Randers FC – Brøndby IF 2-2 (1-1)
0-1, Josip Radosevic (31.)
1-1, Lasso Coulibaly (34.)
2-1, Stephen Odey (59.)
2-2, Marko Divkovic (81.)
Kampens bedste
Randers FC
Han tog dansk fodbold med storm i 2021, men så ramte Stephen Odey ind i en længerevarende formnedgang. Søndag viste angriberen dog nogle af de fremragende takter, han også viste i sin første tid i Randers. Han indgik i et stærkt samarbejde med Filip Bundgaard, var konstant aktiv, selvom en del løb ud i sandet, og kom også på tavlen med en god afslutning. Stephen Odey har nu været involveret i tre mål i sine seneste fem kampe – og han ligner den bedste udgave af sig selv igen!
Brøndby IF
Sean Klaiber har været velspillende for Brøndby IF i denne sæson og spillede også en stor kamp i Randers søndag. Han, Mathias Kvistgaarden og Daniel Wass drev ofte gæk med Randers’ venstre side, især i første halvleg, og så var Klaiber også solid i sit forsvarsarbejde. Også godt og opmærksomt arbejde i forbindelse med Brøndbys udligning
Kampens værste
Det har været så godt i store dele af sæsonen, men Brøndbys forsvar skuffede søndag. Ved begge Randers’ mål virkede det blå-gule forsvare uopmærksomt og handlingslammet – og så kan vi nøjes med at kalde Frederik Alves’ kiksede clearing i forbindelse med den anden scoring for uheldig.
Kampens detalje
Stephen Odey kan vist ret godt lide at spille mod Brøndby IF. Søndag kom han på tavlen, og han har nu scoret i alt fire mål mod de blå-gule. Brøndby er dermed det Superliga-mandskab, han har scoret flest mål mod, for angriberen har ikke scoret mere end to mål mod noget andet hold i Superligaen. Desuden har Stephen Odey også leveret tre oplæg i kampene mod Brøndby, så hans tal mod vestegnsklubben er: 10 kampe, fire mål og tre assister.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
FC København – OB
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
MEDIE
Offentliggøres i dag
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
EKSKLUSIVT