Ståle Solbakken fik i 2012 chancen for at slå sit trænernavn fast i engelsk fodbold, da han blev hyret som manager for Wolverhampton, der dengang lå i den næstbedste række. Opholdet i England blev dog ikke en succes for den mangeårige FCK-træner.
Efter et halvt år i spidsen for Wolverhampton blev Ståle Solbakken fyret, og det skete efter nederlag i fem af de sidste seks kampe.
Rigmanden Steve Morgan var med til at ansætte Ståle Solbakken, og den daværende Wolves-ejer var meget imponeret over de resultater, nordmanden havde skabt med FC København i blandt andet Champions League. Han var dog ikke imponeret over Solbakkens ageren i England.
Det fortæller Steve Morgan i podcasten ‘The Molineux View’.
Læs også:FCM har 50 millioner til gode for spillersalg: Usikker situation
– Jeg tror ikke, Solbakken ville slå sig ned i England. Familien og hans kone kom aldrig. Da vi havde jobsamtale, fortalte han, at de skulle med, men det skete aldrig. Han rejste hjem til familien i Norge hveranden uge og slog aldrig rødder i England. Jeg tror aldrig, han satte sig ind i den engelske kultur, siger Steve Morgan.
Ståle Solbakken uenig
Norsk TV2 har været i kontakt med Ståle Solbakken, der ikke er enig i Steve Morgans udlægning af sagen. FCK-træneren mener derimod, at det var klubejeren, der ikke holdt, hvad han lovede.
– Havde Steve Morgan (som er en fascinerende og interessant person på mange områder, det er positivt) holdt, hvad han lovede, var det sandsynligvis gået bedre, skriver Solbakken i en SMS til norsk TV2 og fortsætter:
– Wolves rykkede ned med det laveste pointantal (25) i mange år. Det tabte alle kampe. Steven Fletcher, Matt Jarvis og Michael Knightly stod for 75 procent af målene og oplæg. De blev solgt før næste sæson for 12, 10 og 3 millioner pund til Sunderland, West Ham og Stoke. Det var ikke planen.
– Vi mislykkedes med en hurtig genrejsning, men det var ikke af de grunde, som Morgan kommer med. Vi skulle indføre en ny spillestil og få det nye implementeret med den gamle garde. Det lykkedes ikke, fordi mange af indkøbene af forskellige årsager ikke var gode nok.
– Overgangen fra den type fodbold, de tidligere havde spillet, var for stor. Ejeren var utålmodig og skiftede konstant retning og mening. Det blev ikke bedre, efter vi fik sparket halvvejs.
Ståle Solbakken blev afløst af Dean Saunders som manager i Wolverhampton, men han kunne ikke forhindre klubben i at rykke ned i League One. Siden er “ulvene” dog kommet meget stærkt tilbage, og aktuelt er Wolves nummer seks i Premier League. Steve Morgan solgte klubben til kinesiske Fosun International i 2016.
Kort efter fyringen i Wolverhampton vendte Ståle Solbakken tilbage til FC København, og han har siddet på løvernes trænerbænk lige siden.
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
NYHEDER
Medier fælder hård dom
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
TOPNYHED
Tror på overraskelse i startopstilling
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
NYHEDER
Superliga-profil skadet
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
Ramt af pointstraf
TRANSFER
126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene
NYHEDER
