Tipsbladets dom: Det var et ikonisk TV-øjeblik

Tipsbladet zoomer ind på Viborgs smalle sejr over Vejle.



Viborg FF – Vejle Boldklub 2-1 (0-0)
1-0 Serginho (51.)
1-1 German Onugkha (64.)
2-1 Renato Junior (86.)

Kampens bedste:
Viborg FF:
Han kom godt nok ikke på måltavlen i dag, men det ændrer ikke på, at Anosike Ementa spillede en glimrende kamp som Viborgs spydspids. Vejle-stopperne havde svært ved at komme ind på tometermanden, som flere gange satte medspillerne fint op. Det var også Ementa, som lagde op til Serginhos føringsmål, da han fint modtog bolden, vendte og serverede den præcist til Serginho, som blev spillet alene igennem. 

Lidt mere skarphed og så bliver Ementa giftig. Er desuden et enormt vigtig på de defensive standardsituationer.

Vejle Boldklub:
Vejles anden halvleg var langt bedre end den første, og det kan oprykkerne særligt takke Kristian Kirkegaard for. Han blev indskiftet til anden halvlegs start, og med det samme gjorde han en forskel med sin store energi og lyst til at få bolden. Var uheldig med at få sit mål annulleret for en snæver offside, men det slog ham ikke ud, for få minutter senere var det hans præcise indlæg, som fandt Onugkha. 

Flot indhop af Kirkegaard, som  bør banke gevaldigt på for en startplads næste gang.

Kampens værste:
Zan Zalatel må prise sig lykkelig over, at Jakob Kehlet annullerede Kristian Kirkegaards scoring kort inde i anden halvleg, for det havde givet Zalatel mareridt resten af sæsonen. Sloveneren smed bolden væk på kanten af eget felt efter en simpel aflevering fra Lucas Lund, da hans førsteberøring blev for lang og endte hos Onugkha. Kort efter havde Kirkegaard plaffet den i nettet, men han var offside på Onugkhas aflevering.

Zan Zalatel er en udmærket forsvarsspiller, men denne mandag var han godt nok på hælene. Bolden gik også gennem hans ben, da Kirkegaards indlæg fandt Onugkha i forbindelse med Vejles udligning. 

Kampens detalje:
Raul Albentosa er ofte et festligt indslag, og denne mandag gjorde han sig igen bemærket på den sjove måde sammen med Ibrahim Said. Raul Albentosa begik et frispark på Viborgs banehalvdel, og da han skulle forhindre en hurtig Viborg-igangsætning, kastede han sig og slog bolden væk med hænderne. Det fik Ibrahim Said til at imitere Albentosas film over for dommer Jakob Kehlet, hvilket var et ganske underholdende syn. Efterfølgende klappede Albentosa hånligt af Viborg-kanten, hvilket skabte nogle sjove TV-billeder. Se det spøjse øjeblik, som har potentiale til at blivet et ikonisk TV-øjeblik, i afspilleren over artiklen.

Renato Juniors sejrsmål fortjener også at blive nævnt. En suveræn scoring af brasilianeren, som nærmest mobbede Provstgaard med sin fysik, da han vendte på ham.







LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

‘Så brænder hele København ned’

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Her spiller Lasse Schöne i dag

Fyrer landstræner to måneder før VM

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Det er aldrig sket før

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Klar tale: Han bliver nok fyret nu



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Brøndby IF – Sønderjyske

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Ringet op af Brøndby-træner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Kan koste Brøndby flere millioner

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

OB siger farvel til seks spillere

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Chelsea – Manchester United

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Ivan Toney klar på choktransfer

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Helt vild med Brøndby-profil

Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Motivation til forskel i Lens

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

– Han vinder Ballon d’Or!