Er der én, som lige skal vænne sig til den barske danske vinterstorm i disse dage, så er det David Jensen.
Den 31-årige målmand blev tidligere i denne uge præsenteret som ny keeper i Lyngby Boldklub, og dermed er den tidligere FC Nordsjælland-keeper tilbage i dansk fodbold efter et fravær på mere end syv år i klubberne FC Utrecht, New York Red Bulls, KVC Westerlo og Istanbulspor.
Et kulørt CV som har givet David Jensen oplevelser for livet, men tiden var inde til at vende tilbage til hjemlandet. Før jul ophævede han udramatisk med tyrkiske Istanbulspor, selv om han var fast mand, og kort efter var aftalen med Lyngby allerede i hus.
– Familien tog hjem i sommer, fordi min ældste og min yngste skulle starte i børnehave og i skole, så det var helt naturligt, at vi skulle hjem, fortæller han til Tipsbladet.
De seneste fire-fem måneder har taget hårdt på David Jensen, som boede alene i sit hus i Tyrkiet. Han er en vaskeægte familiefar, så derfor udnyttede han alle de muligheder, han havde, for at rejse hjem til Danmark og besøge familien, også selv om det kun var for et enkelt døgn.
– Det var så hårdt til sidst, og det, jeg ikke vil glemme, er de afskeder, man tog, hvor man sagde farvel og virkelig prøvede at holde den. Jeg er en blød mand, når det kommer til familie, så det der med at se børnene kigge tilbage i bagruden, når jeg stod der og var ved at knække sammen, kunne jeg ikke byde mig selv mere, og jeg kunne ikke byde mine børn det mere.
Han understreger, at han absolut ingen problemer havde med at bo i Tyrkiet. Han og familien var glade for at være der, og selve fodboldopleven var unik.
Klar på at støtte Kikkenborg
Hvorfor så lige Lyngby er nærliggende at spørge? Det giver David Jensen et præcist svar på.
– Jeg har kendt klubben i mange år, så det føles som trygge rammer. Det er en klub, der er på vej frem, og det vil jeg gerne være en del af. Jeg kender mange spillere derude, og jeg har jo spillet sammen med assistenttræneren (Mikkel) Beckmann og målmandstræneren (Thomas) Villadsen. Der er de gamle drenge; Bjelland, Gytkjær, Pascal…
– Det er det sammenhold, jeg gerne vil have igen, når jeg møder på arbejde, og det tror jeg, at Lyngby kan give mig.
Spilletid er dog ikke noget, som han nødvendigvis får foræret, for Lyngby råder i forvejen over en rigtig stærk målmand i Mads Kikkenborg.
Tipsbladet har tidligere meldt om interesse fra Premier League-klubberne Luton og Sheffield United, men planen er at holde på ham for resten af sæsonen. Derfor kan konkurrencen i kassen blive hård, men det stresser David Jensen ikke over.
– Der skal være god konkurrence på posterne, hvis man har ambitionerne om at blive i Superligaen. Det har været helt fint for mig at vide, at Mads har et rigtig godt navn i klubben og i Danmark, og jeg tror, at planen er, at han også skal prøve sig af i udlandet. Man ved ikke, hvornår det bliver, men jeg vil da håbe for ham, at det vil ske, for jeg ved, hvad det har givet mig at komme ud, siger David Jensen og fortsætter:
– Uanset hvem der står mellem stængerne, så har han min støtte. Jeg kan give ham noget på banen, nogle små tips og klæde ham på i forhold til udlandet. Jeg vil gerne støtte ham, hvis han kommer til at stå. Det er den naturlige respekt, man har for hinanden i et målmandsteam.
Tipsbladet talte i starten af januar med Lyngbys sportschef, Nicas Kjeldsen, der kunne fortælle, at Mads Kikkenborg helst først skal sælges til sommer. Læs mere om det her
Foto: Imago
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
EKSKLUSIVT
Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
FANKLUBBEN
‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
OPTAKT
AGF – OB
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
NYHEDER
Medier fælder hård dom
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
Ramt af pointstraf
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
NYHEDER
Ikke set i 30 år
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
HELT VILDT
‘De går amok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER