– Timingen er forkert til at fyre Jess Thorup nu

FC København har spillet som en pose blandede bolscher i denne sæson. Den ene uge rundbarberer man Brøndby, mens man i den næste taber til Randers. Det får pilen til at pege i retning af cheftræneren.



FC København har fået en blandet start på denne sæson, hvor man har tabt til AC Horsens, Viborg FF og senest Randers FC.

Det giver en placering som nummer otte i Superligaen, hvilket er langt fra den ambition klubben har om at genvinde det danske mesterskab.

Flere nederlag end sejre, det er et parameter, som ikke skal vokse yderligere i nederlagets favør, før TV3 Sports fodboldekspert, Stig Tøfting, ser FCK tage drastiske midler i brug. Det siger han i tv-programmet Onside.

– Det er træneren, der bliver vurderet på de her ting, og hvis man som FCK-træner taber flere kampe end man vinder, så er man ikke sikker i sadlen. Jeg luftede det allerede sidste år, og blev halvvejs uvenner med Lerager, fordi jeg sagde, at Thorup godt kunne være til debat.

Stig Tøfting er fortsat i tvivl om Throup er det rette match i FC København, men han mener ikke, at FCK-træneren skal have sparket efter en sløj start på sæsonen. Tingene kan dog hurtigt ændre sig.

– Det her det drejer sig også om timing. Og jeg synes, at timingen er forkert til at fyre Jess Thorup nu. Hvis de ryger ud til Trabzonspor, og hvis kampen på fredag heller ikke ender ud til FCK's fordel, så tror jeg ikke på, at man kan få lov til at blive siddende der som FCK-træner.

FC København får tirsdag besøg af Trabzonspor i den første af to opgør i Champions League-kvalifikationen. Fredag venter oprykkerne fra Lyngby BK på udebane, som altså er skæbnesvangre for Thorups fremtid ifølge fodboldeksperten.

Lige nu har FCK skrabet seks point sammen i sæsonens første fem kampe, hvilket giver en placering som nummer otte i Superligaen. Sejrene er kommet over AaB og Brøndby IF.

Du kan høre hele snakken om Jess Thorups situation i FC København i afspilleren ovenfor.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Afsløring: Kolding køber stor profil




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Spår rekordtransfer i dette vindue

Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Kryptisk transfermelding

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Superliga-klub tæt på FCK’er

Elfenbenskysten – Norge

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

FC København-farvel rykker nærmere

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul