Tingager om Cho-duel: Kan vise hvad man kan dér

Frederik Tingager har desuden planer om at drille midtjyderne på søndag.



Når AGF på søndag skal møde FC Midtjylland hjemme på Ceres Park, så det en kamp mellem to klubbre, som kom haltende fra land, da Superligaen blev sparket i gang igen. AGF spillede en urytmisk omgang af en 0-0-kamp mod Vejle, mens FCM trods et langt overtal tabte med 0-1 til Brøndby.

Der er dog tale om to hold, som stiler efter en hel del i den her sæson, og aarhusianernes forsvarsspiller Frederik Tingager ser da også FCM-mandskabet som en 'indiskutabelt dygtig modstander, som går efter guldet. Det fortæller han i et interview med Tipsbladet.

Han mener dog, at de godt kan lave rav i den i opgøret.

– De har store ambitioner, og de har et rigtig, rigtig dygtigt hold, så vi har selvfølgelig kæmpe stor respekt for dem, men samtidig har vi også en tro på os selv og på, at vi kan gå ind og drille dem. Det har vi vist før, siger han og fortsætter:

– Med Aarhus i ryggen på Ceres Park, så har vi i hvert fald vist, at vi er mere end dygtige nok til at spille op med de bedste hold, så det skal vi have fundet frem igen. Og vi skal have fundet tro på tingene og noget mere angrebsivrigt frem, lyder det fra Tingager

Selv skal han spille overfor midtjydernes Cho Gue-sung, som han ser som en af de bedste angribere i ligaen.

– Det siger sig selv. Han er jo spiller for det sydkoreanske landshold og en rigtig stærk spiller, der kan lidt af det hele: Være med i det opbyggende og være en god afslutter, så det er selvfølgelig en spiller, man respekterer. Men det føler jeg, at man skal gøre i hele ligaen, forklarer AGF-profilen.

Han understreger endvidere, at det plejer at være sjove kampe, når de møder FCM, der kommer med mange individualister.

– Det er der, hvor man bliver sat på prøve, og det er der, hvor man kan vise, at man kan duellere med de bedste spillere, fortæller Frederik Tingager.

Endvidere bemærker 'Tingair', at opgøret nærmest er en sekspoints-kamp, hvor det handler om, at hvis de gerne vil have noget at spille for i resten af sæsonen, så skal de have de tre point med fra kampen – og så skal indsatsen fra mandagens VB-kamp forbedres. Særligt angrebsspillet.

– Det var ikke-eksisterende, kan vi godt sige. Det ved vi jo også godt. Der er ingen på det her hold, der sidder inde i omklædningsrummet og tror, at vi spiller sprudlende fodbold. Nogle gange rammer man ikke dagen, og det er helt sikkert noget, som vi skal arbejde på, fastslår Tingager.

Kampen mellem AGF og FC Midtjylland spilles søndag klokken 18.



Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Det kommer til at trække ud

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Store navne kan forlade Brøndby IF

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

To danskere færdige i norsk klub

Intet aftryk!

Er dette Oliver Christensens næste klub?

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

‘Han skal ingen steder’

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Anfører sur og skuffet over Silkeborg

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Aldrig nogensinde FCK

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Dansker trukket ind i skandalesag

I chok over Nicolai Poulsen

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Varsler straf til Dortmund-stjerne

Salah har undskyldt

Cremonese kan overraske i Rom

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Mohamed Salah har sagt undskyld

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Storklubber følger FCN-juvel