Tipsbladets dom: Så kan I jo ikke blive mester

Vi er klar med Tipsbladets dom fra opgøret mellem FC Nordsjælland og Hvidovre IF.



FC Nordsjælland – Hvidovre IF 0-0 (0-0)

Kampens bedste:
FC Nordsjælland:
Gaaaab.

Det var en svag præstation af FC Nordsjælland, der ikke styrkede sin guldkandidatur. Kun få spillere ramte et nogenlunde niveau, og det må virkelig skuffe FC Nordsjælland-træner Johannes Hoff Thorup. For FCN skal naturligvis slå Hvidovre IF sikkert. Først mod slutningen af opgøret kom der lidt tempo og fart i FCN-holdet – de første 75 minutter var ganske enkelt en langgaber.

FCN's bedste spillere var Daniel Svensson og Jeppe Tverskov. Sidstnævnte får fidusbamsen, da han vandt en masse dueller på midtbanen og også formåede at aflevere videre og frem i banen. Men sandheden er bare, at det var utroligt skuffende, hvad guldkandidaten præsterede. Man skabte få chancer, spillede uden fart og overskud.

Lad os være ærlig: Man bliver jo ikke dansk mester, hvis man ikke formår at slå at nedrykningsfavoritten Hvidovre IF på egen bane.

Hvidovre IF:
Der var mange stærke præstationer hos Hvidovre IF. Der blev slidt og slæbt på midtbanen, hvor Martin Spelmann piskede rundt som en vanvittig. I angrebet var Lirim Qamili farlig, og i defensiven stod forsvaret anført af Daniel Stenderup godt.

Alle mand krigede løs.

Og målmand Filip Djukic, der startede usikkert, spillede en stor kamp.

Men prisen går denne gang til Martin Spelmann. Han fløj rundt på banen og var en evig kilde til uro i FCN's opspil. Stor kamp af den 36-årige midtbanespiller.

Kampens værste:
Christian Rasmussen havde fået chancen fra start, men han greb den slet ikke. Ajax-talentet, der er udlejet i denne sæson, spillede en sløj første halvleg, hvor han ikke for alvor kom ind i spillet og for ofte gik og gemte sig. I pausen sagde træner Johannes Hoff Thorup til Viaplay, at nogle spillere havde fået at vide, at de skulle steppe op. Det havde Rasmussen med sikkerhed fået at vide, men U-landsholdsspilleren lykkedes bare slet ikke. Det var ikke hans kamp, og han endte da også med at blive udskiftet.

Stortalentet fik ikke overbevist om, at han også skal starte inde i næste opgør.

Kampens detalje:
Hvidovre IF er sidst i Superligaen, og klubben har endnu til gode at vinde i denne sæson. Det tog da også bare 13 sekunder, før oprykkeren begik den første kæmpe fejl i opgøret, da keeper Filip Djukic afleverede bolden lige til Ibrahim Osman. Djukic kom tilbage og reddede forsøget, men sådan nogle fejl koster i en liga som Superligaen. Og det er en af forklaringerne på, at Hvidovre IF ikke har flere point. Denne gang gik det ikke galt, men i længden koster det for meget at lave fejl som disse, så de skal ud af Hvidovres spil, hvis klubben også skal overleve i rækken.



Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Frederik Birk bryder tavsheden

Pibekoncert til Thomas Frank

Lurer på dyr dansk stjerne

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Solgt for 285 millioner

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Spøger i kæmpeklub

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Storklub lurer på Mohamed Salah

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Afsløring: FC København binder stortalent

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea