Hvidovre IF – Brøndby IF 0-3 (0-1)
0-1, Marko Divkovic (10.)
0-2, Mathias Kvistgaarden (50.)
0-3, Yuito Suzuki (87.)
Kampens bedste
Hvidovre IF
Hvidovre IF mødte for alvor overmagten, og der var ganske få spillere, der fik vist deres kvaliteter frem søndag. En af dem var Filip Djukic, der trods alt fik disket op med et par fine redninger, selvom han også indkasserede tre scoringer. Christian “Greko” Jakobsen gjorde også nogle fine ting.
Brøndby IF
Marko Divkovic! Det er blevet sagt 1.000 gange de seneste uger, men fortjener at blive gentaget: Hvor fungerer det bare godt med ham på venstre wingback. Han scorede et drømmemål mod Hvidovre, lagde op til en scoring og leverede derudover også en lækker tunnel efter en halv time. Generelt er Marko Divkovic bare en mand, der sprutter af selvtillid i øjeblikket. Og med god grund. Stort set alt lykkes for ham.
Kampens værste
Som nævnt var Hvidovre rigtig dårligt kørende i størstedelen af kampen, og deres præstation i særligt første halvleg fortjener at blive nævnt.
På den anden side stod Brøndb-profilen Jacob Rasmussen også for en stor fejl, der dog ikke blev afgørende. Han lod bolden trille forbi ham efter et indkast, men han havde tilsyneladende ikke bemærket, at Hvidovres Christian “Greko” Jakobsen så stod klar til at modtage bolden i Brøndby-feltet. Det gjorde han så og sparkede på mål, men – heldigvis for Rasmussen – endte “Grekos” afslutning i sidenettet.
Kampens detalje
Han er ikke den højeste spiller, Mathias Kvistgaarden, men han formår alligevel at være farlig i hovedspillet. Mod Hvidovre scorede han med et hovedstød efter et hjørnespark, og dermed har han fortsat kun scoret med hovedet i den indeværende sæson. Mod Randers FC og Lyngby Boldklub scorede den 21-årige målræv nemlig også med hovedet.
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Smider Salah-bombe
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
Sprudler i MLS
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Patrick Dorgu er med
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
NYHEDER
