Er der én, som lige skal vænne sig til den barske danske vinterstorm i disse dage, så er det David Jensen.
Den 31-årige målmand blev tidligere i denne uge præsenteret som ny keeper i Lyngby Boldklub, og dermed er den tidligere FC Nordsjælland-keeper tilbage i dansk fodbold efter et fravær på mere end syv år i klubberne FC Utrecht, New York Red Bulls, KVC Westerlo og Istanbulspor.
Et kulørt CV som har givet David Jensen oplevelser for livet, men tiden var inde til at vende tilbage til hjemlandet. Før jul ophævede han udramatisk med tyrkiske Istanbulspor, selv om han var fast mand, og kort efter var aftalen med Lyngby allerede i hus.
– Familien tog hjem i sommer, fordi min ældste og min yngste skulle starte i børnehave og i skole, så det var helt naturligt, at vi skulle hjem, fortæller han til Tipsbladet.
De seneste fire-fem måneder har taget hårdt på David Jensen, som boede alene i sit hus i Tyrkiet. Han er en vaskeægte familiefar, så derfor udnyttede han alle de muligheder, han havde, for at rejse hjem til Danmark og besøge familien, også selv om det kun var for et enkelt døgn.
– Det var så hårdt til sidst, og det, jeg ikke vil glemme, er de afskeder, man tog, hvor man sagde farvel og virkelig prøvede at holde den. Jeg er en blød mand, når det kommer til familie, så det der med at se børnene kigge tilbage i bagruden, når jeg stod der og var ved at knække sammen, kunne jeg ikke byde mig selv mere, og jeg kunne ikke byde mine børn det mere.
Han understreger, at han absolut ingen problemer havde med at bo i Tyrkiet. Han og familien var glade for at være der, og selve fodboldopleven var unik.
Klar på at støtte Kikkenborg
Hvorfor så lige Lyngby er nærliggende at spørge? Det giver David Jensen et præcist svar på.
– Jeg har kendt klubben i mange år, så det føles som trygge rammer. Det er en klub, der er på vej frem, og det vil jeg gerne være en del af. Jeg kender mange spillere derude, og jeg har jo spillet sammen med assistenttræneren (Mikkel) Beckmann og målmandstræneren (Thomas) Villadsen. Der er de gamle drenge; Bjelland, Gytkjær, Pascal…
– Det er det sammenhold, jeg gerne vil have igen, når jeg møder på arbejde, og det tror jeg, at Lyngby kan give mig.
Spilletid er dog ikke noget, som han nødvendigvis får foræret, for Lyngby råder i forvejen over en rigtig stærk målmand i Mads Kikkenborg.
Tipsbladet har tidligere meldt om interesse fra Premier League-klubberne Luton og Sheffield United, men planen er at holde på ham for resten af sæsonen. Derfor kan konkurrencen i kassen blive hård, men det stresser David Jensen ikke over.
– Der skal være god konkurrence på posterne, hvis man har ambitionerne om at blive i Superligaen. Det har været helt fint for mig at vide, at Mads har et rigtig godt navn i klubben og i Danmark, og jeg tror, at planen er, at han også skal prøve sig af i udlandet. Man ved ikke, hvornår det bliver, men jeg vil da håbe for ham, at det vil ske, for jeg ved, hvad det har givet mig at komme ud, siger David Jensen og fortsætter:
– Uanset hvem der står mellem stængerne, så har han min støtte. Jeg kan give ham noget på banen, nogle små tips og klæde ham på i forhold til udlandet. Jeg vil gerne støtte ham, hvis han kommer til at stå. Det er den naturlige respekt, man har for hinanden i et målmandsteam.
Tipsbladet talte i starten af januar med Lyngbys sportschef, Nicas Kjeldsen, der kunne fortælle, at Mads Kikkenborg helst først skal sælges til sommer. Læs mere om det her
Foto: Imago
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
TOPNYHED
‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
OPTAKT
OB – FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
NYHEDER
– Stemningen i FCK er håbløs!
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
Fire fede stats til Superligaens 21. runde
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
INTERVIEW
Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
EKSKLUSIVT