Tipsbladets dom: Så kan I jo ikke blive mester

Vi er klar med Tipsbladets dom fra opgøret mellem FC Nordsjælland og Hvidovre IF.



FC Nordsjælland – Hvidovre IF 0-0 (0-0)

Kampens bedste:
FC Nordsjælland:
Gaaaab.

Det var en svag præstation af FC Nordsjælland, der ikke styrkede sin guldkandidatur. Kun få spillere ramte et nogenlunde niveau, og det må virkelig skuffe FC Nordsjælland-træner Johannes Hoff Thorup. For FCN skal naturligvis slå Hvidovre IF sikkert. Først mod slutningen af opgøret kom der lidt tempo og fart i FCN-holdet – de første 75 minutter var ganske enkelt en langgaber.

FCN's bedste spillere var Daniel Svensson og Jeppe Tverskov. Sidstnævnte får fidusbamsen, da han vandt en masse dueller på midtbanen og også formåede at aflevere videre og frem i banen. Men sandheden er bare, at det var utroligt skuffende, hvad guldkandidaten præsterede. Man skabte få chancer, spillede uden fart og overskud.

Lad os være ærlig: Man bliver jo ikke dansk mester, hvis man ikke formår at slå at nedrykningsfavoritten Hvidovre IF på egen bane.

Hvidovre IF:
Der var mange stærke præstationer hos Hvidovre IF. Der blev slidt og slæbt på midtbanen, hvor Martin Spelmann piskede rundt som en vanvittig. I angrebet var Lirim Qamili farlig, og i defensiven stod forsvaret anført af Daniel Stenderup godt.

Alle mand krigede løs.

Og målmand Filip Djukic, der startede usikkert, spillede en stor kamp.

Men prisen går denne gang til Martin Spelmann. Han fløj rundt på banen og var en evig kilde til uro i FCN's opspil. Stor kamp af den 36-årige midtbanespiller.

Kampens værste:
Christian Rasmussen havde fået chancen fra start, men han greb den slet ikke. Ajax-talentet, der er udlejet i denne sæson, spillede en sløj første halvleg, hvor han ikke for alvor kom ind i spillet og for ofte gik og gemte sig. I pausen sagde træner Johannes Hoff Thorup til Viaplay, at nogle spillere havde fået at vide, at de skulle steppe op. Det havde Rasmussen med sikkerhed fået at vide, men U-landsholdsspilleren lykkedes bare slet ikke. Det var ikke hans kamp, og han endte da også med at blive udskiftet.

Stortalentet fik ikke overbevist om, at han også skal starte inde i næste opgør.

Kampens detalje:
Hvidovre IF er sidst i Superligaen, og klubben har endnu til gode at vinde i denne sæson. Det tog da også bare 13 sekunder, før oprykkeren begik den første kæmpe fejl i opgøret, da keeper Filip Djukic afleverede bolden lige til Ibrahim Osman. Djukic kom tilbage og reddede forsøget, men sådan nogle fejl koster i en liga som Superligaen. Og det er en af forklaringerne på, at Hvidovre IF ikke har flere point. Denne gang gik det ikke galt, men i længden koster det for meget at lave fejl som disse, så de skal ud af Hvidovres spil, hvis klubben også skal overleve i rækken.





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Den største genistreg i Superligaen?

FC Midtjylland – AGF

Riemer reagerer på stor landsholdschok



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Tøfting: Good on paper – shit on grass



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Ny storklub jagter Roony Bardghji

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Steve Cooper storroser stjerne

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Helt vild med Brøndby-profil

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Ringet op af Brøndby-træner

Fik blackout på Brøndby Stadion

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Her spiller Lasse Schöne i dag

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Vejle Boldklub – FC København

FC Nordsjælland – Viborg FF

Silkeborg IF – FC Fredericia

OB – Randers FC