Tipsbladets dom: Det var et ikonisk TV-øjeblik

Tipsbladet zoomer ind på Viborgs smalle sejr over Vejle.



Viborg FF – Vejle Boldklub 2-1 (0-0)
1-0 Serginho (51.)
1-1 German Onugkha (64.)
2-1 Renato Junior (86.)

Kampens bedste:
Viborg FF:
Han kom godt nok ikke på måltavlen i dag, men det ændrer ikke på, at Anosike Ementa spillede en glimrende kamp som Viborgs spydspids. Vejle-stopperne havde svært ved at komme ind på tometermanden, som flere gange satte medspillerne fint op. Det var også Ementa, som lagde op til Serginhos føringsmål, da han fint modtog bolden, vendte og serverede den præcist til Serginho, som blev spillet alene igennem. 

Lidt mere skarphed og så bliver Ementa giftig. Er desuden et enormt vigtig på de defensive standardsituationer.

Vejle Boldklub:
Vejles anden halvleg var langt bedre end den første, og det kan oprykkerne særligt takke Kristian Kirkegaard for. Han blev indskiftet til anden halvlegs start, og med det samme gjorde han en forskel med sin store energi og lyst til at få bolden. Var uheldig med at få sit mål annulleret for en snæver offside, men det slog ham ikke ud, for få minutter senere var det hans præcise indlæg, som fandt Onugkha. 

Flot indhop af Kirkegaard, som  bør banke gevaldigt på for en startplads næste gang.

Kampens værste:
Zan Zalatel må prise sig lykkelig over, at Jakob Kehlet annullerede Kristian Kirkegaards scoring kort inde i anden halvleg, for det havde givet Zalatel mareridt resten af sæsonen. Sloveneren smed bolden væk på kanten af eget felt efter en simpel aflevering fra Lucas Lund, da hans førsteberøring blev for lang og endte hos Onugkha. Kort efter havde Kirkegaard plaffet den i nettet, men han var offside på Onugkhas aflevering.

Zan Zalatel er en udmærket forsvarsspiller, men denne mandag var han godt nok på hælene. Bolden gik også gennem hans ben, da Kirkegaards indlæg fandt Onugkha i forbindelse med Vejles udligning. 

Kampens detalje:
Raul Albentosa er ofte et festligt indslag, og denne mandag gjorde han sig igen bemærket på den sjove måde sammen med Ibrahim Said. Raul Albentosa begik et frispark på Viborgs banehalvdel, og da han skulle forhindre en hurtig Viborg-igangsætning, kastede han sig og slog bolden væk med hænderne. Det fik Ibrahim Said til at imitere Albentosas film over for dommer Jakob Kehlet, hvilket var et ganske underholdende syn. Efterfølgende klappede Albentosa hånligt af Viborg-kanten, hvilket skabte nogle sjove TV-billeder. Se det spøjse øjeblik, som har potentiale til at blivet et ikonisk TV-øjeblik, i afspilleren over artiklen.

Renato Juniors sejrsmål fortjener også at blive nævnt. En suveræn scoring af brasilianeren, som nærmest mobbede Provstgaard med sin fysik, da han vendte på ham.





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Daniel Wass stopper karrieren om et år



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Kniven for struben: Chefen hylder spillerne

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Brøndby IF – AGF

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Ruben Amorim favorit til dette job



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Randers FC – OB

Magiske Messi slår til igen

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

Silkeborg IF – FC København

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Monstersalg: FC København-boss jubler

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Iran kommer med krav før VM



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem