Tipsbladets dom: Så kan I jo ikke blive mester

Vi er klar med Tipsbladets dom fra opgøret mellem FC Nordsjælland og Hvidovre IF.



FC Nordsjælland – Hvidovre IF 0-0 (0-0)

Kampens bedste:
FC Nordsjælland:
Gaaaab.

Det var en svag præstation af FC Nordsjælland, der ikke styrkede sin guldkandidatur. Kun få spillere ramte et nogenlunde niveau, og det må virkelig skuffe FC Nordsjælland-træner Johannes Hoff Thorup. For FCN skal naturligvis slå Hvidovre IF sikkert. Først mod slutningen af opgøret kom der lidt tempo og fart i FCN-holdet – de første 75 minutter var ganske enkelt en langgaber.

FCN's bedste spillere var Daniel Svensson og Jeppe Tverskov. Sidstnævnte får fidusbamsen, da han vandt en masse dueller på midtbanen og også formåede at aflevere videre og frem i banen. Men sandheden er bare, at det var utroligt skuffende, hvad guldkandidaten præsterede. Man skabte få chancer, spillede uden fart og overskud.

Lad os være ærlig: Man bliver jo ikke dansk mester, hvis man ikke formår at slå at nedrykningsfavoritten Hvidovre IF på egen bane.

Hvidovre IF:
Der var mange stærke præstationer hos Hvidovre IF. Der blev slidt og slæbt på midtbanen, hvor Martin Spelmann piskede rundt som en vanvittig. I angrebet var Lirim Qamili farlig, og i defensiven stod forsvaret anført af Daniel Stenderup godt.

Alle mand krigede løs.

Og målmand Filip Djukic, der startede usikkert, spillede en stor kamp.

Men prisen går denne gang til Martin Spelmann. Han fløj rundt på banen og var en evig kilde til uro i FCN's opspil. Stor kamp af den 36-årige midtbanespiller.

Kampens værste:
Christian Rasmussen havde fået chancen fra start, men han greb den slet ikke. Ajax-talentet, der er udlejet i denne sæson, spillede en sløj første halvleg, hvor han ikke for alvor kom ind i spillet og for ofte gik og gemte sig. I pausen sagde træner Johannes Hoff Thorup til Viaplay, at nogle spillere havde fået at vide, at de skulle steppe op. Det havde Rasmussen med sikkerhed fået at vide, men U-landsholdsspilleren lykkedes bare slet ikke. Det var ikke hans kamp, og han endte da også med at blive udskiftet.

Stortalentet fik ikke overbevist om, at han også skal starte inde i næste opgør.

Kampens detalje:
Hvidovre IF er sidst i Superligaen, og klubben har endnu til gode at vinde i denne sæson. Det tog da også bare 13 sekunder, før oprykkeren begik den første kæmpe fejl i opgøret, da keeper Filip Djukic afleverede bolden lige til Ibrahim Osman. Djukic kom tilbage og reddede forsøget, men sådan nogle fejl koster i en liga som Superligaen. Og det er en af forklaringerne på, at Hvidovre IF ikke har flere point. Denne gang gik det ikke galt, men i længden koster det for meget at lave fejl som disse, så de skal ud af Hvidovres spil, hvis klubben også skal overleve i rækken.



Vanvittigt efterår: ‘Det er til et 12-tal’

Anders Dreyer hylder dansk toptræner

Superliga-ekspert om FCK: Jeg NÆGTER at tro det!

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud

Tager klar afstand fra ‘farlige’ scener i Parken

Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Forhandler med Pione Sisto

Danske klubber efter Thomas Delaney

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Napoli jagter Superliga-profil

Dansk landsholdsspiller skal skifte klub

Vildt skifte i Superligaen?

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

OB-boss med spændende transferbesked

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Brøndby afvist

Anbefaler FC Midtjylland til alle

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

FC København-boss med klar melding om Neestrup

Sergio Ramos i chokskifte?

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’

Zorniger kommer med klar besked

Superliga-boss: Ja, han er en kandidat

Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret

Flot gestus – Neestrup fremhæver to øjeblikke

Tadej Pogačar træffer stor beslutning

Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager

Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

‘Specielt at læse, at jeg potentielt er til salg’

Storhylder Christian Nørgaard

‘Selvfølgelig går vi efter det hele. Det skal vi’

Arsenal-manager forlanger forbedring efter ny sejr

Snupper niende pris som årets danske spiller

Slot har intet problem med Salah

Målfattigt mellem Bees og Whites

FCK-direktør frustreret foran pressen: ‘Noget pis’

Thomas Delaney i stor hyldest

Syv i træk for Barcelona

FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale

Det var MEGET specielt – alle talte om det!

Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’