Tipsbladets dom: Det var et ikonisk TV-øjeblik

Tipsbladet zoomer ind på Viborgs smalle sejr over Vejle.



Viborg FF – Vejle Boldklub 2-1 (0-0)
1-0 Serginho (51.)
1-1 German Onugkha (64.)
2-1 Renato Junior (86.)

Kampens bedste:
Viborg FF:
Han kom godt nok ikke på måltavlen i dag, men det ændrer ikke på, at Anosike Ementa spillede en glimrende kamp som Viborgs spydspids. Vejle-stopperne havde svært ved at komme ind på tometermanden, som flere gange satte medspillerne fint op. Det var også Ementa, som lagde op til Serginhos føringsmål, da han fint modtog bolden, vendte og serverede den præcist til Serginho, som blev spillet alene igennem. 

Lidt mere skarphed og så bliver Ementa giftig. Er desuden et enormt vigtig på de defensive standardsituationer.

Vejle Boldklub:
Vejles anden halvleg var langt bedre end den første, og det kan oprykkerne særligt takke Kristian Kirkegaard for. Han blev indskiftet til anden halvlegs start, og med det samme gjorde han en forskel med sin store energi og lyst til at få bolden. Var uheldig med at få sit mål annulleret for en snæver offside, men det slog ham ikke ud, for få minutter senere var det hans præcise indlæg, som fandt Onugkha. 

Flot indhop af Kirkegaard, som  bør banke gevaldigt på for en startplads næste gang.

Kampens værste:
Zan Zalatel må prise sig lykkelig over, at Jakob Kehlet annullerede Kristian Kirkegaards scoring kort inde i anden halvleg, for det havde givet Zalatel mareridt resten af sæsonen. Sloveneren smed bolden væk på kanten af eget felt efter en simpel aflevering fra Lucas Lund, da hans førsteberøring blev for lang og endte hos Onugkha. Kort efter havde Kirkegaard plaffet den i nettet, men han var offside på Onugkhas aflevering.

Zan Zalatel er en udmærket forsvarsspiller, men denne mandag var han godt nok på hælene. Bolden gik også gennem hans ben, da Kirkegaards indlæg fandt Onugkha i forbindelse med Vejles udligning. 

Kampens detalje:
Raul Albentosa er ofte et festligt indslag, og denne mandag gjorde han sig igen bemærket på den sjove måde sammen med Ibrahim Said. Raul Albentosa begik et frispark på Viborgs banehalvdel, og da han skulle forhindre en hurtig Viborg-igangsætning, kastede han sig og slog bolden væk med hænderne. Det fik Ibrahim Said til at imitere Albentosas film over for dommer Jakob Kehlet, hvilket var et ganske underholdende syn. Efterfølgende klappede Albentosa hånligt af Viborg-kanten, hvilket skabte nogle sjove TV-billeder. Se det spøjse øjeblik, som har potentiale til at blivet et ikonisk TV-øjeblik, i afspilleren over artiklen.

Renato Juniors sejrsmål fortjener også at blive nævnt. En suveræn scoring af brasilianeren, som nærmest mobbede Provstgaard med sin fysik, da han vendte på ham.





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Brøndby melder duo færdig og teaser

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Jagter tidligere FCK-stjerne

Vil hente tysk landsholdsstjerne



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

AGF køber ham

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Spanien – Kap Verde

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Spottet i København

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Raser over VM-tiltag

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Belgien – Egypten

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tyskland åbner med stor pligtsejr

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland