Tingager om Cho-duel: Kan vise hvad man kan dér

Frederik Tingager har desuden planer om at drille midtjyderne på søndag.



Når AGF på søndag skal møde FC Midtjylland hjemme på Ceres Park, så det en kamp mellem to klubbre, som kom haltende fra land, da Superligaen blev sparket i gang igen. AGF spillede en urytmisk omgang af en 0-0-kamp mod Vejle, mens FCM trods et langt overtal tabte med 0-1 til Brøndby.

Der er dog tale om to hold, som stiler efter en hel del i den her sæson, og aarhusianernes forsvarsspiller Frederik Tingager ser da også FCM-mandskabet som en 'indiskutabelt dygtig modstander, som går efter guldet. Det fortæller han i et interview med Tipsbladet.

Han mener dog, at de godt kan lave rav i den i opgøret.

– De har store ambitioner, og de har et rigtig, rigtig dygtigt hold, så vi har selvfølgelig kæmpe stor respekt for dem, men samtidig har vi også en tro på os selv og på, at vi kan gå ind og drille dem. Det har vi vist før, siger han og fortsætter:

– Med Aarhus i ryggen på Ceres Park, så har vi i hvert fald vist, at vi er mere end dygtige nok til at spille op med de bedste hold, så det skal vi have fundet frem igen. Og vi skal have fundet tro på tingene og noget mere angrebsivrigt frem, lyder det fra Tingager

Selv skal han spille overfor midtjydernes Cho Gue-sung, som han ser som en af de bedste angribere i ligaen.

– Det siger sig selv. Han er jo spiller for det sydkoreanske landshold og en rigtig stærk spiller, der kan lidt af det hele: Være med i det opbyggende og være en god afslutter, så det er selvfølgelig en spiller, man respekterer. Men det føler jeg, at man skal gøre i hele ligaen, forklarer AGF-profilen.

Han understreger endvidere, at det plejer at være sjove kampe, når de møder FCM, der kommer med mange individualister.

– Det er der, hvor man bliver sat på prøve, og det er der, hvor man kan vise, at man kan duellere med de bedste spillere, fortæller Frederik Tingager.

Endvidere bemærker 'Tingair', at opgøret nærmest er en sekspoints-kamp, hvor det handler om, at hvis de gerne vil have noget at spille for i resten af sæsonen, så skal de have de tre point med fra kampen – og så skal indsatsen fra mandagens VB-kamp forbedres. Særligt angrebsspillet.

– Det var ikke-eksisterende, kan vi godt sige. Det ved vi jo også godt. Der er ingen på det her hold, der sidder inde i omklædningsrummet og tror, at vi spiller sprudlende fodbold. Nogle gange rammer man ikke dagen, og det er helt sikkert noget, som vi skal arbejde på, fastslår Tingager.

Kampen mellem AGF og FC Midtjylland spilles søndag klokken 18.





TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Første gang nogensinde for Eriksen

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Her skal Sepp Piontek begraves

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Liverpool – West Ham United



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

‘Det må ikke ske’

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Endelig er der godt nyt

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Ekspert med dyster FCK-dom

Juventus-profil: ‘Absurd’

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation