Tidligere Wolves-ejer: Ståle Solbakken løb fra sit ord

Ståle Solbakken fik ikke succes som træner i Wolverhampton, men han er uenig med klubbens daværende ejer om årsagerne dertil.



Ståle Solbakken fik i 2012 chancen for at slå sit trænernavn fast i engelsk fodbold, da han blev hyret som manager for Wolverhampton, der dengang lå i den næstbedste række. Opholdet i England blev dog ikke en succes for den mangeårige FCK-træner.

Efter et halvt år i spidsen for Wolverhampton blev Ståle Solbakken fyret, og det skete efter nederlag i fem af de sidste seks kampe.

Rigmanden Steve Morgan var med til at ansætte Ståle Solbakken, og den daværende Wolves-ejer var meget imponeret over de resultater, nordmanden havde skabt med FC København i blandt andet Champions League. Han var dog ikke imponeret over Solbakkens ageren i England.

Det fortæller Steve Morgan i podcasten  ‘The Molineux View’.

Læs også:FCM har 50 millioner til gode for spillersalg: Usikker situation

– Jeg tror ikke, Solbakken ville slå sig ned i England. Familien og hans kone kom aldrig. Da vi havde jobsamtale, fortalte han, at de skulle med, men det skete aldrig. Han rejste hjem til familien i Norge hveranden uge og slog aldrig rødder i England. Jeg tror aldrig, han satte sig ind i den engelske kultur, siger Steve Morgan.

Ståle Solbakken uenig
Norsk TV2 har været i kontakt med Ståle Solbakken, der ikke er enig i Steve Morgans udlægning af sagen. FCK-træneren mener derimod, at det var klubejeren, der ikke holdt, hvad han lovede.

– Havde Steve Morgan (som er en fascinerende og interessant person på mange områder, det er positivt) holdt, hvad han lovede, var det sandsynligvis gået bedre, skriver Solbakken i en SMS til norsk TV2 og fortsætter:

– Wolves rykkede ned med det laveste pointantal (25) i mange år. Det tabte alle kampe. Steven Fletcher, Matt Jarvis og Michael Knightly stod for 75 procent af målene og oplæg. De blev solgt før næste sæson for 12, 10 og 3 millioner pund til Sunderland, West Ham og Stoke. Det var ikke planen.

– Vi mislykkedes med en hurtig genrejsning, men det var ikke af de grunde, som Morgan kommer med. Vi skulle indføre en ny spillestil og få det nye implementeret med den gamle garde. Det lykkedes ikke, fordi mange af indkøbene af forskellige årsager ikke var gode nok.

– Overgangen fra den type fodbold, de tidligere havde spillet, var for stor. Ejeren var utålmodig og skiftede konstant retning og mening. Det blev ikke bedre, efter vi fik sparket halvvejs. 

Ståle Solbakken blev afløst af Dean Saunders som manager i Wolverhampton, men han kunne ikke forhindre klubben i at rykke ned i League One. Siden er “ulvene” dog kommet meget stærkt tilbage, og aktuelt er Wolves nummer seks i Premier League. Steve Morgan solgte klubben til kinesiske Fosun International i 2016.

Kort efter fyringen i Wolverhampton vendte Ståle Solbakken tilbage til FC København, og han har siddet på løvernes trænerbænk lige siden. 





TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Den første i næsten 40 år

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Færdig i FC Midtjylland?

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Samler informationer om FCK’er

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Bo Svensson i spil til stort job

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

UEFA med ny stor FC København-straf

FC København-stjerne straffes af UEFA

Sæsonens hurtigste hattrick

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Manchester United jagter Liverpool-profil

Vild udtalelse om Nathan Trott



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Medie peger på FC København

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Choktransfer?

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

I svime over Højlund

Trods krise: Freder Superliga-træner

Han skal jo være Brøndby-mand

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Superliga-stortalenter topper international liste

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn