Hvidovre IF – Brøndby IF 0-3 (0-1)
0-1, Marko Divkovic (10.)
0-2, Mathias Kvistgaarden (50.)
0-3, Yuito Suzuki (87.)
Kampens bedste
Hvidovre IF
Hvidovre IF mødte for alvor overmagten, og der var ganske få spillere, der fik vist deres kvaliteter frem søndag. En af dem var Filip Djukic, der trods alt fik disket op med et par fine redninger, selvom han også indkasserede tre scoringer. Christian “Greko” Jakobsen gjorde også nogle fine ting.
Brøndby IF
Marko Divkovic! Det er blevet sagt 1.000 gange de seneste uger, men fortjener at blive gentaget: Hvor fungerer det bare godt med ham på venstre wingback. Han scorede et drømmemål mod Hvidovre, lagde op til en scoring og leverede derudover også en lækker tunnel efter en halv time. Generelt er Marko Divkovic bare en mand, der sprutter af selvtillid i øjeblikket. Og med god grund. Stort set alt lykkes for ham.
Kampens værste
Som nævnt var Hvidovre rigtig dårligt kørende i størstedelen af kampen, og deres præstation i særligt første halvleg fortjener at blive nævnt.
På den anden side stod Brøndb-profilen Jacob Rasmussen også for en stor fejl, der dog ikke blev afgørende. Han lod bolden trille forbi ham efter et indkast, men han havde tilsyneladende ikke bemærket, at Hvidovres Christian “Greko” Jakobsen så stod klar til at modtage bolden i Brøndby-feltet. Det gjorde han så og sparkede på mål, men – heldigvis for Rasmussen – endte “Grekos” afslutning i sidenettet.
Kampens detalje
Han er ikke den højeste spiller, Mathias Kvistgaarden, men han formår alligevel at være farlig i hovedspillet. Mod Hvidovre scorede han med et hovedstød efter et hjørnespark, og dermed har han fortsat kun scoret med hovedet i den indeværende sæson. Mod Randers FC og Lyngby Boldklub scorede den 21-årige målræv nemlig også med hovedet.
LIVE
LIVE: Tre Brøndby-spillere fraværende
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Brian Riemer peger på tre årsager
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
Fifa hæver udbetalinger til VM-hold
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Afvist – Brøndby undrer sig
Snart kan det give rødt kort
Bo Svensson skriver Superliga-historie
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
NYHEDER
