Tipsbladets dom: Det var et ikonisk TV-øjeblik

Tipsbladet zoomer ind på Viborgs smalle sejr over Vejle.



Viborg FF – Vejle Boldklub 2-1 (0-0)
1-0 Serginho (51.)
1-1 German Onugkha (64.)
2-1 Renato Junior (86.)

Kampens bedste:
Viborg FF:
Han kom godt nok ikke på måltavlen i dag, men det ændrer ikke på, at Anosike Ementa spillede en glimrende kamp som Viborgs spydspids. Vejle-stopperne havde svært ved at komme ind på tometermanden, som flere gange satte medspillerne fint op. Det var også Ementa, som lagde op til Serginhos føringsmål, da han fint modtog bolden, vendte og serverede den præcist til Serginho, som blev spillet alene igennem. 

Lidt mere skarphed og så bliver Ementa giftig. Er desuden et enormt vigtig på de defensive standardsituationer.

Vejle Boldklub:
Vejles anden halvleg var langt bedre end den første, og det kan oprykkerne særligt takke Kristian Kirkegaard for. Han blev indskiftet til anden halvlegs start, og med det samme gjorde han en forskel med sin store energi og lyst til at få bolden. Var uheldig med at få sit mål annulleret for en snæver offside, men det slog ham ikke ud, for få minutter senere var det hans præcise indlæg, som fandt Onugkha. 

Flot indhop af Kirkegaard, som  bør banke gevaldigt på for en startplads næste gang.

Kampens værste:
Zan Zalatel må prise sig lykkelig over, at Jakob Kehlet annullerede Kristian Kirkegaards scoring kort inde i anden halvleg, for det havde givet Zalatel mareridt resten af sæsonen. Sloveneren smed bolden væk på kanten af eget felt efter en simpel aflevering fra Lucas Lund, da hans førsteberøring blev for lang og endte hos Onugkha. Kort efter havde Kirkegaard plaffet den i nettet, men han var offside på Onugkhas aflevering.

Zan Zalatel er en udmærket forsvarsspiller, men denne mandag var han godt nok på hælene. Bolden gik også gennem hans ben, da Kirkegaards indlæg fandt Onugkha i forbindelse med Vejles udligning. 

Kampens detalje:
Raul Albentosa er ofte et festligt indslag, og denne mandag gjorde han sig igen bemærket på den sjove måde sammen med Ibrahim Said. Raul Albentosa begik et frispark på Viborgs banehalvdel, og da han skulle forhindre en hurtig Viborg-igangsætning, kastede han sig og slog bolden væk med hænderne. Det fik Ibrahim Said til at imitere Albentosas film over for dommer Jakob Kehlet, hvilket var et ganske underholdende syn. Efterfølgende klappede Albentosa hånligt af Viborg-kanten, hvilket skabte nogle sjove TV-billeder. Se det spøjse øjeblik, som har potentiale til at blivet et ikonisk TV-øjeblik, i afspilleren over artiklen.

Renato Juniors sejrsmål fortjener også at blive nævnt. En suveræn scoring af brasilianeren, som nærmest mobbede Provstgaard med sin fysik, da han vendte på ham.





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Skidt nyt om Lukas Lerager

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Afvist – Brøndby undrer sig

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Patrick Dorgu er med

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Smider Salah-bombe

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!