Transfervurderingen er fra Tipsbladet fredag og kommer også de følgende tre fredage. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet og kan også få det leveret til døren – se mere her.
BRØNDBY IF
3 af 6 bolde
I modsætning til i årene under Alexander Zorniger er det ikke de store beløb, Brøndby IF forpligtede sig til på transfers og signon-fees i 2020 og til dels heller ikke i 2019. Derfor er det heller ikke specielt store handler, der fandt sted for Brøndby i transfervinduet i august til oktober 2020.
Andrija Pavlovic, tidligere FC København-forward, blev hentet relativt billigt i Rapid Wien og har været en fornuftig afløser, uden at han med ét mål i seks kampe har været i nærheden af at funkle lige så meget som Mikael Uhre og Jesper Lindstrøms på den forreste del af banen.
Blas Riveros var voldsomt uheldig og ødelagde sit knæ i debutkampen, hvor han ellers havde scoret, og så har Rezan Corlu også været svært uheldig med skader efter returen fra et lejemål i Lyngby. Derfor rammer Brøndby en middelkarakter for handlerne.
AAB
3 af 6 bolde
Der var fuld fart på transferfeltet i Nordjylland i Inge André Olsens første transfervindue som chef i AaB, og der tegner sig et billede af pletskud og forbiere i den første store høst.
Pedro Ferreira kom til som her-og-nu erstatning for Patrick Olsen, om end med nogle lidt anderledes karakteristika, og portugiseren har været den hidtil bedste nye spiller, blandt andet med en plads på efterårets hold i Superligaen i Tipsbladet, hvilket da også var håbet med den relativt høje prislap, der var på ham.
Daniel Granli har været fast mand og er her i januar købt fri, og sammen med Ferreira har han været medvirkende til, at arbejdet på den defensive del af banen faktisk har fungeret hæderligt.
Til gengæld er alarmen allerede gået i gang omkring Oscar Hiljemark, der tidligere er blevet fravalgt i FC Midtjylland på grund af sine problemer med hoften, problemer der dukkede op igen i AaB-trøjen efter få uger.
Det er synd og skam, for Hiljemark har vist sig som en særdeles dygtig midtbanespiller. Hvor er det træls med den hofte.
Timothy N’Kada har ikke vist det store, og lidt skuffende gør det samme sig indtil videre gældende for Tim Prica, der har fået to røde kort, herunder i debuten mod Lyngby. Han kan trøste sig med, at der også gik et stykke tid, før faren Rade fik gang i målscoringen i det nordjyske.
LYNGBY BK
2 af 6 bolde
Victor Torp ser lovende ud og kunne sagtens være den næste lejespiller, der hives tilbage til FC Midtjylland og får chancen. Men det hjælper jo ikke Lyngby voldsomt meget, og det har det jo heller ikke gjort, at man egentlig stod tilbage med en høst i seneste transfervindue, der gav nogen anledning til tro på tingene.
Brian Hamalainen, aftalen med Augsburg om én sæsons lejeaftale med Frederik Winther og aftaler med Christian ” Greko” Jakobsen fra SønderjyskE, Rasmus Thellufsen fra AaB og lejemålet med Jens Martin Gammelby i Brøndby IF var jo tæt på ideelt, i hvert fald på papiret, set for en klub af Lyngbys beskedne størrelse.
De nye folk har da også spillet, men når det kun har kastet fire point af sig, kan det jo dårligt kaldes en succes, selvom der i nogle kampe har været tegningen til noget godt.

Læs også:Spelmann vild med tidligere Brøndby-kammerat: Der venter ham noget stort
Læs også:Tidligere Brøndby-spiller forlader norsk klub: Han vil til udlandet
Læs også:Vinterpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Læs også:Transferplanen: Kriseramte Lyngby lurepasser uden sportschef
Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2021
LIVE
TransferLIVE: Mesterhold overvejer Mika Biereth
LIGE NU
Bombe – Fremad Amager fratrækkes point
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings
NYHEDER
– Det er ikke rigtig min beslutning
TRANSFER
Tidligere FC København-angriber skifter klub
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
INTERVIEW
– FC København skal købe en stjerneangriber nu!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
MEDIE
De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
NYHEDER
Afviser Youssoufa Moukoko-rygte
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Stjerne i helt vildt angreb på Conte
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
TIPSBLADET SPECIAL
Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
NYHEDER
Eksperter med hård kritik af Dolberg
MEDIE
West Ham forventer Hermansen-skifte
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
AVIS
Storklub har taget kontakt
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
NYHEDER
‘FCK er nødt til at lytte’
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
MEDIE
Deler transfernyt om Andreas Maxsø
TOPNYHED
FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco
HELT VILDT
Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika
TOPNYHED
Neestrup kommenterer Frankfurt-historie
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand
Græske fodboldfans omkommer i busulykke
TOPNYHED
Medie: FC København nægter
MEDIE
Afviser stort bud på dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF
NYHEDER
Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’
MEDIE
Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub
EKSKLUSIVT
Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg
MEDIE
FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller
LIGE NU
