Tilbage i Danmark: Det var så hårdt til sidst

David Jensen er efter mere end syv år i udlandet tilbage på dansk jord. Tidligere på ugen blev han præsenteret i Lyngby Boldklub efter et personligt svært sidste halvår i Tyrkiet.



Er der én, som lige skal vænne sig til den barske danske vinterstorm i disse dage, så er det David Jensen.

Den 31-årige målmand blev tidligere i denne uge præsenteret som ny keeper i Lyngby Boldklub, og dermed er den tidligere FC Nordsjælland-keeper tilbage i dansk fodbold efter et fravær på mere end syv år i klubberne FC Utrecht, New York Red Bulls, KVC Westerlo og Istanbulspor.

Et kulørt CV som har givet David Jensen oplevelser for livet, men tiden var inde til at vende tilbage til hjemlandet. Før jul ophævede han udramatisk med tyrkiske Istanbulspor, selv om han var fast mand, og kort efter var aftalen med Lyngby allerede i hus.

– Familien tog hjem i sommer, fordi min ældste og min yngste skulle starte i børnehave og i skole, så det var helt naturligt, at vi skulle hjem, fortæller han til Tipsbladet.

De seneste fire-fem måneder har taget hårdt på David Jensen, som boede alene i sit hus i Tyrkiet. Han er en vaskeægte familiefar, så derfor udnyttede han alle de muligheder, han havde, for at rejse hjem til Danmark og besøge familien, også selv om det kun var for et enkelt døgn.

– Det var så hårdt til sidst, og det, jeg ikke vil glemme, er de afskeder, man tog, hvor man sagde farvel og virkelig prøvede at holde den. Jeg er en blød mand, når det kommer til familie, så det der med at se børnene kigge tilbage i bagruden, når jeg stod der og var ved at knække sammen, kunne jeg ikke byde mig selv mere, og jeg kunne ikke byde mine børn det mere.

Han understreger, at han absolut ingen problemer havde med at bo i Tyrkiet. Han og familien var glade for at være der, og selve fodboldopleven var unik.

Klar på at støtte Kikkenborg
Hvorfor så lige Lyngby er nærliggende at spørge? Det giver David Jensen et præcist svar på.

– Jeg har kendt klubben i mange år, så det føles som trygge rammer. Det er en klub, der er på vej frem, og det vil jeg gerne være en del af. Jeg kender mange spillere derude, og jeg har jo spillet sammen med assistenttræneren (Mikkel) Beckmann og målmandstræneren (Thomas) Villadsen. Der er de gamle drenge; Bjelland, Gytkjær, Pascal…

– Det er det sammenhold, jeg gerne vil have igen, når jeg møder på arbejde, og det tror jeg, at Lyngby kan give mig.

Spilletid er dog ikke noget, som han nødvendigvis får foræret, for Lyngby råder i forvejen over en rigtig stærk målmand i Mads Kikkenborg.

Tipsbladet har tidligere meldt om interesse fra Premier League-klubberne Luton og Sheffield United, men planen er at holde på ham for resten af sæsonen. Derfor kan konkurrencen i kassen blive hård, men det stresser David Jensen ikke over.

– Der skal være god konkurrence på posterne, hvis man har ambitionerne om at blive i Superligaen. Det har været helt fint for mig at vide, at Mads har et rigtig godt navn i klubben og i Danmark, og jeg tror, at planen er, at han også skal prøve sig af i udlandet. Man ved ikke, hvornår det bliver, men jeg vil da håbe for ham, at det vil ske, for jeg ved, hvad det har givet mig at komme ud, siger David Jensen og fortsætter:

– Uanset hvem der står mellem stængerne, så har han min støtte. Jeg kan give ham noget på banen, nogle små tips og klæde ham på i forhold til udlandet. Jeg vil gerne støtte ham, hvis han kommer til at stå. Det er den naturlige respekt, man har for hinanden i et målmandsteam.

Tipsbladet talte i starten af januar med Lyngbys sportschef, Nicas Kjeldsen, der kunne fortælle, at Mads Kikkenborg helst først skal sælges til sommer. Læs mere om det her

Foto: Imago





Callum McCowatt angriber Silkeborg i TV-interview




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber

Speakman om transfer: En unik situation

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Han er den nye Superliga-juvel!



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Lindstrøm skifter til Schalke



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

OB – Sønderjyske

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Tæt på FCK-transfer? Ujpest kommer med udmelding

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Stor ændring i AGF?

Eriksen spottet – nu er der nyt

FCK-stjerne knuste Silkeborg med hattrick

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Kæmpe transfer under opsejling

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller