene og oplæg. De blev solgt før næste sæson for 12, 10 og 3 millioner pund til Sunderland, West Ham og Stoke. Det var ikke planen.

– Vi mislykkedes med en hurtig genrejsning, men det var ikke af de grunde, som Morgan kommer med. Vi skulle indføre en ny spillestil og få det nye implementeret med den gamle garde. Det lykkedes ikke, fordi mange af indkøbene af forskellige årsager ikke var gode nok.

– Overgangen fra den type fodbold, de tidligere havde spillet, var for stor. Ejeren var utålmodig og skiftede konstant retning og mening. Det blev ikke bedre, efter vi fik sparket halvvejs. 

Ståle Solbakken blev afløst af Dean Saunders som manager i Wolverhampton, men han kunne ikke forhindre klubben i at rykke ned i League One. Siden er “ulvene” dog kommet meget stærkt tilbage, og aktuelt er Wolves nummer seks i Premier League. Steve Morgan solgte klubben til kinesiske Fosun International i 2016.

Kort efter fyringen i Wolverhampton vendte Ståle Solbakken tilbage til FC København, og han har siddet på løvernes trænerbænk lige siden. 





TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Giver VM-garanti

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

‘Tæt på et rædselskabinet’

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Deler godt Brøndby-nyt

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Flere ændringer på vej i FC København  

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Storklub jagter Jacob Neestrup

Det er helt galt, Brøndby!

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Oprykker henter FCK-emne

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Real Madrid – Benfica

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Argentinske klubber strejker

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

‘Schmedes er under pres’

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

– Det er lort!