Er der én, som lige skal vænne sig til den barske danske vinterstorm i disse dage, så er det David Jensen.
Den 31-årige målmand blev tidligere i denne uge præsenteret som ny keeper i Lyngby Boldklub, og dermed er den tidligere FC Nordsjælland-keeper tilbage i dansk fodbold efter et fravær på mere end syv år i klubberne FC Utrecht, New York Red Bulls, KVC Westerlo og Istanbulspor.
Et kulørt CV som har givet David Jensen oplevelser for livet, men tiden var inde til at vende tilbage til hjemlandet. Før jul ophævede han udramatisk med tyrkiske Istanbulspor, selv om han var fast mand, og kort efter var aftalen med Lyngby allerede i hus.
– Familien tog hjem i sommer, fordi min ældste og min yngste skulle starte i børnehave og i skole, så det var helt naturligt, at vi skulle hjem, fortæller han til Tipsbladet.
De seneste fire-fem måneder har taget hårdt på David Jensen, som boede alene i sit hus i Tyrkiet. Han er en vaskeægte familiefar, så derfor udnyttede han alle de muligheder, han havde, for at rejse hjem til Danmark og besøge familien, også selv om det kun var for et enkelt døgn.
– Det var så hårdt til sidst, og det, jeg ikke vil glemme, er de afskeder, man tog, hvor man sagde farvel og virkelig prøvede at holde den. Jeg er en blød mand, når det kommer til familie, så det der med at se børnene kigge tilbage i bagruden, når jeg stod der og var ved at knække sammen, kunne jeg ikke byde mig selv mere, og jeg kunne ikke byde mine børn det mere.
Han understreger, at han absolut ingen problemer havde med at bo i Tyrkiet. Han og familien var glade for at være der, og selve fodboldopleven var unik.
Klar på at støtte Kikkenborg
Hvorfor så lige Lyngby er nærliggende at spørge? Det giver David Jensen et præcist svar på.
– Jeg har kendt klubben i mange år, så det føles som trygge rammer. Det er en klub, der er på vej frem, og det vil jeg gerne være en del af. Jeg kender mange spillere derude, og jeg har jo spillet sammen med assistenttræneren (Mikkel) Beckmann og målmandstræneren (Thomas) Villadsen. Der er de gamle drenge; Bjelland, Gytkjær, Pascal…
– Det er det sammenhold, jeg gerne vil have igen, når jeg møder på arbejde, og det tror jeg, at Lyngby kan give mig.
Spilletid er dog ikke noget, som han nødvendigvis får foræret, for Lyngby råder i forvejen over en rigtig stærk målmand i Mads Kikkenborg.
Tipsbladet har tidligere meldt om interesse fra Premier League-klubberne Luton og Sheffield United, men planen er at holde på ham for resten af sæsonen. Derfor kan konkurrencen i kassen blive hård, men det stresser David Jensen ikke over.
– Der skal være god konkurrence på posterne, hvis man har ambitionerne om at blive i Superligaen. Det har været helt fint for mig at vide, at Mads har et rigtig godt navn i klubben og i Danmark, og jeg tror, at planen er, at han også skal prøve sig af i udlandet. Man ved ikke, hvornår det bliver, men jeg vil da håbe for ham, at det vil ske, for jeg ved, hvad det har givet mig at komme ud, siger David Jensen og fortsætter:
– Uanset hvem der står mellem stængerne, så har han min støtte. Jeg kan give ham noget på banen, nogle små tips og klæde ham på i forhold til udlandet. Jeg vil gerne støtte ham, hvis han kommer til at stå. Det er den naturlige respekt, man har for hinanden i et målmandsteam.
Tipsbladet talte i starten af januar med Lyngbys sportschef, Nicas Kjeldsen, der kunne fortælle, at Mads Kikkenborg helst først skal sælges til sommer. Læs mere om det her
Foto: Imago
LIVE
LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup
NYHEDER
Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
NYHEDER
Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
Jakob Poulsen med dyster melding
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
– Han fik et lortetilbud fra OB
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
AaB i vildt comeback
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
EKSKLUSIVT