Er der én, som lige skal vænne sig til den barske danske vinterstorm i disse dage, så er det David Jensen.
Den 31-årige målmand blev tidligere i denne uge præsenteret som ny keeper i Lyngby Boldklub, og dermed er den tidligere FC Nordsjælland-keeper tilbage i dansk fodbold efter et fravær på mere end syv år i klubberne FC Utrecht, New York Red Bulls, KVC Westerlo og Istanbulspor.
Et kulørt CV som har givet David Jensen oplevelser for livet, men tiden var inde til at vende tilbage til hjemlandet. Før jul ophævede han udramatisk med tyrkiske Istanbulspor, selv om han var fast mand, og kort efter var aftalen med Lyngby allerede i hus.
– Familien tog hjem i sommer, fordi min ældste og min yngste skulle starte i børnehave og i skole, så det var helt naturligt, at vi skulle hjem, fortæller han til Tipsbladet.
De seneste fire-fem måneder har taget hårdt på David Jensen, som boede alene i sit hus i Tyrkiet. Han er en vaskeægte familiefar, så derfor udnyttede han alle de muligheder, han havde, for at rejse hjem til Danmark og besøge familien, også selv om det kun var for et enkelt døgn.
– Det var så hårdt til sidst, og det, jeg ikke vil glemme, er de afskeder, man tog, hvor man sagde farvel og virkelig prøvede at holde den. Jeg er en blød mand, når det kommer til familie, så det der med at se børnene kigge tilbage i bagruden, når jeg stod der og var ved at knække sammen, kunne jeg ikke byde mig selv mere, og jeg kunne ikke byde mine børn det mere.
Han understreger, at han absolut ingen problemer havde med at bo i Tyrkiet. Han og familien var glade for at være der, og selve fodboldopleven var unik.
Klar på at støtte Kikkenborg
Hvorfor så lige Lyngby er nærliggende at spørge? Det giver David Jensen et præcist svar på.
– Jeg har kendt klubben i mange år, så det føles som trygge rammer. Det er en klub, der er på vej frem, og det vil jeg gerne være en del af. Jeg kender mange spillere derude, og jeg har jo spillet sammen med assistenttræneren (Mikkel) Beckmann og målmandstræneren (Thomas) Villadsen. Der er de gamle drenge; Bjelland, Gytkjær, Pascal…
– Det er det sammenhold, jeg gerne vil have igen, når jeg møder på arbejde, og det tror jeg, at Lyngby kan give mig.
Spilletid er dog ikke noget, som han nødvendigvis får foræret, for Lyngby råder i forvejen over en rigtig stærk målmand i Mads Kikkenborg.
Tipsbladet har tidligere meldt om interesse fra Premier League-klubberne Luton og Sheffield United, men planen er at holde på ham for resten af sæsonen. Derfor kan konkurrencen i kassen blive hård, men det stresser David Jensen ikke over.
– Der skal være god konkurrence på posterne, hvis man har ambitionerne om at blive i Superligaen. Det har været helt fint for mig at vide, at Mads har et rigtig godt navn i klubben og i Danmark, og jeg tror, at planen er, at han også skal prøve sig af i udlandet. Man ved ikke, hvornår det bliver, men jeg vil da håbe for ham, at det vil ske, for jeg ved, hvad det har givet mig at komme ud, siger David Jensen og fortsætter:
– Uanset hvem der står mellem stængerne, så har han min støtte. Jeg kan give ham noget på banen, nogle små tips og klæde ham på i forhold til udlandet. Jeg vil gerne støtte ham, hvis han kommer til at stå. Det er den naturlige respekt, man har for hinanden i et målmandsteam.
Tipsbladet talte i starten af januar med Lyngbys sportschef, Nicas Kjeldsen, der kunne fortælle, at Mads Kikkenborg helst først skal sælges til sommer. Læs mere om det her
Foto: Imago
LIVE
TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TIPSBLADETS DOM
– Han er bare ren verdensklasse!
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
TOPNYHED
Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
TRANSFER
Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej
MEDIE
Choktransfer på vej?
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TRANSFER
Foreslår topklub at hente Oliver Sonne
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
TOPNYHED
Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham
HELT VILDT
I svime over Dorgu: ‘En transformation!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre
‘Thomas Frank løber tør for tid’
AVIS
Storklub har taget kontakt
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller
– Han leder efter et sted at eksplodere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler
TOPNYHED
Brøndby taber til MLS-hold
NYHEDER
Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’
NYHEDER
Gravesen med vild Neestrup-melding
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
HELT VILDT