Tipsbladets dom: Du må se det i øjnene, Alm

Tipsbladet zoomer ind på mandagskampen i Superligaen mellem OB og Viborg FF.



OB – Viborg FF 1-2 (0-1)

0-1 Anosike Ementa (28.)

1-1 Bashkim Kadrii (72.)

1-2 Nigel Thomas (80.)

Kampens bedste:

OB:
Du må se det i øjnene, Andreas Alm – Bashkim Kadrii skal starte inde i stedet for Mohamed Buya Turary. For anden kamp i træk fandt Kadrii vej til netmaskerne efter at have indledt opgøret på bænken, og hvis ikke københavneren begynder på banen i næste runde mod FCK, er det svært at finde logikken i noget som helst. 32-årige Kadrii udnyttede en fremragende pasning fra Rami Al-Hajj og udlignede til 1-1 blot tre minutter efter sin indskiftning. 

Viborg FF:
Ajax vil tilsyneladende gerne have Anton Gaaei – det vil de nok ikke i mindre grad efter i aften. Den unge højre back leverede en fremragende præstation og udmærkede sig blandt andet med et par gode dødbolde – både i form af indlæg og direkte spark mod mål. 20-årige Gaaei har evner i begge ender af banen, og er en komplet back på sine bedste dage. Det er svært at forestille sig, at Viborg FF kan beholde ham ret meget længere.

Også nyerhvervelsen Serginho så spændende ud. Portugiseren tog masser af initiativ i sin debut og ligner ved første øjekast en gevinst – så må tiden vise, om han kan blive lige så god som Elias Achouri.

Lucas Lund stod en flot kamp i Viborg-målet og afværgede blandt andet en friløber fra Mohamed Buya Turay i første halvleg. 

Kampens værste:
Man skulle ikke tro, OB kunne præstere noget, der var værre end de trøjer, fynboerne varmede op i, men det lykkedes stik imod alle odds. Første halvleg var noget af det værste, man har set på de kanter i lang, lang tid, og Andreas Alm kunne næsten have skiftet samtlige markspillere ud i pausen. OB-træneren nøjedes med Franco Tongya og Aske Adelgaard. Førstnævnte kan snart ikke have ret meget snor tilbage i OB.

GettyImages-1583844063

Kampens detalje:
Da Anosike Ementa endelig noterede sig for sit første mål som senior, var det med en scoring dedikeret til alle med OCD på denne klode. Inden kampen havde giganten ifølge SuperStats spillet 972 målløse minutter i Superligaen, men efter 28 minutter af mandagens opgør på Fyn lykkedes det at få hul på bylden, og lægger man tallene sammen, faldt målet altså efter nøjagtig 1.000 minutters spilletid i Danmarks bedste række. Smukt, Ementa! 

Tiltrængt var det også. Det var således Anosike Ementas 43. seniorkamp, så forud var altså gået 42 målløse optrædener for Viborg-spilleren, og det er jo normalt ikke et stof, vellykkede angribere er gjort af. Det skal blive spændende at se, om det bliver starten på en stime, eller om han skal pløje sig igennem yderligere 1.000 minutter. 

Foto: Getty Images





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Riemer reagerer på stor landsholdschok

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Manchester United sætter Chelsea på plads

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Nedtur for Højlund og Napoli

‘Så brænder hele København ned’

Her spiller Lasse Schöne i dag



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Fyrer landstræner to måneder før VM

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Det er aldrig sket før

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

‘Det drømmer alle om’

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Ringet op af Brøndby-træner

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Fik blackout på Brøndby Stadion

Kan koste Brøndby flere millioner

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

OB siger farvel til seks spillere

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Fifa kritiserer transportpriser under

Steve Cooper storroser stjerne

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Chelsea – Manchester United

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur