Tipsbladet-redaktør: En skandale for Brøndby

Brøndbys pokal-exit er en skandale, lyder det fra Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.



Daniel Wass tjener det samme på få måneder, som hele Aarhus Fremads trup til sammen tjener på et år, og det er blot én af de vinkler, som er med til at understrege den enorme forskel, der bør være på Brøndbys Superliga-stjerner og fyraftensprofferne fra Aarhus.

Onsdag kollapsede det hele dog for de blå-gule i pokalturneringen.

Aarhus Fremad ikke bare vandt over Brøndby, de tævede Maxsø og co. med 4-0, og det resultat brager ind på listen som ét af de største pokalchok nogensinde i Danmark. 

Dermed missede Brøndby den eneste reelle tilbageværende mulighed for at vinden en titel i denne sæson, og det er en kæmpe fiasko for Niels Frederiksen og co., lyder det fra Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.

– Først og fremmest skal Aarhus Fremad have al den ros, man kan sende i retning af Riisvangen. De spiller dygtigt, klogt og modigt, scorer nogle forrygende mål og frustrerer Brøndby voldsomt i det meste af kampen, indtil kræfterne begynder at slippe op i de sidste 20 minutter, siger Troels Bager Thøgersen og fortsætter:

– Det er ok at tabe en pokalkamp, men det er dybt bekymrende, at Brøndby kunne falde så dybt. Det er ikke bare et tilfældigt, uheldigt nederlag, det er et lavpunkt i et meget svært 2022, hvor det langt fra var første gang, at Brøndby spillede sløset, uinspireret og til tider også uden energi.

– Det er en skandale for Brøndby, at man taber 0-4 til en flok studerende og håndværkere, uanset at flere af dem har en fortid i ungdomsafdelinger i Superligaen.

– Det her var nok sæsonens eneste chance for at vinde noget, og så spiller man så ringe, som man gjorde i 1. halvleg. Det er ingen undskyldning, at man stillede med reserverne, man skal simpelthen kunne spille hurtigere og skarpere end et hold fra 2. Division. I stedet blev man udspillet. Det er dybt bekymrende for Brøndby.

– Det her lægger yderligere pres på Brøndby. Det nytter jo ikke en disse, at man den ene dag er lidt uheldig med at spille uafgjort mod mesterholdet, og så kan falde sammen på den måde tre dage senere. Der skal sejre til i de næste uger, hvis Brøndby skal undgå en urolig vinter med masser af tvivl og usikkerhed.

Næste opgave for Brøndby IF er på søndag, hvor de blå-gule igen skal en tur til Aarhus – denne gang for at møde AGF. 





Nu er Brøndby IF konkret på banen




LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

USA – Bosnien-Hercegovina

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya



LIVE

VM-LIVE: Ekspert vil have trænerskifte

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Her er Jonas Winds nye klub

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Kolding køber stor profil

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

FCK-stjerne ikke med på træningslejr



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Elfenbenskysten – Norge

‘Han ryger 100 procent!’

Han er ny assistenttræner i Brøndby

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Frankrig – Sverige

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’