Tipsbladets dom: Det var et ikonisk TV-øjeblik

Tipsbladet zoomer ind på Viborgs smalle sejr over Vejle.



Viborg FF – Vejle Boldklub 2-1 (0-0)
1-0 Serginho (51.)
1-1 German Onugkha (64.)
2-1 Renato Junior (86.)

Kampens bedste:
Viborg FF:
Han kom godt nok ikke på måltavlen i dag, men det ændrer ikke på, at Anosike Ementa spillede en glimrende kamp som Viborgs spydspids. Vejle-stopperne havde svært ved at komme ind på tometermanden, som flere gange satte medspillerne fint op. Det var også Ementa, som lagde op til Serginhos føringsmål, da han fint modtog bolden, vendte og serverede den præcist til Serginho, som blev spillet alene igennem. 

Lidt mere skarphed og så bliver Ementa giftig. Er desuden et enormt vigtig på de defensive standardsituationer.

Vejle Boldklub:
Vejles anden halvleg var langt bedre end den første, og det kan oprykkerne særligt takke Kristian Kirkegaard for. Han blev indskiftet til anden halvlegs start, og med det samme gjorde han en forskel med sin store energi og lyst til at få bolden. Var uheldig med at få sit mål annulleret for en snæver offside, men det slog ham ikke ud, for få minutter senere var det hans præcise indlæg, som fandt Onugkha. 

Flot indhop af Kirkegaard, som  bør banke gevaldigt på for en startplads næste gang.

Kampens værste:
Zan Zalatel må prise sig lykkelig over, at Jakob Kehlet annullerede Kristian Kirkegaards scoring kort inde i anden halvleg, for det havde givet Zalatel mareridt resten af sæsonen. Sloveneren smed bolden væk på kanten af eget felt efter en simpel aflevering fra Lucas Lund, da hans førsteberøring blev for lang og endte hos Onugkha. Kort efter havde Kirkegaard plaffet den i nettet, men han var offside på Onugkhas aflevering.

Zan Zalatel er en udmærket forsvarsspiller, men denne mandag var han godt nok på hælene. Bolden gik også gennem hans ben, da Kirkegaards indlæg fandt Onugkha i forbindelse med Vejles udligning. 

Kampens detalje:
Raul Albentosa er ofte et festligt indslag, og denne mandag gjorde han sig igen bemærket på den sjove måde sammen med Ibrahim Said. Raul Albentosa begik et frispark på Viborgs banehalvdel, og da han skulle forhindre en hurtig Viborg-igangsætning, kastede han sig og slog bolden væk med hænderne. Det fik Ibrahim Said til at imitere Albentosas film over for dommer Jakob Kehlet, hvilket var et ganske underholdende syn. Efterfølgende klappede Albentosa hånligt af Viborg-kanten, hvilket skabte nogle sjove TV-billeder. Se det spøjse øjeblik, som har potentiale til at blivet et ikonisk TV-øjeblik, i afspilleren over artiklen.

Renato Juniors sejrsmål fortjener også at blive nævnt. En suveræn scoring af brasilianeren, som nærmest mobbede Provstgaard med sin fysik, da han vendte på ham.





Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Jubler over store FC København-nyheder

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

LIVE: AGF klarede presset!

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Dansk angriber sat til salg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kontant dom over Elyounoussi

Afsløring: FC København afviser millionbud

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Henter Mads Junker

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

En sort plet på hans eftermæle

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE