Tipsbladets dom: Alt lykkes jo for ham!

Tipsbladet zoomer ind på kampen mellem Hvidovre IF og Brøndby IF.



Hvidovre IF – Brøndby IF 0-3 (0-1)
0-1, Marko Divkovic (10.)
0-2, Mathias Kvistgaarden (50.)
0-3, Yuito Suzuki (87.)

Kampens bedste
Hvidovre IF

Hvidovre IF mødte for alvor overmagten, og der var ganske få spillere, der fik vist deres kvaliteter frem søndag. En af dem var Filip Djukic, der trods alt fik disket op med et par fine redninger, selvom han også indkasserede tre scoringer. Christian “Greko” Jakobsen gjorde også nogle fine ting. 

Brøndby IF
Marko Divkovic! Det er blevet sagt 1.000 gange de seneste uger, men fortjener at blive gentaget: Hvor fungerer det bare godt med ham på venstre wingback. Han scorede et drømmemål mod Hvidovre, lagde op til en scoring og leverede derudover også en lækker tunnel efter en halv time. Generelt er Marko Divkovic bare en mand, der sprutter af selvtillid i øjeblikket. Og med god grund. Stort set alt lykkes for ham.

Kampens værste
Som nævnt var Hvidovre rigtig dårligt kørende i størstedelen af kampen, og deres præstation i særligt første halvleg fortjener at blive nævnt.

På den anden side stod Brøndb-profilen Jacob Rasmussen også for en stor fejl, der dog ikke blev afgørende. Han lod bolden trille forbi ham efter et indkast, men han havde tilsyneladende ikke bemærket, at Hvidovres Christian “Greko” Jakobsen så stod klar til at modtage bolden i Brøndby-feltet. Det gjorde han så og sparkede på mål, men – heldigvis for Rasmussen – endte “Grekos” afslutning i sidenettet. 

Kampens detalje
Han er ikke den højeste spiller, Mathias Kvistgaarden, men han formår alligevel at være farlig i hovedspillet. Mod Hvidovre scorede han med et hovedstød efter et hjørnespark, og dermed har han fortsat kun scoret med hovedet i den indeværende sæson. Mod Randers FC og Lyngby Boldklub scorede den 21-årige målræv nemlig også med hovedet.





LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Enighed – dansk stortransfer tæt på



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Superliga-boss med spændende transfermelding

Interessant melding om VM-profil

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dame N’Doye scorer nyt job

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tordner mod VM-træner

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Holland – Sverige

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Vil smadre transferrekord

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Tyskland – Elfenbenskysten

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

VM-Vækkeuret: Torskedumt – hvad laver han?