Tipsbladets dom: Du må se det i øjnene, Alm

Tipsbladet zoomer ind på mandagskampen i Superligaen mellem OB og Viborg FF.



OB – Viborg FF 1-2 (0-1)

0-1 Anosike Ementa (28.)

1-1 Bashkim Kadrii (72.)

1-2 Nigel Thomas (80.)

Kampens bedste:

OB:
Du må se det i øjnene, Andreas Alm – Bashkim Kadrii skal starte inde i stedet for Mohamed Buya Turary. For anden kamp i træk fandt Kadrii vej til netmaskerne efter at have indledt opgøret på bænken, og hvis ikke københavneren begynder på banen i næste runde mod FCK, er det svært at finde logikken i noget som helst. 32-årige Kadrii udnyttede en fremragende pasning fra Rami Al-Hajj og udlignede til 1-1 blot tre minutter efter sin indskiftning. 

Viborg FF:
Ajax vil tilsyneladende gerne have Anton Gaaei – det vil de nok ikke i mindre grad efter i aften. Den unge højre back leverede en fremragende præstation og udmærkede sig blandt andet med et par gode dødbolde – både i form af indlæg og direkte spark mod mål. 20-årige Gaaei har evner i begge ender af banen, og er en komplet back på sine bedste dage. Det er svært at forestille sig, at Viborg FF kan beholde ham ret meget længere.

Også nyerhvervelsen Serginho så spændende ud. Portugiseren tog masser af initiativ i sin debut og ligner ved første øjekast en gevinst – så må tiden vise, om han kan blive lige så god som Elias Achouri.

Lucas Lund stod en flot kamp i Viborg-målet og afværgede blandt andet en friløber fra Mohamed Buya Turay i første halvleg. 

Kampens værste:
Man skulle ikke tro, OB kunne præstere noget, der var værre end de trøjer, fynboerne varmede op i, men det lykkedes stik imod alle odds. Første halvleg var noget af det værste, man har set på de kanter i lang, lang tid, og Andreas Alm kunne næsten have skiftet samtlige markspillere ud i pausen. OB-træneren nøjedes med Franco Tongya og Aske Adelgaard. Førstnævnte kan snart ikke have ret meget snor tilbage i OB.

GettyImages-1583844063

Kampens detalje:
Da Anosike Ementa endelig noterede sig for sit første mål som senior, var det med en scoring dedikeret til alle med OCD på denne klode. Inden kampen havde giganten ifølge SuperStats spillet 972 målløse minutter i Superligaen, men efter 28 minutter af mandagens opgør på Fyn lykkedes det at få hul på bylden, og lægger man tallene sammen, faldt målet altså efter nøjagtig 1.000 minutters spilletid i Danmarks bedste række. Smukt, Ementa! 

Tiltrængt var det også. Det var således Anosike Ementas 43. seniorkamp, så forud var altså gået 42 målløse optrædener for Viborg-spilleren, og det er jo normalt ikke et stof, vellykkede angribere er gjort af. Det skal blive spændende at se, om det bliver starten på en stime, eller om han skal pløje sig igennem yderligere 1.000 minutter. 

Foto: Getty Images





Schmedes bekræfter: Vi er interesseret



LIVE

TransferLIVE: Hillerød henter landsholdsspiller


Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

FC København-handel er gået i hårdknude

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Afvist af United

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Transferdrama: Manchester United har 15 dage

Skandale! I har givet op, DBU



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Enighed – scorer kongeløn i Bayern München 

Hård AGF-afsked

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

Kold krig i ni måneder



De viser Brøndby og FCM i Europa

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

Afviser millionbud fra Superliga-klub

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

– Det virker bare lidt mærkeligt


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Superliga-transfer? Afskriver Onugkha

‘PC’ står klar med 112 millioner kroner

Jagter tidligere Superliga-stjerne

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

Transfernyt: OB henter tysk angriber

Afsløring: Horsens i millionhandel

På vej væk fra Vejle – i forhandlinger



Er han FCK’s Froholdt-afløser?

Transferkup: ‘Meget stærk transfer’

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

Hvalfangere indtager Bergen

Afsløring: Louka Prip skifter til topklub

Tæt på FC København-exit

Lionel Messi ydmyget i gensyn med PSG

Midt i omstridt sag – Ajax-dansker tæt på skifte

Monstertransfer: ‘Vanvittigt beløb’

Agent kommenterer vild historie om Ajax-dansker

Meningitisramt stjerne er overraskende klar til EM

Legende bekymret for Xabi Alonsos planer



‘Victor Kristiansen kan ende i Sunderland’

Delaney spillede nøglerolle

Bekræftet: Henter Andrew Hjulsager